Bezpajumtnieks gandrīz izkrāpj vērtīgus namīpašumus Rīgā un Jūrmalā
Lepnu Rīgas centra namīpašumu un Jūrmalas savrupmāju ar zemi no tās īpašnieces Ineses Suttas gandrīz izkrāpa patversmē dzīvojošs bezpajumtnieks Uldis Kučāns. Viņš no nekustamo īpašumu īpašnieces, dzimtas māju mantinieces Suttas pieprasīja parādu gandrīz miljons latu apmērā.
Protams, ka ne jau bezpajumtnieks bija šīs afēras organizators. Viņš, pēc visa spriežot, par pārdesmit latiem piekritis uzlikt parakstu uz dokumenta, kas apliecina, ka viņš no kāda nopircis Suttas neesošo parādu, par kura „neatdošanu” namīpašniecei gandrīz nācās zaudēt savus īpašumus. Savukārt pēc afēras īstenošanas, Suttas namīpašumus pārņemtu afēras organizatori, kurus policija nu ir noķērusi.
Par neesošu parādu kāds bezpajumtnieks no Ineses Suttas, kura visu mūžu ziedojusi medicīnai, gribēja piedzīt gandrīz miljonu latu un viņa varēja zaudēt savulaik atgūto dzimtas īpašumu – pirms 133 gadiem celto māju Rīgā, Brīvības ielā 71, un māju ar zemi Jūrmalā. Par afēru viņa uzzināja nejauši un vērsās policijā, un, ja tas nenotiktu, īpašumi būtu zaudēti, vēsta TV3 raidījums „Nekā Personīga”.
Sutta raidījumam stāstīja, ka 10. oktobrī kāds dēla paziņa informējis, ka pastāv cesijas līgums uz īpašumu Brīvības ielā 71. No šī dokumenta sieviete uzzināja, ka septembrī pret viņu ir stājies spēkā tiesas lēmums. Pirms diviem gadiem viņa it kā esot aizņēmusies naudu, kas bija jāatdod šogad martā. Kopējā summa ar soda procentiem – 986 355, 25 lati. Lieki teikts, ka par šādu parādu viņai bija pirmā dzirdēšana.
„Tas ir ārprāts, es pateikšu. Es varu vēl dzīvot un dzīvot. Neskatoties saviem gadiem, strādāt un rosīties. Un mani šitādā veidā grib uz kapiem aizsūtīt,” sašutusi ir Sutta.
Afēru piesedz pastnieks
Lieta par šī parāda piedziņu skatīta paātrinātā brīdinājuma kārtībā Zemesgrāmatā. To pirms pāris gadiem ieviesa, lai atslogotu tiesu darbu - parāda pieteicējs aizpilda anketu, norāda parāda lielumu un iesniedz Zemesgrāmatai bez jebkāda apliecinājuma par parāda esamību. Zemesgrāmata sūta parādniekam ierakstītu vēstuli, ja divu nedēļu laikā parādnieks nereaģē vai arī parādam piekrīt, tiesnese gatavo lēmumu un nodod parāda piedzīšanu tiesu izpildītājam.
Tā notika arī šajā gadījumā, taču aizdevums un parāds nekad nav eksistējis, bet Suttas paraksts uz pastnieka tiesai nogādātā dokumenta bija viltots. Sieviete par afēru ziņoja gan Valsts prezidenta kancelejai, gan Saeimas partijām, gan ministrijām. Policija reaģēja, un īpašumiem Rīgā un Jūrmalā uzlika arestu, lai pasargātu tos no tiesu izpildītāja.
Kāpņutelpā un ap māju izvietoto novērošanas kameru video redzams, ka dienā, kad Sutta it kā esot parakstījusies par ierakstītās vēstules saņemšanu, pastnieks tālāk par pastkastītēm nemaz neaiziet. Šis ir pirmais gadījums, kad šāda veida afērā pirmo reizi iesaistīts pastnieks.
Pieteikumā tiesai lasāms, ka iespēju piedzīt parādu no namīpašnieces pavasarī pārpircis kāds Uldis Kučārs. No kā – nav zināms. Kā savu dzīvesvietu viņš norādījis Maskavas ielu 208 - vienu no Rīgas patversmēm.
Kučārs kopumā bijis īpašnieks vai ieņēmis amatus vairāk nekā desmit firmās, no kurām lielākā daļa reģistrētas daudzdzīvokļu namā Rīgā, Kurzemes prospektā. Par māju atbildīgā atceras, ka tāds Kučārs šeit kādreiz dzīvojis, bet vēlāk kļuvis par bezpajumtnieku.
Kučāram pavasarī - pirms viņš centās piedzīt neesošu parādu no Suttas – Valsts ieņēmumu dienests uz diviem gadiem aizliedza ieņemt amatus firmās, jo bijuši pierādījumi par viņa līdzdalību krāpnieciskās shēmās. Zemesgrāmata par to nav zinājusi vai arī ziņas nav ņēmusi vērā.
Noziegums pēc būtības ir atklāts
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas Zemesgrāmatu nodaļas tiesnese Agnese Skulme, kas darbojas arī tiesnešu ētikas komisijā, skaidro, ka tikai pildījusi to, ko no tiesnešiem prasa likums.
Tieslietu ministrija gan pieprasījusi paskaidrojumu no tiesneses. Plānots arī mainīt likumu, lai pēc vienas kārtības bez papildu dokumentu pieprasīšanas neskatītu lietas par dažu tūkstošu un vairāku miljonu latu lielu parādu piedzīšanu.
Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis „Nekā Personīga” atzina, ka šobrīd noziegums pēc būtības ir atklāts, aizturētas piecas personas, tai skaitā iespējamās krāpšanas organizators, kurš ir apcietināts. Policija aizturēja arī shēmā iesaistīto pastnieku, bet vēlāk viņš arī atbrīvots. Sīkāk par vērienīgo afēru, skatieties „Nekā Personīga” videosžetā.