Kā tīrīt zeltu un citus juvelierizstrādājumus, lai tie būtu spoži?
foto: Pixabay.com, kaboompics
Mode

Kā tīrīt zeltu un citus juvelierizstrādājumus, lai tie būtu spoži?

Reklāmas projekts

Rotaslietas laika gaitā var mainīt krāsu vai zaudēt sākotnējo mirdzumu. Tavos spēkos ir visas iespējas samazināt rotām nolietojuma pazīmes, lai par tām priecātos ilgāk! Kā tīrīt zeltu un sudrabu mājas apstākļos, lai tas atgūst sākotnējo mirdzumu? Ieteikumus lasi raksta turpinājumā!

Kā tīrīt zeltu un citus juvelierizstrādājumus, lai...

Kāpēc rotaslietas zaudē mirdzumu?

Patiesība ir tāda, ka teju ikviens juvelierizstrādājums – zelta auskari, sudraba un zelta gredzeni, kaklarotas – laika gaitā zaudē mirdzumu. Kāpēc? Sudraba un zelta juvelierizstrādājumi ikdienas nēsāšanas procesā nonāk saskarē ar mitrumu, dažādām skābēm, eļļām un arī gaisu. Metāls rotaslietās reaģē ar šīm vielām un apstākļiem, rezultātā izraisot rotu nolietošanos un mirdzuma zudumu. Iegādājoties juvelierizstrādājumus, jāņem vērā zelta izstrādājuma prove ne vien, lai noteiktu orģinalitāti un kvalitāti, bet arī iespējamību, cik ļoti tie var mainīt krāsu. Jo zemāka tā ir, jo lielāka iespējamība, ka klāt sakausējumā esošie metāli mainīs toni.

Vai esi kādreiz atstājis sudrabu ārpusē un pamanījis, ka tas ir kļuvis tumšs? Sudraba juvelierizstrādājumi ir no metāla, kas reaģē uz mitrumu un sēru gaisā. 

Tas, cik ātri rotaslietas zaudē mirdzumu, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – rotu kopšanas, apkārtējā gaisa un to izgatavošanā izmantotajiem procesiem un materiāliem.

Padomi, kā tīrīt zeltu un sudrabu

Tā kā dažādus ārējās vides faktorus mēs novērst nevaram, ir būtiski zināt, kā uzturēt un kopt dārglietas, lai tās atgūtu sākotnējo mirdzumu. Par to plašāk – šajā sadaļā!

foto: Pixabay.com, PhotoMIX-Company

Attēls: Pixabay.com, PhotoMIX-Company

#1 Kā tīrīt zeltu mājas apstākļos?

Visas zelta rotaslietas, tostarp rotaslietas ar smalkiem dārgakmeņiem, var notīrīt, pulējot tās ar mīkstu dvieli. Noteikti netīri rotaslietas atvērtā izlietnē vai tās tuvumā, jo tās var aizplūst pa kanalizācijas atveri kopā ar ūdeni. Pirms tīrīšanas uzsākšanas novieto paklājiņu vai trauku virs jebkuras tuvumā esošās kanalizācijas caurules.

Kā notīrīt zeltu un kas šajā procesā būs nepieciešams?

  1. Sajauc trauku mazgājamo līdzekli un ūdeni. Ielej siltu ūdeni seklā traukā un ieliec tajā nedaudz trauku mazgājamā līdzekļa. Izmantojot mīkstu zobu birsti, ierīvē rotaslietas ar šo ūdeni, kamēr sāk veidoties mazi burbuļi.

  2. Samērcē ūdenī savas rotaslietas. Ievieto rotaslietas bļodā un ļauj tām mirkt 15 minūtes.

  3. Notīri katru gabalu. Pa vienai izcel rotaslietas no bļodas un ar zobu birsti uzmanīgi notīri visas saites, sprādzes un ciešās ķēdes.

  4. Noskalo zem ūdens. Iztīrītās rotaslietas noskalo zem vēsa, tekoša ūdens.

  5. Nožāvē rotas. Noliec rotaslietas, lai tās nožūtu. Pēc žāvēšanas nepieciešams viegli pulēt rotaslietas ar mīkstu drāniņu.

#2 Kā notīrīt sudrabu?

foto: Pixabay.com, Hans

Attēls: Pixabay.com, Hans

Ja domā, kā tīrīt sudrabu mājas apstākļos, zini – tas arī ir vienkārši! Process ir praktiski tāds pats kā tīrot zelta rotas. 

  1. Mazā bļodiņā iemaisi dažus pilienus viegla trauku mazgājamā siltā ūdenī, lai izveidotu putas.

  2. Ļauj savām sudraba rotaslietām palikt šķīdumā apmēram piecas minūtes.

  3. Izmanto mīkstu zobu birsti, lai viegli notīrītu netīrumus no visām rotaslietu spraugām.

  4. Katru no rotām izskalo bļodā ar tīru, siltu ūdeni. 

  5. Nosusini katru rotaslietu ar mīkstu drāniņu. Neizmanto papīra dvieli, kas var saskrāpēt sudraba rotaslietu mīksto virsmu.

Laiks ķerties pie darba! Ja procesa gaitā jūti pārliecību, ka esošās rotas (pat mirdzošas!) vairs nešķiet saistošas – ļauj tām atrast citu nēsātāju, bet jaunas meklē Banknote veikala juvelierizstrādājumu sadaļā. Te pieejami pārbaudīti, atjaunoti un restaurēti juvelierizstrādājumi par īpaši zemām cenām jebkurai dzīves situācijai.