Strikts psiholoģes ieteikums vecākiem, kuri bažījas par "nāves spēlēm"
Labākais veids, kā cīnīties - veidot uzticības pilnas attiecības ar bērniem.
Bērni

Strikts psiholoģes ieteikums vecākiem, kuri bažījas par "nāves spēlēm"

Jauns.lv

Cīnoties pret suicidālām sociālo tīklu spēlēm, vecākiem galvenais ir nemesties virsū pusaudžiem ar kritiku un nosodījumu, bet gan izrādīt rūpes par viņiem, šorīt Latvijas Radio uzsvēra centra "Dardedze" psiholoģe Daina Dziļuma.

Strikts psiholoģes ieteikums vecākiem, kuri bažīja...

Psiholoģe uzsvēra, ka labākais veids, kā cīnīties pret šādām "spēlēm", ir veidot uzticības pilnas attiecības ar bērniem. Ja bērns nesaņems nosodījumu par dažādu jautājumu uzdošanu, tad runās ar vecākiem arī par arvien citiem jautājumiem, tādējādi viņi laicīgi varēs pamanīt, ja veidosies kādas problēmas.

Dziļuma uzsvēra, ka nevajag domāt, ka esam bezspēcīgi šādu "spēļu" vai manipulatoru priekšā. Tā vietā mums visiem ir vērts padomāt par laiku, ko veltām attiecībām ģimenē, norādīja psiholoģe.

Reanimācijā 4.klases skolēns

Pēc aizraušanās ar sociālajos tīklos tik populāro pašnāvnieku spēlīti, reanimācijā Rīgā nogādāts kāds zēns, kurš mācās tikai 4.klasē, šorīt vēsta portāls Lsm.lv, tomēr Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava norāda, ka bērns spēlīti nav spēlējis, aicinot necelt paniku sabiedrībā. 

Portāls vēstīja, ka bērns mēģinājis izdarīt pašnāvību, un šobrīd par viņa dzīvību cīnās Bērnu slimnīcā. Vairāki lietas aspekti mudina domāt, ka viņš spēlējis "Zilo vali" vai tam līdzīgu spēlīti, kuras noteikumi paredz soli pa solim doties suicīda virzienā. Gadījumu šobrīd izmeklē Valsts policija, ziņo sabiedriskais medijs.

Vecākiem zēnu izdevies glābt, taču viņš jau nedēļu atrodas slimnīcā. Bērna stāvoklis ir kritisks. Slimnīca komentārus nesniedz, atsaucoties uz vecāku lūgumu.

Kategoriski no komentāriem atsakās arī skolas direktore. Izglītības iestādes vadītāja sacījusi: "Ja izdzirdēšu kaut vienu komentāru, sūdzēšu tiesā. Es negribu to komentēt, tā ir konfidenciāla lieta". Viņa gan apstiprina, ka pastāv aizdomas, ka bērns aizrāvies ar tā dēvēto nāves spēlīti. Šonedēļ skolā sasaukta ārkārtas sapulce, kā arī pārējo bērnu vecāki brīdināti par šīs spēlītes bīstamību.

Policija aicina necelt paniku

Policija noliedz Latvijas radio sižetā izskanējušo ziņu, ka kāda zēna pašnāvības mēģinājums būtu saistīts ar izaicinājuma spēli un aicina sabiedrību neizplatīt nepatiesu informāciju, necelt paniku, neidentificēt ne bērnu, ne viņa skolu un respektēt šīs ģimenes tiesības uz privātumu. 

Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava skaidro, ka policijā ir uzsākts viens kriminālprocess par gadījumu, kad mazgadīgs bērns tīši vai netīšām nokļuvis situācijā, kas beidzās ar nogādāšanu slimnīcā. "Tomēr notikušajam šobrīd nav nekādas saistības ar kādu trešo personu iejaukšanos, izaicinājuma spēlēm vai kaut ko tamlīdzīgu. Diemžēl, gadījumi, kad pusaudži un pat mazgadīgi bērni mēģina izdarīt pašnāvības Latvijā notiek. Tāpat kā notiek pasaulē. Diemžēl tikpat izplatīti ir nelaimes gadījumi, kad bērni spēlējoties vai pavisam nejauši nonāk situācijā, kas varētu tikt pielīdzināta pašnāvībai vai pašnāvības mēģinājumam," skaidro Pildava. 

