Kā kopt mārtiņrozi podā, lai tā istabā pēc iespējas ilgāk ziedētu?
Ja mājās nonākusi importa mārtiņroze plastmasas podiņā, tad to uzreiz var pārstādīt maķenīt lielākā kārtīgā puķupodā; ziedēšanu tas īpaši neaizkavēs.
Dzīvesstils

Kā kopt mārtiņrozi podā, lai tā istabā pēc iespējas ilgāk ziedētu?

Jauns.lv

Jo siltāka telpa, jo straujāk un ātrāk mārtiņroze noziedēs. Vispiemērotākā temperatūra ir 15–16 grādi. Sakņu sistēmai vienmēr jābūt viegli mitrai, ieteicams mēslot reizi nedēļā ar komplekso mēslojumu.

Kā kopt mārtiņrozi podā, lai tā istabā pēc iespēja...

Ja pa dienu neviena nav mājās un par ziedošo puķi tik un tā nepriecājas, siltā laikā to var izlikt ārpusē pie loga puķu kastē, uz lodžijas vai balkona, kur gaisa temperatūra ir mazliet augstāka. Pievakarē podu atkal ienes istabā.

Tomēr jārēķinās, ka no ārzemēm importētās mārtiņrozes podos diezin vai nākamajā gadā ziedēs tik krāšņi kā iepriekš, jo lielākā daļa parasti ir domātas „vienreizējai lietošanai”.

Vai mārtiņrozes rudenī jāmēslo?

Oktobra un novembra dārza rota mārtiņrozes tagad bagātina dobju kopskatu ar dažādu krāsu rūgteni smaržojošiem ziediem. Tas, vai puķes jāmēslo, atkarīgs no šķirnes un augšanas nosacījumiem, kas katrā dārzā var būt atšķirīgi. Nacionālā botāniskā dārza krizantēmu kolekcijas kopēja un veidotāja Maija Krisberga pastāstīja, ka mēslot vēl varētu tikai vēlo ziedošās krizantēmu šķirnes pie pareiza ziemošanas cikla – un arī tad jāizvēlas rudens periodam piemērots pilnmēslojums ar niecīgu slāpekļa daudzumu. Tos augus, kas jau noziedējuši un kam nogriezti stublāji, vairs nemēslo, bet atkarībā no šķirnes prasībām sagatavo ziemošanai. Ārā labi ziemojošajām pieticīgajām šķirnēm pēc noziedēšanas nogriež dzinumus 10-15 cm augstumā, mulčē ar sausu kūdru vai zāģskaidām un, salam sākoties, papildus piesedz ar skuju koku zariem. Sala neizturīgās mārtiņrozes izrok, stāda kastēs podos vai citos apjomīgos traukos vai pārziemina vēsā telpā vai pagrabā +4... +6 grādu temperatūrā. Ja pagrabs būs pārlieku mitrs, augi var sapūt. Mārtiņrozēm labāk par pagraba tumsu patiktu gaiša vieta. Botāniskajā dārzā mārtiņrozes ziemo siltumnīcā +5 līdz +7 grādu temperatūrā.

Podu mārtiņrozes sagatavošana ziemošanai

Pēc noziedēšanas mārtiņrozei apgriež kātus un podu ar sakņu kamolu noliek gaišā, bet vēsā vietā 5–8 grādu temperatūrā. Arī miera periodā jāraugās, lai augsne būtu viegli mitra, taču nedrīkst ne pārlaistīt, ne iekaltēt.

Vēl viens ieteikums: ja mājās nonākusi importa mārtiņroze plastmasas podiņā, tad to uzreiz var pārstādīt maķenīt lielākā kārtīgā puķupodā; ziedēšanu tas īpaši neaizkavēs.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: Shutterstock