Latvietis pieveic airēšanas maratonu Āfrikā
foto: Kristaps Krūzmanis/Facebook
Kristaps Krūzmanis ar pārinieku krāčainajā Dusi upē.
Citi sporta veidi

Latvietis pieveic airēšanas maratonu Āfrikā

Jauns.lv

Kristaps Krūzmanis kļuvis par pirmo Baltijas valstu pārstāvi, kurš piedalījies airēšanas maratonā krāčainajā Dusi upē pie Durbanas Dienvidāfrikā. Trīs dienās viņš noairēja 120 kilometru, daļa distances bija veicama ar laivu uz pleca, skrienot kopā ar vietējo pārinieku.

Latvietis pieveic airēšanas maratonu Āfrikā...

Sacensības norisinājās 16.–18. februārī. Aptuveni 300 laivu konkurencē izcīnīta 149. vieta, bet savā vecuma grupā latvietis tika pie 9. vietas starp 30 konkurentiem, vēsta Lsm.lv. Kopējais laiks – desmit stundas, 50 minūtes, 18 sekundes.

Piedalās arī olimpieši

Šīs sacensības notiek kopš 1951. gada, piedalās pat olimpisko spēļu medaļnieki, piemēram, sieviešu konkurencē šogad otro vietu ieguva vietējā trenere Bridžita Hārtlija, kura 2012. gada Londonas olimpiskajās spēlēs tika pie bronzas medaļas 500 metru airēšanas distancē.

Lai nemazinātu pārējo interesi par dalību sacensībās, uzvarētājiem katru gadu jāmaina laivu klase. Šogad ātrākie startēja vienvietīgajās smaiļu laivās, kas nozīmē, ka nākamgad lielākā konkurence būs divvietīgo laivu klasē.

Drošības apsvērumu dēļ debitantiem jāstartē kopā ar kādu pieredzējušu vietējo braucēju. Krūzmanis sēdās divvietīgā smailē kopā ar airēšanas instruktoru, kurš pats pieveicis desmit šīs sacīkstes.

 Durbanas Jūlijs tiek dēvēts par lielākajām zirgu skriešanās sacensībām Āfrikā, tomēr daudzu acīs tas vairāk ir kā modes un glamūra pasākums, kurā var redzēt un atrādīt vietējo modes dizaineru svaigākos šedevrus. Sava ziņā ir velkamas paralēlas ar šobrīd Anglijā notiekošo Vimbldonas tenisa turnīru, kurā pulcējas sabiedrības krējums un pasākums uzskatāmas par īstu modes un stila platformu, neraugoties uz stingrajiem etiķetes noteikumiem, ko pavada pasaules senāko tenisa sacensību statuss.

Neredzētā Āfrika - 2022. gada Durbanas Jūlijs

Durbanas Jūlijs tiek dēvēts par lielākajām zirgu skriešanās sacensībām Āfrikā, tomēr daudzu acīs tas vairāk ir kā modes un glamūra ...

Salūza airis un sēdeklis

Sacensību noslēguma dienā iegāza negaidīta liksta – pāriniekam krācēs salūza airis un nolūza sēdeklis. Zudumā aizgāja 40 minūtes, kamēr pāriniekam izdevās nokļūt līdz atbalsta komandas automašīnai un atgriezties ar rezerves airi, kas sacensību laikā neatrodas laivā, lai mazāk traucētu pārvietoties upē, kā arī skriešanas posmos. Apgāžoties straujajā upē, visas mantas aizpeldētu un tiktu zaudētas, tāpēc laivā nav nekā lieka, raksta lsm.lv.

Februārī Dienvidāfrikā turpinās vasara, un valdīja 30 grādu tveice. Atbalsta komanda sacensību dalībniekiem padod ūdeni un arī aplaista viņus. Šogad finišu nesasniedza 31 ekipāža, bet noteikumi paredz, ka drīkst finišēt kaut ar pusi laivas, ja tā ceļā salauzta.

Kā tas būtu Gaujā

Sazvanīts Āfrikā drīz pēc trešās dienas starta, Krūzmanis intervijā lsm.lv sacensības nosaucis par “Stirnubuku ar laivu”. Viņš aicina iztēloties desmit kilometru braucienu pa Gauju līdz Siguldai, kam seko skrējiens pa takām līdz Turaidai ar noskrējienu trīs reizes pēc kārtas, jo kāpumu summa viena laivas apnesiena laikā var sasniegt pat 200 augstummetrus. Skrējieni ar laivu samazina bīstamību, pārvietojoties krācēs un braucot zem tiltiem, arī palīdz dienā veicamo distanci pietuvināt 42 kilometriem.

Nepatīkams ir kanalizācijas piesārņojums upē, jo vietējām pašvaldībām piešķirtais valdības finansējums pazūd korupcijas ceļā un upē turpina nonākt netīrs ūdens, kas ar bīstamām baktērijām apdraud veselību un dzīvību. Pēc sacensībām jādodas uz dušu noskaloties, taču, tiekot līdz viesnīcai, tāpat sākas nieze. Pēc sacensībām Kristaps devies uz Keiptaunu, lai sastaptu tur dzīvojošo māsu un ar speciālu laivu sērfotu okeānā.