Ko matu skaistums vēstī par sievietes veselību?
Par to, cik veselīga ir sieviete, neapzināti lielā mērā spriežam arī pēc viņas matiem. Ko mati var pavēstīt un kā, uzlabojot veselību, var padarīt matus skaistākus, stāsta ģimenes ārste un triholoģe (matu ārste) Inga Zemīte.
Mati ir kā antenas, kas atspoguļo visu, kas noticis ar mūsu organismu
Tomēr ir cilvēki, kam mati reaģēs vairāk, citiem mazāk – tas lielā mērā saistīts ar iedzimtību. Ir cilvēki, kam pat antibiotiku kurss var likt izkrist matiem, savukārt citiem mati uz to nereaģēs nemaz. Tāpēc izmantot matu stāvokli, lai noteiktu diagnozi, nevajadzētu. Turklāt matu problēmu pamatā var būt arī kombinēti iemesli, un ir svarīgi nepalaist nevienu no tiem garām.
Ļoti trausli, lūstoši nespodri mati var liecināt gan par nepareizu to kopšanu, biežu krāsošanu, ilgviļņu un balināšanas ietekmi, gan arī par problēmām, kuras skārušas mata saknītes. Tas var būt vitamīnu vai dzelzs deficīts organismā, arī hormonāls disbalanss – dažādi faktori, kas neļauj matam no saknītes augt stipram un veselīgam. Matu ārsts gan pēc sarunas ar pacientu, gan apskatot matus, sapratīs, kādas pārbaudes un analīzes konkrētā gadījumā vajadzīgas, lai atrastu īstos iemeslus, kāpēc mati kļuvuši tik trausli.
Mati izkrīt perēkļu veidā
Tas var notikt gan sēnīšu, gan citu ādas slimību, gan arī pēc lielāka stresa, vai, piemēram, sastrutojuša zoba dēļ. Šis ir gadījums, kad bez kavēšanās jāuzmeklē matu ārsts, jānosaka matu izkrišanas cēlonis un tas jānovērš. Kad mati ir zaudēti, tos atjaunot ir daudz grūtāk un dārgāk.
Mati izkrīt strauji pa visu galvu, kļūst plānāki, ķemmē katru dienu paliek daudz matu
Iespējams, pirms trīs mēnešiem ir bijis kāds notikums, kas ietekmējis matu saknītes. Tā var būt bijusi kāda operācija, lieli pārdzīvojumi, slimība ar augstu temperatūru, antibiotiku kurss, skarba diēta, badošanās. Katram cilvēkam, atkarībā no iedzimtības matu saknītes uz nelabvēlīgajiem faktoriem mēdz reaģēt atšķirīgi. Tomēr šo reakciju varēs pamanīt vien pēc laika – tad kad kāda iemesla dēļ daudzās matu saknītēs ir apstādināta mata augšana, mats vēl galvas ādā turas trīs mēnešus. Tad, šķietami nesaistīti ar trīs mēnešus seno notikumu, mati strauji izrīt. Parasti pēc pāris nedēļām izkritušo matu vietā sāk augt jauni. Tomēr arī šajā gadījumā var būt kombinēti iemesli.
Mati izkrīt strauji un pilnībā
Parasti tas saistīts ar vēža ārstēšanu. Pie dakteres Zemītes ir vērsušās daudzas pacientes gan pirms šis ārstēšanas, gan pēc. Ir veidi, kā piebremzēt matu izkrišanu, taču daktere iesaka vienkārši šo periodu pārlaist ar parūku vai skaistiem lakatiem un sagaidīt matu ataugšanu. Matu saglabāšanas pasākumi šajā gadījumā ir mazefektīvi un šajā smagajā ārstēšanās posmā pārāk nogurdinoši. Ja nav skaidrs iemesls, kāpēc pēkšņi izkrīt visi mati, tas jānoskaidro kopā ar matu ārstu.
Mati izkrīt ilgstošā laika periodā pa visu galvu, kļūst smalkāki, plānāki
Ja matu izkrišana turpinās ilgāk nekā trīs mēnešus, jānoskaidro iemesls. Tas var liecināt gan par dzelzs trūkumu organismā, gan vairogdziedzera problēmām, gan vitamīnu trūkumu, hormonāliem traucējumiem, hronisku stresu, hroniskām slimībām, arī olbaltumvielu un sēra trūkumu organismā. Arī šajā gadījumā cēloņi var būt kombinēti un nav izslēgtas infekcijas, sēnītes, ērcītes.
Ja matu saknītēs ir laba asinsrite, asinis piegādā visa mata augšanai nepieciešamās vielas, vitamīnus, skābekli, hormonus, tās netiek indētas ar iekaisuma radītiem toksīniem vai paaugstinātu glikozes līmeni, mati aug veselīgi, cik nu to katram cilvēkam noteikusi iedzimtība. Ja kaut kas ir traucēts, mati aug sliktāk un ātrāk pāriet izkrišanas fāzē.