Viņa norāda: "Šīs situācijas ir briesmīgas un traumējošas gan ģimenei, gan sabiedrībai. Tomēr sabiedrībai būtu jāapzinās, ka katrs konkrētais gadījums ir šīs ģimenes privāta traģēdija un sabiedrībai nav tiesību uz personīgām detaļām."

"Policija aicina respektēt ģimenes privātumu un tiesības uz personas identitātes aizsardzību publiskajā telpā, vēlreiz atgādinot, ka šim konkrētajam gadījumam nav nekāda sakara ar izaicinājuma spēlēm vai citiem draudiem sabiedrībai. Tā ir individuāla traģēdija," aicina Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja. 

Policija tur roku uz pulsa

Kā ziņots, Valsts policija (VP) ir saņēmusi satrauktu vecāku zvanus par sacelto ažiotāžu ar suicidālo spēli "Zilais valis", taču likumsargi nav guvuši pierādījumus, ka šo spēli organizētu kāds pieaugušo grupējums.

VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics pastāstīja, ka policija un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija bija saņēmusi ļoti daudz vecāku un skolu satrauktus zvanus par šādu spēli.

Policija pēdējo nedēļu laikā pārbaudījusi vecāku un skolu sociālo pedagogu iesniegto informāciju par šādas spēles esamību, taču bažām nav pamata, jo nav konstatēts neviens noziedznieku grupējums, kura mērķis būtu panākt, lai pusaudži sev nodara miesas bojājumus.

Jaunieši, protams, apmainoties ar dažāda veida informāciju un sociālajos tīklos viens otru izaicinot uz kādām darbībām. "Policija gan ir saskārusies ar situāciju, kad jaunieši internetā, savstarpēji apmainoties ar informāciju, viens otru izaicina un tajā skaitā draud. Šo informāciju pārbaudījām un konstatējām, ka tie ir bērni, kas muļķojas vai jokojas. Bažas gan rada masveidība, kādā jaunieši, uzzinot par it kā šīs spēles esamību, iesaistās informācijas apmaiņā. Protams, šādā sarakstē tiek doti pietiekami nevainīgi uzdevumi, piemēram, kaut ko nofotografēt vai ierunāt, taču to visu organizē vienaudži. Tās ir jauniešu interešu grupas, kas apmainās ar informāciju par ikdienu, piemēram, mūziku," skaidroja Rinkevics.

Neskatoties uz to, ka oficiāli policija nav guvusi apstiprinājumu par to, ka bērni sev būtu nodarījuši miesas bojājumus, Rinkevics aicināja pieaugušos vērsties policijā vai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, ja konstatēta bērna piedalīšanās "šādās izaicinājuma sarakstēs".

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga norādīja, ka bērnu iesaistīšanās šādās sociālo tīklu grupās liecina par to, ka tiem ir neorganizēts brīvais laiks un nav vienoti viedierīču lietošanas noteikumi ģimenē. Tāpat tas var liecināt, ka bērniem pastāv ģimenē neatrisinātas problēmas.

"Šādās spēlēs neiesaistās bērni, kuriem ir normālas attiecības ģimenē un strukturēti veidots brīvais laiks. Veselīgs pusaudzis ir imūns pret šādām nodarbēm," uzsvēra Kronberga.

Lai pasargātu bērnus no šādām aktivitātēm, Kronberga aicināja vecākus sekot līdzi bērnu uzvedībai un izpausmēm internetā. Nepieciešamības gadījumā bērni var ziņot pa uzticības tālruni 116111.

"Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centrs saņēmis desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu saistībā ar suicidālo sociālo tīklu spēli "Zilais valis", kas liecina, ka šī spēle Latvijā strauji izplatījusies.

Kā skaidroja centra pārstāvji, "Zilais valis", dēvēts arī par "nāves spēli", ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Pašlaik aktivitātes izplatība ir īpaši strauja - jauniešu vidū esot "stilīgi un varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

"Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties, kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē. Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti "Zilā vaļa" spēlē," uzsver Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.


LETA/Foto: AP/LETA/Scanpix