Mārtiņam Šicam Pabriks izsaka pateicību, arī Tiesībsargs viņu attaisno
Par Zolitūdes upuru vārdu publiskošanu amatā degradētais NMPD direktora vietnieks Mārtiņš Šics tikko saņēmis aizsardzības ministra Arta Pabrika pateicību par NATO mācību organizēšanu. Tāpat Šica rīcību Zolitūdes traģēdijas laikā uzteicis Tiesībsargs.
Kamēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) notiek dienesta pārbaude par Zolitūdes upuru vārdu it kā nesankcionētu publiskošanu pret dienesta direktora vietnieku katastrofu medicīnas jautājumos Mārtiņu Šicu, viņš saņem oficiālas atzinības.
Ceturtdien, 12. decembrī, aizsardzības ministrs Pabriks pasniedza pateicības cilvēkiem, kuri šoruden Latvijā palīdzēja noorganizēt NATO mācības „Steadfast Jazz” un „Baltic Host”. Starp apbalvotajiem bija arī Šics, kuru ministrs esot nodēvējis par varoni.
Savukārt tiesībsargs Juris Jansons izplatījis paziņojumu, kurā atzīst par pareizu upuru datu publiskošanu katastrofu gadījumos un uzsver, ka tas ir atbildīgo iestāžu pienākums. Līdz ar to var uzskatīt, ka Šica rīcība ir atzīta par pareizu. Tiesībsarga atzinumā teikts:
„Gadījumos, kad ir notikusi liela mēroga katastrofa (piemēram, ēku sagrūšana, aviokatastrofas, dabas katastrofas ar lielu potenciālo upuru skaitu utt.) cietušās personas un to ģimenes locekļu intereses var sadurties ar citu sabiedrības locekļu interesēm, kuri ir neziņā par savu tuvinieku likteni. Lai informētu sabiedrību, kā arī atvieglotu atbildīgo dienestu darbu, sabiedrības informēšanas nolūkos būtu pieļaujama noteiktas informācijas publiskošana.
Bojāgājušo vārdu un uzvārdu uzskaitījums ir daļa no publiskojamās informācijas, un pasaules praksē nav pieņemts šādu informāciju klasificēt, nosakot tai ierobežotas pieejamības statusu.
Turklāt, informācija par tādām cilvēka izraisītām katastrofām kā tehnogēnās katastrofas, kas saistītas ar publisko ēku sagrūšanu un lielu cilvēku upuru skaitu, ir pastiprināts sabiedrības intereses objekts un var radīt sabiedrībā virkni jautājumu par katastrofas cēloņiem un atbildīgajām personām, tādēļ informācijai par šādu katastrofu un bojāgājušo personu skaitu ir jābūt operatīvai, objektīvai un atklātai. Pilnīgas informācijas publiskošana rada uzticību valsts varas nesējiem, kas ir atbildīgi par seku likvidēšanu, un nenoliedzami dod savu ieguldījumu publiskajā diskusijā par katastrofas cēloņiem, indivīdu izpratni par atbildību un turpmāko rīcību līdzīgu katastrofu novēršanai nākotnē.”
Savukārt pats Šics, sarunā ar Kasjauns.lv, norādīja, ka nav publiskojis nez kādu superslepenu informāciju. Viņš portālam nekropole.info vien nodevis Zolitūdes upuru vārdus, kuri bija publiski pieejami visiem NMPD darbiniekiem – ap 2000 cilvēkiem, sākot no vadītājiem un beidzot ar apkopējām. Šo informāciju visi NMPD darbinieki varēja iegūt, kopēt un pārsūtīt, tai nebija uzlikts slepenības statuss.
Tomēr NPMD direktors Armands Ploriņš to uzskatīja par pārkāpumu un parakstīja rīkojumu par Šica atstādināšanu no amata uz dienesta izmeklēšanas laiku. Cik ilgi šī izmeklēšana ilgs un kādi būs tās rezultāti, NMPD preses pārstāve Ilze Bukša Kasjauns.lv pateikt nevarēja. Klīst runas, ka traģēdijas upuru vārdu publiskošana bija tikai iegansts, lai NPMD vadītājam būtu iemesls atbrīvoties no nevēlamā vietnieka.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka internetā tiek vākti paraksti zem petīcijas, kura pieprasa Šica atjaunošanu amatu. Pašreiz ir savākti vairāk nekā 4200 parakstu.