Lielā veļas diena. Kā pareizi salikt veļu mazgājamā mašīnā, lai tā nesapiņķerējas?
Pirms mazgāšanas vēlams rūpīgi izšķirot atsevišķi krāsaino un balto veļu, lai mazgājot nekas nenokrāsotos un lai pēc tam nebūtu jāaizmet sabojātie drēbju gabali. Ja netīrā veļa līdz mazgāšanai juku jukām tiek turēta veļas kastē, tā jāšķiro sevišķi rūpīgi un jāizpurina katrs drēbes gabals, jo sīkākiem, piemēram, tumšām zeķēm, piemīt spēja paslēpties gaišās spilvendrānās.
Jaunus krāsainos apģērba gabalus nevajag pirmajā reizē mazgāt kopā ar pārējo krāsaino veļu, jo mēdz gadīties, ka sākumā no jaunā apģērba tek nost krāsa. Tomēr visdrošāk šādu veļu likt kopā ar pārējo tikai pēc kādas trešās mazgāšanas reizes.
Arī balto un gaišu krāsu gultas veļu ieteicams pirms lietošanas vismaz vienu reizi izmazgāt veļas mašīnā, lai izskalotu balināšanas līdzekļu, krāsvielu un citu ķimikāliju atliekas, kas palikušas audumā no ražošanas procesa un var izraisīt niezi un kairināt ādu.
Kas jāņem vērā, liekot veļu mazgājamā mašīnā?
* Lieli veļas gabali, piemēram, gultas veļa, prāvi galdauti u. tml. veļas mašīnā ātri vien satinas ciešā murskulī un izmazgājas nevienmērīgi, tādēļ ieteicams mazgāt vienā reizē nevis tikai lielu veļu vien, bet gan dažāda izmēra.
* Segu un spilvenu pārvalkus pirms likšanas veļas mašīnā apgriež uz kreiso pusi un aizsien vai aizpogā ciet. Šādi tiks izmazgāti visi auduma un segu putekļu nosēdumi, kas parasti sakrājas stūrīšos, turklāt mazajiem veļas gabaliem nebūs iespējams paslēpties lielajos pārvalkos.
* Pirms apģērba likšanas veļas mašīnā jāpārbauda un jāiztīra kabatas, lai, piemēram, kāda aizmirsta lūpu krāsa nesabojātu drēbes un arī veļas mašīnu. Turklāt reizēm šādi laimējas atrast arī kādu paslēpušos naudas zīmi.
* Garākas lentes un saites jāsasien stingrā pušķī, lai tās nesamezglotos un nesapiņķerētu pārējo veļu un lai pēc tam nebūtu jācīnās, līdz izdodas vienu veļas gabalu atbrīvot no otra.
* Ja tekstilizstrādājumus saliek veļas mašīnā pārāk daudz un cieši, tie saburzās, un pēc tam nākas tos lieku reizi gludināt (gadās, ka dažus vairs pat nav iespējams izgludināt), tādēļ ieteicams veļas mašīnu nepieblīvēt.
* Smalku veļu un galdautus labāk tomēr mazgāt ar rokām. Taču, ja šādas veļas ir daudz un laika maz, tad pirms likšanas veļas mašīnā to ievieto speciālā maisiņā. Tādus var nopirkt veikalā vai arī pašūt, piemēram, no nolietotiem baltajiem aizkariem.
Kā dozēt mazgāšanas līdzekļus?
* Dozējot mazgāšanas līdzekļus, strikti jāievēro norādes uz iesaiņojuma. Ja pievienos par maz veļas pulvera, veļa labi neizmazgāsies, taču elektrība un ūdens būs patērēti. Ja pārmazgās vēlreiz, tos iztērēs dubultā.
* Nevajag lietot arī pārāk daudz mazgāšanas līdzekļa, jo tad veidosies lielas putas, veļu būs grūti izskalot, un arī auduma šķiedrās tik un tā paliks pulvera atliekas.
* Ja tomēr gadījies piebērt par daudz veļas pulvera un putas kāpj laukā pa visām malām, tad ieteicams pieliet nedaudz etiķa vai piebērt mazliet sāls.
* Lai zinātu, cik daudz veļas vienā reizē likt veļas mašīnā un cik daudz pulvera būs vajadzīgs, der atcerēties, ka 10 litru spainī var salikt (cieši sabāžot) apmēram 2,5 kg sausas veļas.
Kā saglabāt mīkstus frotē dvieļus?
Ja veļas pulvera būs par maz, dvieļi kārtīgi neizmazgāsies un kļūs cieti. Tieši tas pats notiks, ja mazgāšanas līdzekļa būs par daudz. Galvenais – atrast optimālo daudzumu un atcerēties to arī turpmākajās mazgāšanas reizēs. Smaržīgie veļas mīkstinātāji ir vieni no izplatītākajiem alerģiju izraisītājiem, tādēļ labāk izskalot dvieļus vieglā citronūdenī. Ja dvieļus žāvē pie vai uz radiatoriem, tie kļūst cieti, tādēļ vislabāk tos žāvēt svaigā gaisā, taču nepārkaltēt. Frotē dvieļus nevajag gludināt, jo tad cilpiņas tiek saplacinātas un vairs nav spējīgas tik labi uzsūkt mitrumu.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock