Jauns darbs, taču pavīd doma to nomainīt. Kad nav par ātru?
foto: Shutterstock
Ja jūties iestrēdzis darba vietā ar toksiskiem priekšniekiem un kolēģiem, neuzkavējies tur! Toksiskas darba kultūras pieredze rada traumas, kuras pēc tam neļauj būt pārliecinātam un spējīgam savā profesionālajā dzīvē.
Dzīvesstils

Jauns darbs, taču pavīd doma to nomainīt. Kad nav par ātru?

Jauns.lv

Uzsākot jaunas darba attiecības, bieži domājam, ka strādāsim šeit ilgi. Taču, ja nākas saskarties ar toksisku darba vidi, darba vieta nav tāda, kādu gaidīji, vai esi saņēmis labāku darba piedāvājumu, gribas darba vietu mainīt.

Jauns darbs, taču pavīd doma to nomainīt. Kad nav ...

Vēlme pamest salīdzinoši jaunu darba vietu var būt neērta, taču tas nav nekas neparasts. Saskaņā ar personāla atlases dienesta 2018. gada aptauju ASV, 30% jauno darba ņēmēju pameta darba vietu pirmo 90 dienu laikā pēc pieņemšanas darbā. Trīs galvenie iemesli, kāpēc cilvēki tik ātri atsakās no darba vietas, bija tas, ka jaunais amats neatbilst viņu cerībām (43%), incidents jaunajā darba vidē (34%), un slikta uzņēmuma kultūra (32%).

Taču organizāciju psihologi tajā saskata pārsteidzīgus lēmumus, jo viņi uzskata, ka katrā darba vietā nepieciešams laiks, lai iestrādātos. Dažreiz var paiet daži mēneši, lai justos ērti jaunā amatā un ar jauniem kolēģiem. Visbiežāk šādus pārsteidzīgus lēmumus pieņem gados jauni un nepieredzējuši cilvēki. Taču eksperti mudina vispirms noskaidrot, vai problēma patiešām ir darba vietā, nevis paša cilvēka nepatikā pret darbu un disciplīnas trūkumā, vēsta huffpost.com.

foto: Shutterstock

Šeit ir trīs scenāriji, kuros noteikti nav par agru pamest darbu:

Toksiska darba vide

Toksiska darba vide ir viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc darbinieki maina darba vietas. Saskaņā ar FlexJobs aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 2000 darbinieku ASV, “toksiska uzņēmuma kultūra” bija galvenais iemesls, kāpēc cilvēki pēdējo sešu mēnešu laikā mainīja darba vietu. Speciālisti saka, ka tas ir pamatoti.

Ļoti prasīgs un piekasīgs priekšnieks var novest jūs līdz nervu sabrukumam, taču toksiskas darba attiecības var iznīcināt jebkādu vēlmi doties uz darbu un apdraud jūsu veselību daudz nopietnāk. „Toksisks priekšnieks ir priekšnieks, kurš dehumanizē padotos, priekšnieks, kurš ir ļaunprātīgs, priekšnieks, kurš kliedz, kliedz… Ar šādu priekšnieku jūs sāksit justies mazvērtīgs, nekam nederīgs neveiksminieks,” saka personāla atlases speciālists R. Ebadžejs.

Tāpēc personāla atlases speciālisti saka: ja jūties iestrēdzis darba vietā ar toksiskiem priekšniekiem un kolēģiem, neuzkavējies tur! Toksiskas darba kultūras pieredze rada traumas un neļauj jums būt pārliecinātam un spējīgam savā profesionālajā dzīvē. "Jo ilgāk jūs tur būsiet, jo dziļāki būs šie ievainojumi un grūtāk būs aiziet," viņš teica.

Darbs neatbilst aprakstam

Darba aprakstā un intervijā bieži vien darba devējs sola ko pavisam citu, kas atklājas, sākot jauno darbu darīt. Speciālisti iesaka negaidīt pārāk ilgi, kamēr apstākļi uzlabosies, ja darbs, ko jums pārdeva personāla atlases speciālisti un nolīgšanas vadītāji, patiesībā ir radikāli atšķirīgs. Tas, visticamāk, nozīmē, ka arī solītās izaugsmes iespējas, divu mēnešu atvaļinājums vai atalgojuma bonusi ir klaji meli, kas netiks izpildīti.

„Ļoti iespējams, ka daudzas lietas atklāsies ilgākā laika posmā, taču, ja pirmajā mēnesī esošie darba apstākļi nemaz nelīdzinās tam, ko solīja darba devējs, ir laiks pārdomāt, vai neesi apmānīts,” saka speciālists R. Ebadžejs. Viņš pats reiz uzķērās uz kāda vilinoša darba sludinājuma, taču, kad tika pieņemts, daudzas lietas pēkšņi vairs nebija tādas, kā solīts. Kad viņš vērsās pie priekšniecības, vienīgā atbilde bija: „Ir tā, kā ir”. Viņš pameta darba vietu pēc pieciem mēnešiem, kuru laikā neviens no solījumiem netika izpildīts.

foto: Shutterstock

Ir labāks piedāvājums

Ja drīz pēc jauna darba uzsākšanas saņemat sapņu darba piedāvājumu, jums vajadzētu pārdomāt, vai tam nepiekrist, neatkarīgi no tā, cik ilgi esat nostrādājis jaunajā darba vietā. Ja jaunā iespēja "palīdzēs nonākt galamērķi ātrāk un vieglāk, ir vērts tai dot iespēju", uzskata R. Ebadžejs. Tomēr viņš brīdina neiekrist kārdinājumā, ķert jebkuru iespēju, kas parādās pie apvāršņa.

Ja jūsu CV izskatās ļoti garš, jo pilns ar darba pieredzēm, kurā esat nostrādājis 3-6 mēnešus, tad varēs šķist aizdomīgi. Jūsu nākamais potenciālais darba devējs var domāt: "Kāpēc man vajadzētu investēt tevī, ja jūs nevēlaties investēt manī?" viņš teica. Tāpēc izvērtē, vai šī tiešām ir TĀ darba iespēja, kuras atraidījumu nožēlosi, vai tikai kaut kas jauns un kārdinošs.

 

Tēmas