Skaistumkopšanas tendence, kas var novest pie nopietnām sekām. Kāpēc nekad nelikvidēt matiņus degunā?
Mūsdienās liekā apmatojuma likvidēšana dažādās ķermeņa daļās kļuvusi teju vai par trendu. Skaistumkopšanas saloni piedāvā matiņus likvidēt ar vasku, vai lāzeri, bet mājas apstākļos cilvēki piekopj visdažādākās metodes, lai atbrīvotos no liekā. Ja atsevišķās zonās matiņu likvidēšana patiešām neko ļaunu nenodarīs, to nevarētu teikt par degunu.
Matiņi, jeb spalvas degunā ir visiem cilvēkiem. Tie degunā atrodas, lai pildītu aizsargfunkciju. Pie katras ieelpas, kas veikta ar degunu, tiek ieelpots ne tikai skābeklis un oglekļa dioksīds, bet arī putekļi, baktērijas, netīrumi. Spalviņas deguna iekšienē darbojas līdzīgi kā filtrs, lai pasargātu iepriekš uzskaitīto lietu nokļūšanu plaušās.
Ārsts Karans Radžs skaidro, ka cilvēka degunā aug divu veidu matiņi – mikroskopiskas skropstiņas, kas filtrē gļotas, un nosūta tās uz rīkles aizmuguri, kur tās tālāk nonāk kuņģī, un garie matiņi (Vibrissae), kas neļauj baktērijām un citiem svešķermeņiem nokļūt deguna aizmugurējā daļā, un tālāk plaušās.
“Ja šie garie matiņi tiek likvidēti, mikroorganismi var nokļūt tālāk organismā un izraisīt infekciju. Nāsis ir visai bīstama vieta, jo vēnas, kas atrodas deguna dobumā, ceļo arī uz smadzenēm. Infekcija var pārtapt meningītā vai pat veidot sastrutojumus smadzenēs,” skaidro ārsts.
Radžs piebilst, ka šāds scenārijs gan notiek ļoti reti, bet īpaši par deguna apmatojumu vajadzētu piedomāt cilvēkiem ar vāju imūnsistēmu.
Ja nu tomēr matiņi degunā liekas traucējoši un vizuāli nepievilcīgi, ārsts iesaka tos apgriezt ar kutikulu šķērītēm, taču neizraut ar visu saknīti.