Mati izkrīt ilgstoši, atkāpjas no pieres, veidojas pliks pakausis un ar laiku plika galva
Visdrīzāk šāda matu izkrišana saistīta ar vīrišķajiem hormoniem. Biežāk novērojama vīriešiem, bet sievietēm tā mēdz attīsties vēlāk – pēc menopauzes apmēram 20 gadu laikā. Latvijā apmēram 50% sieviešu ir šis matu izkrišanas veids. Tas par sevi liek manīt apmēram 70 gadu vecumā – mati jau kļūst ļoti plāni. Tomēr šīs matu izkrišanas vaininieki – matu saknītes ietekmējošie vīrišķie hormoni savu iedarbību sākuši krietni agrāk.
Vīriešiem šāda matu izkrišana neliecina ne par kādiem veselības traucējumiem, tomēr sadarbībā ar matu speciālistu iespējams rast risinājumu, kā pasargāt matu saknītes. Ja šāda matu izkrišana vērojama sievietēm pirms menopauzes, tad vērts pārbaudīt, kas notiek ar dzimumhormoniem, atrast pārmaiņu iemeslus.
Galvas āda ir iekaisusi, izkrīt mati
Ir jāsaprot, kas ietekmējis galvas ādu – kāda infekcija, ādas slimība, alerģija, nepiemēroti matu kopšanas līdzekļi, pārāk cieša cepure. Šādu situāciju var raisīt daudzi faktori, tāpēc nepieciešams saprast, kas tieši ir tam par cēloni un parūpēties par matu veselību.
Normāli, ja dienā cilvēks zaudē 50 – 100 matu. Ja ķemmē vai traukā, kurā mazgāti mati paliek vairāk izkritušo matu, kā parasti, vērts noskaidrot iemeslu.
Lasītāji jautā:
Manai vecmāmiņai visu mūžu bijuši biezi un skaisti mati. Tie saglabāja savu veselīgumu pat pēc sirds operācijas, ko viņa pavasarī pārcieta. Nu mati sākuši strauji izkrist, un mums ir aizdomas, ka pie vainas ir zāles, kas vecmāmiņai tagad jālieto. Ārsts stāsta, ka bez šīm zālēm iztikt nevar un tām nav nekādas saistības ar matu izkrišanu, – tad jau drīzāk tās varot veicināt matu augšanu. Gribētu uzzināt, ko par to saka ārsts – matu speciālists?
Ja mati izkrīt trīs mēnešus pēc operācijas, tad tā var būt normāla organisma reakcija uz šo skarbo pārbaudījumu. Ja matu izkrišana turpinās ilgāk, tad vērts kopā ar matu ārstu pameklēt īstos iemeslus.
Sīpolu sula matu veselību neuzlabo, drīzāk otrādi. Tā ir šķietami iedarbīgs līdzeklis, kad bijusi strauja matu izkrišana, pēc kuras sekojusi dabiska matu ataugšana. Cilvēki neiedomājas saistīt matu izkrišanu ar trīs mēnešus senu notikumu – slimību, stresu. Tomēr divas nedēļas pēc matu izkrišanas tie sāk ataugt, un to gan sasaista ar sīpolu kompresēm. Patiesībā neatkarīgi no tā, ko cilvēks sasmērē matos – sīpolus, olas, rupjmaizi vai raugu, izkritušo vietā sāks augt jaunie mati. Vēl labāk mati ataugs, ja tos ar sīpoliem netraucēs. Savukārt, ja matu izkrišanas iemesls būs bijis cits, mati sīpolu ietekmē nesāks augt. Jāatrod īstais cēlonis, un tas jānovērš.
Mana vecmāmiņa matus smērēja ar sviestu, lai tie būtu skaisti, spīdīgi un veselīgi. Šī tautas gudrība izmantojama arī mūsdienās?
Mūsdienās nav nekādas vajadzības matus smērēt ar sviestu, jo pieejami labi šampūni un matu kondicionieri. Mikroskopā apskatot matu, redzams, ka tas klāts ar zvīņiņām. Ja matu ieeļļo vai ietauko, starp un virs šim zvīņiņām uzklājas taukaina kārtiņa. Katrs mats kļūst it kā resnāks, spīdīgāks, veselīgāks, mati it kā biezāki. Matu kondicionieros izvēlētas vielas, kas vislabāk nodrošina šādu efektu. Savukārt sviests gan spēj matus saeļļot, taču mati izskatās gan pārāk taukaini, gan ātri parādās nepatīkamā veca sviesta smaka.
Jau izaugušos matus nav nekādas vajadzības barot ar vitamīniem – tie tajos neiesūksies. Vitamīni nepieciešami matu saknītēm laikā, kad mati aug un šiem vitamīniem, kā arī citām mata augšanai nepieciešamām vielā, pietiekamā daudzumā jābūt asinīs. Eļļa, kas ir majonēzes sastāvā var darboties kā matu kondicionieris, tomēr labāk izmantot speciāli šim nolūkam radītus kondicionierus.
Anda Leiškalne, "Tautas Veselības Avīze" / Foto: Shutterstock