Vecākos aktīvu diskusiju izsauc ministres priekšlikums par mācību gada pagarinājumu
foto: Shutterstock
Tāpat ir arī vecāki, kas atbalsta šo ieceri, bet tomēr uzskata, ka lēmums ir pārāk sasteigts.
Bērni

Vecākos aktīvu diskusiju izsauc ministres priekšlikums par mācību gada pagarinājumu

Mammamuntetiem.lv

Vakar izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece nāca klajā ar paziņojumu rosināt pagarināt mācību gadu. Iecere ir palielināt brīvlaiku skaitu mācību gada laika laikā, tādējādi mācības turpinot ilgāk – līdz Jāņiem.

Vecākos aktīvu diskusiju izsauc ministres priekšli...

Šis paziņojums tviterī izsauca asas diskusijas vecāku starpā. 

Kāda ir iecere?

Īsumā – iecere ir nevis pagarināt mācību laiku, bet to izkliedēt. Ministres sava paziņojumā pauž: “Skolas gada slodzes izlīdzināšana ar īsāku vasaras brīvlaiku un papildus brīvdienām, piemēram, martā, manuprāt, tikai veicinātu izglītības kvalitāti, ļautu dažādot mācību un audzināšanas procesu, kā arī ļautu optimizēt izglītojamo un pedagogu noslodzi. [..] 

Apkopojot ārvalstu pieredzi un mācību gada organizāciju, ir secināts, ka kvalitātes sekmēšanai iespējams pagarināt mācību gadu par divām nedēļām, piemēram, līdz Jāņiem, vienlaikus ieviešot piekto brīvlaiku, piemēram, martā. Šādas brīvdienas šobrīd ir paredzētas tikai 1.klasei. Mācību gada pagarināšanu varētu atbalstīt vismaz daļa sākumskolas un pamatskolas vecuma bērnu vecāku, ja tas samazinātu viņu rūpes par bērnu jēgpilnu nodarbināšanu vasarā.”

Vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv idejiski vienmēr ir atbalstījusi ideju par mācību gada pagarinājumu. Taču ne šobrīd. 

Kā būtiski argumenti pret jauno ieceri no vecāku puses tiek minēti bērnu nepieciešamība vasarā, laikā, kad Latvijā ir silts un saulains, atpūsties, tāpat tiek norādīts uz daudzām lietām, kas izglītības sistēmā nav sakārtotas – jaunā satura ieviešana “Skola 2030” daudziem rada neizpratni par skolās mācīto, tiek norādīts un pedagogu un grāmatu trūkumu, sliktu ventilāciju klasēs.

Twitter lietotāja @Oliniete: "Mūsu vasaras jau tāpat ir īsas, un vienīgais laiks, kad bērni var izdzīvoties pa āru.Tagad visi vecāki atvaļinājumā ies jūlijā? Jau tā ārsti atzīst, ka mūsu bērniem ir slikta veselība, būs vēl sliktāka. Vajag efektīvi izmantot tās stundas, kas ir, nevis mācību gadu stiept garumā.[..] Ziemeļzemju bērniem ir garāks mācību gads, bet arī garākas brīvdienas ziemā un pavasarī. Tad vecāki ar viņiem dodas un dienvidiem atpūsties vai uz Alpiem slēpot. Ko darīs mūsu ģimenes tumšajos rudens un ziemas vakaros, dubļainajos pavasaros? Bērni visu dienu sēdēs telefonos."

@Ance_Liz: "Viss cits jau ir sakārtots - algas ir adekvātas, ir visi nepieciešamie mācību materiāli, skolotāju vakanču vairs nav, bērnu skaits klasēs ir samazināts, visās klasēs ir uzstādītas ventilācijas sistēmas, āra nodarbībām vide ir visām skolām (nojumes, galdi, soli)?"

@Mali_gili: "Pirms šo pieņemt, lūdzu sakārtot skolās telpu vēdināšanas jautājumu, kā arī iespēju vadīt nodarbības ārā (nojumes, galdi utml.). Otrkārt, pielāgojiet mācību programmas, izveidojiet mācību līdzekļus atbilstoši Skola2030, nevis uzkraujiet to uz skolotāju pleciem."

Tomēr ir arī vecāki, kas to atbalsta. Ir ģimenes, kurās mazo skolēnu nodarbināšana trīs vasaras mēnešus nav viegla, un tas risinātu bērnu pieskatīšanu vasarā. Tāpat daži norāda uz pārāk lielu stundu skaitu Latvijas skolās.

@Inguna_Camradova: "Pagarinot mācību gadu, vismaz daļēji tiek risināts jautājums - kur likt bērnu, īpaši mazāku bērnu, brīvlaikā, ja nav ne radu, ne vecmāmiņu laukos."

@EZibgbergs: "Taisnība, 9-11 macību stundas dienā padara bērnus vienaldzīgus aiz noguruma. 6-7 mācību stundas kā piemēram Vācijā būtu perfekti. Neizdegtu bērnu smadzenes"