Vecāki aicināti sniegt savu viedokli par kārtību, kā pārbaudīs skolēnu mantas
foto: LETA
Ja rodas aizdomas, ka skolēns izglītības iestādē ienesis bīstamas vielas vai priekšmetus, skolas vadītājs vai pilnvarota persona var pieprasīt uzrādīt skolēna mantas.
Bērni

Vecāki aicināti sniegt savu viedokli par kārtību, kā pārbaudīs skolēnu mantas

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Līdz 2025. gada 17. janvārim notiek sabiedriskā apspriešana par grozījumiem Izglītības likumā, kas paredz kārtību skolēnu mantu pārbaudei un informācijas pārvaldībai.

Vecāki aicināti sniegt savu viedokli par kārtību, ...

Izmaiņas Izglītības likumā, kas spēkā stājās 2024. gada 7. novembrī, paredz, ka Ministru kabinetam līdz 2025. gada 31. janvārim jāizstrādā noteikumi par:

  1. Procedūru, kā izglītības iestādes vadītājs vai viņa pilnvarotā persona var pieprasīt uzrādīt un pārbaudīt izglītojamā personīgās mantas, kā arī ierobežot viņa pārvietošanos.
  2. Kārtību, kā izglītības iestādē jāiesniedz informācija par izglītojamā veselības stāvokli un citiem būtiskiem faktoriem, kas var ietekmēt mācību procesu un ir svarīgi iesaistītajām pusēm, tostarp jāprecizē iesniedzamās informācijas apjoms un nosacījumi par šīs informācijas reģistrēšanu un anulēšanu Valsts izglītības informācijas sistēmā.

Izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos" ir nodoti publiskai apspriešanai līdz 2025. gada 17. janvārim.

Projekts ietver šādus priekšlikumus.

Mantu pārbaudes kārtība

Ja rodas aizdomas, ka skolēns izglītības iestādē ienesis bīstamas vielas vai priekšmetus, skolas vadītājs vai pilnvarota persona var pieprasīt uzrādīt skolēna mantas. Lēmums par šādu pārbaudi tiek pieņemts pēc saņemtās informācijas izvērtēšanas, un pārbaude jāveic cieņpilni, ievērojot skolēna privātumu.

Ja skolēns piekrīt mantu pārbaudei, tā tiek veikta vadītāja klātbūtnē kopā ar vēl vienu skolas darbinieku. Ja pieprasījumam atsakās piekrist gan nepilngadīgais skolēns, gan viņa vecāki, tiek iesaistīta policija. Policiju informē arī gadījumos, kad pie pārbaudes atsakās pilngadīgs skolēns. Ja pārbaudē tiek atrastas bīstamas vielas vai priekšmeti, skola līdz policijas ierašanās brīdim nodrošina to uzglabāšanu un skolēna uzraudzību.

Par veiktajām darbībām un rezultātiem tiek sastādīts akts, ko saņem gan skolēns, gan viņa vecāki. Šāda dokumentācija nodrošina skaidru pārskatāmību un likumību visos gadījumos.

Informācijas sniegšana par skolēniem

Vecākiem vai pilngadīgiem skolēniem ir pienākums informēt skolu par apstākļiem, kas var ietekmēt mācību procesu. Tas ietver ziņas par skolēna veselību, psiholoģisko stāvokli, uztura vajadzībām, nepieciešamību pielāgot fiziskās aktivitātes, kā arī ģimeniskiem un sociāliem faktoriem. Šī informācija tiek iekļauta Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS), lai nodrošinātu datu pieejamību gadījumos, kad skolēns maina skolu.

Izglītības iestādes vadītājs izvērtē iesniegto informāciju un atbilstoši reģistrē to sistēmā. Jebkādas izmaiņas šajos apstākļos arī nekavējoties jāatspoguļo sistēmā.

Sabiedrības iesaiste un izmaiņu ieviešana

Izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 474 ir nodoti publiskai apspriešanai līdz 2025. gada 17. janvārim. Paredzēts, ka Ministru kabinets līdz 2025. gada 31. janvārim noteiks galīgo kārtību par skolēnu drošības un informācijas aprites jautājumiem.

Šie jauninājumi ir vērsti uz drošības un cieņas nodrošināšanu skolās, skaidri nosakot kārtību, kā rīkoties krīzes situācijās un kā veidot caurspīdīgu, savstarpēji atbildīgu sadarbību starp skolām, skolēniem un vecākiem.