Vīrs ģimenē izturas nevis kā partneris, bet kusls bērns, kurš jāaptekalē
foto: Shutterstock
Nedrīkst aizmirst, ka spriedze attiecībās ietekmē arī seksuālo dzīvi, kas ir tikpat svarīga kā romantiskā.
Attiecības

Vīrs ģimenē izturas nevis kā partneris, bet kusls bērns, kurš jāaptekalē

Jauns.lv

Pirmais randiņš, skūpsts, atzīšanās mīlestībā un, visbeidzot, lēmums sākt dzīvot kopā. Šķiet, attiecības virzās pa pareizo ceļu, līdz nesaskaries ar realitāti: izmētātas zeķes, netīri trauki... Līdz galu galu ir sajūta, ka dzīvo kopā nevis ar līdzvērtīgu partneri, bet gan ar bērnu, par kuru ik uz soļa jārūpējas.

Vīrs ģimenē izturas nevis kā partneris, bet kusls ...

Komentē attiecību trenere Lūsija Roveta (Lucy Rowett): 

Stratēģiskā nekompetence 

Pagājušajā gadā veiktā YouGov aptaujā atklājies, ka 38 procenti sieviešu, kuras darbā strādā pilnu slodzi un kurām ir dzīvesbiedrs, atzīst, ka lielākā daļa mājas pienākumu gulstas uz viņām. To pašu atzina tikai 9 procenti strādājošo vīriešu. "Bet tā nav viņa vaina. Viņš vienkārši nezina, kā mājās rūpēties par kārtību”, – nereti sievietes steidz attaisnot savu partneri. Tiešām? Vai tiešām tev šķiet, ka cilvēks, kuram nav psiholoģisku un fizioloģisku problēmu, nav spējīgs sev pagatavot pusdienas vai izmazgāt grīdu? Vai tiešām tu domā, ka viņš bez tevis lielveikalā nepratīs nopirkt dārzeņus un aizmirsīs nomainīt gultasveļu? Visticamāk, atbilde būs nē…

Vīrietis attiecībās spēlē bērna lomu un sagaida, ka "mamma" viņu aprūpēs

"Ieroču nekompetence" (angl. weaponized incompetence) jeb "stratēģiskā nekompetence" ir termins, ko Džareds Sandbergs definēja žurnālā "The Wall Street Journal" šī gadsimta pirmajā desmitgadē. Lai gan šī parādība galvenokārt pētīta saistītā uz mūsu profesionālo, akadēmisko un personīgo dzīvi, jēdziens "ieroču nekompetence" attiecas uz sievietēm attiecībās vai laulībā. Tātad - ko nozīmē šis jēdziens?

"Ieroču jeb stratēģiskā nekompetence ir tad, kad cilvēks apzināti slikti veic kādu uzdevumu vai izliekas, ka nezina, kā to izdarīt, lai liktu kādam citam to izdarīt viņa vietā," skaidro attiecību trenere Lūsija Roveta. “Viens cilvēks sāk dusmoties, ka jādara viss, bet otrs manipulē ar situāciju, lai izvairītos no atbildības.” Kā tas ietekmē attiecības? Kā jau to varētu gaidīt, disbalanss, ko rada stratēģiskā nekompetence, rada negatīvas emocijas attiecībās.

"Šī parādība ir īpaši izplatīta heteroseksuālās attiecībās, kur, pēc statistikas datiem, sievietes uzņemas lielāku atbildības daļu, un tas viņās raisa aizvainojumu," saka Roveta. Taču šīs parādības satraucošākais aspekts ir tas, ka tas rada neveselīgu dinamiku, kas galu galā var iznīcināt jebkuru attiecību ķīmiju un emocionālo saikni. «Kad vīrietis domā, ka nevar paveikt kādu uzdevumu, vai izliekas, ka nevar, tas galu galā vēršas pret viņu, jo attiecības ar partneri kļūst kā ar māti. Vīrietis, varētu teikt, spēlē bērna lomu, kas neveicina viņa kā personības izaugsmi,» viņa skaidro.

Pats galvenais - sarunājieties!

Ko darīt? Rovetas ieteikums ir skaidrs – sarunājieties: "Būs nepieciešama liela pacietība no jūsu puses, lai ierobežotu šo uzvedību, taču tas ir nepieciešams, ja vēlaties panākt harmoniskas un laimīgas attiecības. Ir svarīgi noteikt skaidras robežas, un, ja jūtat, ka atkal uzņematies pārāk lielu atbildību, nepārtrauciet runāt par to.” Pirmais solis ir komunicēt par to, kā šī uzvedība kaitē attiecībām. Nedrīkst aizmirst, ka spriedze attiecībās ietekmē arī seksuālo dzīvi, kas ir tikpat svarīga kā romantiskā. Ir svarīgi otram dot emocionālo telpu un izveidot dialogā zonu, kurā nav nosodījuma un kurā ikviens var izskaidrot savu nostāju. "Svarīgi, lai abi partneri uzņemtos vismaz daļu vainas," viņa uzsver. "Nereti sievietes piekāpjas savam partnerim, jo viņš kaut ko neprot, un tas pēdējo tikai iedrošina. Bet, ja vīrietis to izmanto, viņš ne tikai sabotē attiecības, bet arī akceptē dzimumu nevienlīdzību un neļauj partnerei pataupīt enerģiju sev pašai, lai sasniegtu savus mērķus.

Tāpat svarīgi atzīmēt, ka aktīvāka loma mājsaimniecībā var būt svarīga vīriešu pašrealizācijai un feministiskiem mērķiem. "Kad vīrieši tiek mudināti vairāk piedalīties mājsaimniecības darbos, ko citādi darītu viņu partnere, viņi ne tikai saprot, cik daudz enerģijas tas prasa, bet arī palielina viņu pārliecību." Mēs dzīvojam dzimumu līdztiesībai kritiskā laikā, un daudzi vīrieši nav mudināti veikt mājas darbus tā, kā to darīja viņu mātes," paskaidro Roveta.