foto: Shutterstock
"Latvieši domā, ka zina, kā pareizi jāsauļojas. Patiesībā nezina!" Kosmetologa ieteikumi katram ādas tipam
Atceries, ka mēs iedegam ne tikai tad, kad guļam pludmalē, bet arī tad, kad pārvietojamiem no punkta A punktā B vai strādājam dārzā.
2018. gada 27. jūnijs, 13:49

"Latvieši domā, ka zina, kā pareizi jāsauļojas. Patiesībā nezina!" Kosmetologa ieteikumi katram ādas tipam

Mammamuntetiem.lv

„Runāt par to, kā sauļoties vasarā, ir pietiekami sarežģīti, - atzīmē kosmetoloģe Ludmila Stavro - Freiberga. Sarežģīti ne tāpēc, ka sarežģīta ir pati tēma, bet tāpēc, ka visi Latvijas iedzīvotāji ir pārliecināti, ka māk „pareizi” sauļoties. Diemžēl tas tā nav.

play icon
Klausīties ziņas
info about playing item

Lai labāk orientētos šajā jautājumā, ir jāzina savs ādas fototips un laiks, cik ilgi un kā drīkst sauļoties.

Kā noteikt savu fototipu un savu „eritēmisko devu”?

Eritēmiskā deva – tā ir īsviļņu (ultravioleto) staru deva, kas nosaka drošu cilvēka atrašanos saulē. Katram cilvēkam, atkarībā no ādas fototipa ir sava eritēmiskā deva.

Eritēmisko devu katram fototipam raksturo laiks. Piemērs: cilvēki, kuriem ir pirmais fototips, saulē var atrasties 10-15 minūtes, tad parādās pirmās ādas bojājumu pazīmes un bez aizsarglīdzekļiem viņi vairs nevar turpināt sauļoties.

Kopumā eksistē 6 fototipi

„Ķeltu fototips”. Pirmais fototips – cilvēki ar ļoti baltu, maigu ādu, ļoti bieži ar vasaras raibumiem, rudi, ar gaišām, zaļām vai gaiši zilām acīm. Šādi cilvēki parasti neiedeg, viņiem pastāv ļoti liels tūlītējas apdegšanas risks. Kā jau tika minēts, viņiem eritēmiskā deva sastāda 5-10 minūtes.

„Nordiskais vai „āriešu” fototips”. Otrs fototips – cilvēki ar gaišu ādu, dažreiz ar vasaras raibumiem, ar gaišām acīm, gaiši brūniem vai kastaņkrāsas matiem. Šādi cilvēki arī ļoti slikti iedeg vai iedeg ar lielām grūtībām, arī ir biežas apdegšanas risks. Eritēmiskā deva otrajam fototipam sastāda 10-20 minūtes.

„Tumšais Eiropas” fototips. Trešais fototips – cilvēki ar pelēkām vai tumši brūnām acīm, tumši brūniem vai kastaņkrāsas matiem, āda var būt mazliet tumša, parasti bez vasarraibumiem. Šādi cilvēki iedeg pietiekami labi, viņiem ir mērens ādas apdegumu risks, eritēmiskā deva sastāda 30 minūtes.

„Vidusjūras reģiona” fototips. Ceturtais tips – cilvēki ar tumšu, „olīvkrāsas” ādu, tumšām acīm un tumšiem matiem. Viņi labi iedeg un praktiski neapdeg.

„Indonēzijas – vidusaustrumu” fototips. Piektais fototips – cilvēki ar tumšu ādu, tumšām acīm, tumšiem matiem, ātri iedeg un neapdeg.

Sestais fototips, „afroamerikāņu”. Tam nav nepieciešami papildus komentāri par iedegumu saulē, ja runa ir par vairākumu Latvijas iedzīvotāju.

Latvijas iedzīvotāji nedrīkst sauļoties ilgāk par 30 minūtēm

recent icon

Jaunākās

popular icon

Populārākās

Cilvēki, kas dzīvo Latvijas teritorijā, pamatā ir otrā un trešā fototipa pārstāvji. Vērojams neliels pirmā un ceturtā fototipa pārstāvju procents, bet reti. Tas nozīmē, ka mūsu eritēmiskā deva bez saules aizsarglīdzekļiem ir 10-30 minūtes.
Vietējā klimata biežo izmaiņu rezultātā Latvijas iedzīvotāji bieži pārkāpj eritēmiskās devas sezonas sākumā.

Kā pienācīgi rūpēties par ādu vasaras periodā?

Saules aizsargkrēms, saulesbrilles un vasaras galvassega – šāds komplekts ir obligāts katram Latvijas iedzīvotājam! Ja netiek nēsātas saulesbrilles, neskatoties uz saules aizsargkrēmu lietošanu, var provocēt melanoģenēzes procesu un pigmentācijas rašanos. Ja sauļojas „nepareizā” laikā, var ātri apdegt. Ja ir augsts ultravioletais indekss, velciet apģērbu ar garām piedurknēm un tādu, kas nosedz kājas.

Lai cīnītos ar pārmērīgu tūsku, paplašinātiem asinsvadiem un pigmentāciju, vasaras periodā jāvelta laiks mikrostrāvas terapijai: taukainai ādai vasaras laikā ieteicams mandeļu pīlings, sausai ādai būs piemērots glukonskābes-dzintara pīlings. Šiem pīlingiem nav kairinošas iedarbības, tāpēc tie ir piemēroti vasarai, kā arī ļoti svarīgas ir dziļas mitrināšanas procedūras – gan manuālas, gan izmantojot dažādus aparātus.

Atceries, ka mēs iedegam ne tikai tad, kad guļam pludmalē, bet arī tad, kad pārvietojamiem no punkta A punktā B vai strādājam dārzā.