Skandāls! Mūsu olimpiešu tērpi nokopēti no somu kompānijas kataloga
Latvijas Olimpiskā komiteja atzīst, ka iepirkuma konkursa par mūsu olimpiešu tērpu izgatavošanu specifikācijās vēl pirms konkursa izsludināšanas mats matā nokopēti somu kompānijas „Halti OY” ražojumi. Somi šajā konkursā arī uzvarēja.
Citi sporta veidi

Skandāls! Mūsu olimpiešu tērpi nokopēti no somu kompānijas kataloga

Jauns.lv

Ir parādījušās aizdomas, ka Latvijas Olimpiskās vienības komandas sporta tērpu nākamgad februārī paredzētajās ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos izgatavošanu Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) ir sarunājusi jau labu laiku iepriekš pirms tika izsludināts konkurss par to iepirkumu.

Skandāls! Mūsu olimpiešu tērpi nokopēti no somu ko...

 LOK izsludinātajā iepirkuma konkursa materiālos par sporta tērpu specifikāciju ir nokopēti somu firmas „Halti OY” katalogā atrodamie tērpi, pat nepapūloties izdzēst sīkas dizaina nianses, piemēram, uz mugursomas vai cimdiem. Tas rada aizdomas, ka par gandrīz 155 000 latu vērto iepirkumu LOK jau bija vienojusies iepriekš un bijis nolemts, kam konkrēti aizies nodokļu maksātāju nauda par olimpiešu sporta tērpu izgatavošanu. LOK viceprezidents Žoržs Tikmers Kasjauns.lv arī atzina, ka 45 dienu laikā, kamēr bija izsludināts tērpu izgatavošanas konkurss, uz to pieteicās tikai viena kompānija – un tieši „Halti OY”, kas arī, saprotams, tajā uzvarēja.

Kā tas gadījies, ka LOK izsludinātā iepirkuma konkursa dokumentācijā un „Halti OY” katalogā redzami vieni un tie paši attēli, Kasjauns.lv jautāja atbildīgajam par šo konkursu Raitim Keselim. Viņš šo jautājumu aicināja uzdot LOK preses sekretāram Mārtiņam Mālmeistaram, kurš skaidroja:

„LOK pārstāvji gāja cauri visiem sporta apģērbu ražotāju katalogiem, lai atrastu tādus apģērbus, kas atbilstu Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prasībām, lai uz tiem nebūtu pārāk lielu ražotājfirmu uzraksti un logo. Tā arī nonācām pie „Halti OY” un konkursa specifikācijās kā paraugus ielikām tās ražojumus. Tas ir likumīgi. Tas ražotājam ir kā uzskates materiāls un mēs nenosakām, kādam konkrēti apģērbam jāizskatās – piemēram, kādā slīpumā jābūt kabatām.” Vienlaikus Mālmeistars teica, ka Iepirkumu uzraudzības birojs nekādus pārkāpumus šajā sakarā nav saskatījis.

Te jāpiebilst, ka kādas citas firmas ražojumus LOK neizvēlējās par paraugiem konkursa specifikācijām tādēļ, ka to ražojumos firmu uzraksti un logo uz apģērba bija pārāk lieli, nekā to pieļauj SOK.  

Tikmers Kasjauns.lv par muļķībām sauc runas, ka kāds šajā iepirkumu konkursā būtu kaut ko sarunājis: „Tā nav nopietna saruna, ka dzeltenus un brūnus apģērbus pasaulē varētu saražot tikai viena kompānija.” Tāpat viņš pastāstīja, ka šis nav vienīgais konkurss, kuru LOK izsludinājis olimpiešu tērpu izgatavošanai –vēl ir gaidāms konkurss par parādes tērpiem un apaviem, kuri tiks izsludināti tuvākajā laikā. Pilnu olimpiešu ietērpu komplektu sportisti prezentēs novembra otrajā pusē.

Jāteic, ka daudziem radies arī jautājums, kāpēc olimpiešu tērpiem izvēlētas tieši dzeltenā un brūnā krāsa. Tikmers Kasjauns.lv skaidroja, ka ir bijušas dažādas versijas. Jāteic, ka iepriekšējās olimpiskajās spēlēs mūsu sportisti bijuši ietērpti visdažādāko krāsu formās, ne tikai sarkanbaltsarkanās, bet arī tumši zaļās, sudrabainas un melnā ar baltu. Dzeltenajai krāsai jāsimbolizē sauli, liedagu un cerības uz olimpisko zeltu, bet brūnai – Latvijas vērtības: medu, rupjmaizi un zemi.

Latvijas olimpiskās vienības tērpi: no LOK izsludinātā iepirkuma konkursa specifikāciju apraksta un somu firmas „Halti OY” kataloga

Latvijas olimpiskās vienības tērpi: no LOK izsludinātā iepirkuma konkursa specifikāciju apraksta un somu firmas „Halti OY” kataloga

Kasjauns.lv/Foto: no olimpisko formu iepirkuma konkursa materiāliem un „Halti OY” kataloga