Speciālas telefonkastes! Lūkojam, kā praksē izskatās jau ieviests aizliegums skolā izmantot mobilos telefonus
No šā gada 31. maija pirmsskolas vecuma un 1.–6. klases izglītojamajiem izglītības iestādē būs aizliegts lietot mobilos tālruņus. Dažās izglītības iestādēs šāda prakse jau tiek piekopta. Kā tas izskatās praksē?
No 2025. gada 31. maija Izglītības likumā stājas spēkā norma, kas noteic, ka pirmsskolas vecuma un 1.–6. klases izglītojamajiem izglītības iestādē ir aizliegts lietot mobilos tālruņus, izņemot gadījumus, kad pedagogs ir atļāvis tos izmantot izglītības procesā.
Rīgas pamatskolā "Rīdze" šāda prakse ieviesta jau sen. Kā Jauns.lv stāsta "Rīdze" direktore Iveta Birkmane, iestrādes bijušas jau agrāk, bet ar 2024. gada septembri skolas iekšējās kārtības noteikumos ticis izstrādāts aizliegums par telefonu lietošanu, turklāt ne tikai mazajās klasītēs, bet visām pamatskolas klasēm.
"Posmā no pirmās līdz ceturtajai klasei bija vieglāk, mazāk izmantoja telefonus. Glabāja somās, bet ar lielākajiem bērniem bija problēmas. Skolas padomē vecāki atbalstīja, ka 5.-9. klases skolēni, atnākot uz skolu, pirmajā stundā nodod telefonus, bet pēdējā tos saņem atpakaļ. "
Kā stāsta Birkmane, skolā ir speciālas telefonkastes, kur šos telefonus ievieto. Kad telefoni savākti, tad pedagogs kasti aiznes uz garderobi, kur to ieslēdz skapītī. "Protams, ir bijuši visādi gadījumi. Ir bijis, kad slēpj telefonu, bet skolēni zina - ja tas tiek atrasts, tad vēlāk to saņemt var tikai kopā ar vecākiem, kad šī situācija tiek izrunāta."
Pamatskolas "Rīdze" direktore stāsta, ka telefonu aizliegumam jau redz pirmos augļus. "Mēs dzirdam, ka skolā ir bērni. Starpbrīžos ir skaļāk, jo vairs nesēž telefonos. Bērni palikuši kustīgāki, uzlabojusies savstarpējā saskarsme, lasītprasme. Mums iepriekš neviens negāja uz bibliotēku, bibliotekāre bija satraukusies. Tagad ir bērni, kas to apmeklē. Bibliotēkai ir jēga. Ir ieviesti arī lasīšanas stūrīši. "
Kā Jauns.lv stāsta "Rīdze" skolotāja Agnese Zicmane, kura šobrīd ir 4.klases audzinātāja, mazākajās klasītēs telefonu problēma neesot tik izteikta. Viņai patlaban neesot nepieciešamība savākt telefonus, jo, ja kādam bērnam tas ir līdzi, tad to tur somā. Viņa piekrīt direktores teiktajam, ka visproblemātiskāk ir tieši ar lielāko klašu skolēniem.
Pārmeklēt mantas un ieteikumi par lietišķo stilu
No 2025. gada 1. februāra Izglītības likumā tiek ieviesta norma, kas piešķir izglītības iestādes vadītājam vai viņa pilnvarotajai personai tiesības:
- Pārmeklēt skolēna personīgās mantas, ja pastāv apdraudējums izglītojamo, pedagogu vai citu personu drošībai, veselībai vai dzīvībai.
- Ierobežot skolēna pārvietošanos, ja tas nepieciešams drošības nodrošināšanai.
Kā skaidro Birkmane, arī šī būs noderīga norma. "Protams, nevienam nepatīk, kad skatās viņa mantās," atzīst direktore, bet skaidro, ka lielākajās klasēs nereti ir problēmas ar elektroniskajām cigaretēm. "Primāri vecāks ir atbildīgs, ko skolēns ieliek savā somā. Ja mazajās klasītēs to vēl var izkontrolēt, tad lielākiem bērniem ikdienā tā vairs nenotiek."
Viņa skaidro, ka līdz šim skolā ir bijuši arī policijas reidi ar suņiem. Pēc tiem gadījumi ar elektronisko cigarešu lietošanu ir samazinājušies.
Vēl skolā izstrādāti dažādi ieteikumi par lietišķo stilu: meitenēm savākt matus ciet, zēniem - nestaigāt pa skolu sporta tērpā u.c.
Jauns.lv jau informēja, ka, sākot ar 2025. gadu, izglītības nozarē stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas ietekmēs skolēnus, vecākus un izglītības iestādes. Šīs izmaiņas balstītas uz grozījumiem Izglītības likumā un citiem saistītiem tiesību aktiem. Vairāk lasi šeit.