Sporta zvaigznes

Lidostā ar saviļņojumu sagaida Irānas sportisti, kura startēja sacensībās bez hidžaba. Viņas sacītais daudziem šķiet aizdomīgs

Jauns.lv

Liels pūlis Teherānas lidostā trešdienas rītā sveica Irānas sportisti, alpīnisti Elnazu Rekabi, kura sacensībās Dienvidkorejā startēja, pārkāpjot Irānā noteikto dreskodu. Sanākušie slavēja sportisti, saucot Rekabi par "varoni".

Lidostā ar saviļņojumu sagaida Irānas sportisti, k...

33 gadus vecā Elnaza Rekabi sacensībās ārzemēs pārkāpa Irānas sieviešu stingro ģērbšanās kodu, taču vēlāk sacīja, ka viņa hidžabu uzvilkt aizmirsusi "nejauši".

foto: AP/Scanpix
Elnaza Rekabi sacensībās Dienvidkorejā startēja, pārkāpjot Irānā noteikto stingro dreskodu.
Elnaza Rekabi sacensībās Dienvidkorejā startēja, pārkāpjot Irānā noteikto stingro dreskodu.

Daudzi ir skeptiski par sportistes minēto iemeslu, ko viņa publicējusi savā "Instagram" lapā un vēlāk atkārtojusi arī valsts televīzijā, uzskatot, ka tas darīts piespiedu kārtā.

Lidostā sportisti sagaidīja ģimene un atbalstītāji. Radi Elnazu apskāva un pasniedza viņai ziedu pušķus. Sportistes mati, ierodoties dzimtenē, bija pārklāti ar kapuci un melnu beisbola cepuri.

Video sociālajos tīklos redzams, kā simtiem atbalstītāju ārpus termināļa aplaudē un skandē "Elnaza ir varone", viņai ierodoties.

Valsts mediji vēlāk pārraidīja interviju ar Rekabi, kurā viņa atkārtoja "Instagram" ierakstā sniegto skaidrojumu par startēšanu sacensībās ar neapsegtiem matiem.

"Mani pēkšņi un negaidīti aicināja uz startu, kamēr biju sieviešu ģērbtuvē," viņa teica. "Es biju aizņemta, velkot kurpes un labojot savu aprīkojumu, un aizmirsu uzvilkt savu hidžabu, kas man bija jāvalkā."

Rekabi sacīja, ka video, kurā redzama viņas zirgaste, izraisījis "ekstrēmas reakcijas", un ka viņa "jūtas saspringta un apjukusi".

"Paldies Dievam, esmu atgriezusies Irānā sveika un vesela. Un es atvainojos Irānas tautai par apjukumu un bažām." Viņa arī noraidīja iepriekš izskanējušās ziņas, ka sportiste pēc sacensībām neesot varējusi kontaktēties ar ģimeni un draugiem, un ka viņa būtu pametusi Dienvidkoreju agrāk nekā plānots. "Tā nebija. Mēs esam atgriezušies Irānā tieši tā, kā bija plānots," viņa paziņoja.

Pēc tam, kad otrdienas pēcpusdienā Rekabi "Instagram" kontā tika publicēts komentārs, kurā sportiste attaisnojas, BBC persiešu korespondente Rana Rahimpūra sacīja, ka daudziem cilvēkiem viņas lietotā valoda izskatās pēc rakstīšanas piespiedu kārtā.

foto: EPA/Scanpix
Rekabi un Irānas oficiālās amatpersonas pēc atgriešanās no Dienvidkorejas Irānā
Rekabi un Irānas oficiālās amatpersonas pēc atgriešanās no Dienvidkorejas Irānā

Viņa norāda, ka arī citas Irānas sportistes, kuras iepriekš ir sacentušās ārzemēs bez galvas apsega, ir paziņojušas, ka tikušas pakļautas Irānas varasiestāžu spiedienam izteikt līdzīgu atvainošanos. Dažas no viņām pat lēmušas Irānā vairs neatgriezties.

Britu-irāniešu aktrise Nazanina Boniadi sacīja BBC: "Kad es redzēju Elnazas Rekabi interviju valsts televīzijā, viss, ko es varēju iedomāties, bija simtiem un simtiem nepatiesu atzīšanos, kuras mēs esam pieraduši redzēt ārpus Irānas. Varas iestādes izmanto piespiedu atzīšanās, lai atspēkotu jebkādas disidentu balsis."

foto: EPA/Scanpix
Rekabi taisnošanās valsts televīzijā daudzos raisījusi aizdomas.
Rekabi taisnošanās valsts televīzijā daudzos raisījusi aizdomas.

Hadi Ghemi no ASV bāzētā Cilvēktiesību centra Irānā sacīja, ka Rekabi "riskēja ar savu brīvību un drošību un kopš tā laika ir pakļauta ārkārtējam valdības spiedienam, lai slēptu savu drosmīgo pilsoniskās pretošanās aktu".

Starptautiskā Olimpiskā komiteja paziņojusi, ka, uzzinot satraucošo informāciju par sportisti Rekabi, tā ir bijusi ciešā saskarē ar Starptautisko sporta kāpšanas federāciju (SSKF) un Irānas Nacionālo olimpisko komiteju (IOK). "Šodien notika SOK, SSKF un IOK kopīgā tikšanās, kuras laikā SOK un SSKF saņēma skaidru apliecinājumu, ka Rekabi netiks piemērotas nekādas sankcijas, un viņa turpinās trenēties un sacensties," teikts paziņojumā.

"SOK turpinās cieši uzraudzīt situāciju nākamajās dienās un nedēļās, sadarbojoties ar SSKF un IOK."

Irānas likumi paredz, ka sievietēm visā valstī mati ir jāpārklāj ar hidžabu, bet rokas un kājas ar brīvu apģērbu. Sievietēm šis dreskods jāievēro arī laikā, kad viņas oficiāli pārstāv Irānu sacensībās ārzemēs.

2016. gada intervijā "Euronews" Rekabi atzina, ka hidžaba nēsāšana kāpšanas laikā var radīt papildu fiziskus izaicinājumus.

2019. gadā boksere Sadafa Khadema kļuva par pirmo irānieti kopš islāma revolūcijas, kas uzvarējusi cīņā ārzemēs. Hadema pēc cīņas izvēlējās palikt Francijā, jo Irānas varas iestādes, kā ziņots, izdeva orderi viņas arestam, jo viņa boksējās šortos un bez galvassegas.

Zināms, ka Irānā šobrīd notiek plaši protesti pret 22 gadus vecās Mahsas Amini letālo piekaušanu. Policija viņu aizturēja par nepareizu hidžaba valkāšanu un nežēlīgi piekāva, kā rezultātā jaunā sieviete slimnīcā nomira.