foto: Shutterstock
Nav noslēpums, ka daudziem, īpaši pieaugušajiem, nepatīk viņu dzimšanas dienas. Cilvēki bieži vien piedzīvo psiholoģisku krīzi, kas saistīta ar vecuma tuvošanos. Daudzi mēdz analizēt savu dzīves ceļu, kas, iespējams, nav bijis tik veiksmīgs, kā viņi bija cerējuši jaunībā.
Nav noslēpums, ka daudziem, īpaši pieaugušajiem, nepatīk viņu dzimšanas dienas. Cilvēki bieži vien piedzīvo psiholoģisku krīzi, kas saistīta ar vecuma tuvošanos. Daudzi mēdz analizēt savu dzīves ceļu, kas, iespējams, nav bijis tik veiksmīgs, kā viņi bija cerējuši jaunībā.
Cita pasaule

Tas ir bīstams laiks - kāpēc cilvēki tik bieži nomirst pirms savas dzimšanas dienas vai pēc tās

Jauns.lv

Šveices zinātnieki veikuši pētījumu, analizējot 2,5 miljonu cilvēku datus, un tas uzrādīja pārsteidzošu rezultātu: risks nomirt savā dzimšanas dienā, dienu pirms vai tūlīt pēc tās ir gandrīz par 14% lielāks nekā jebkurā citā dienā. Turklāt - jo vecāks ir cilvēks, jo lielāks risks. Kāpēc tas notiek?

Tas ir bīstams laiks - kāpēc cilvēki tik bieži nom...

Pastāv vairākas hipotēzes, kas izskaidro augsta nāves riska fenomenu dzimšanas dienā. Iespējamo sadzīvisko cēloņu sarakstu vietnē Wday.ru ieskicējis koučs un skaitļu psihologs Tamerlans Skjajevs. “Viens no iemesliem paaugstinātajai mirstībai saistāms ar mīlestību pret vērienīgiem un skaļiem svētkiem. Nekontrolēts daudzums dzērienu un ēdienu īpaši smagi ietekmē to cilvēku veselību, kuriem jau tāpat ir problēmas ar sirds un asinsvadu sistēmu, un tas var izraisīt letālas sekas.

Vēl viens cilvēku nāves cēlonis šajā dienā ir negadījumi, kas var notikt, cilvēkam reibuma stāvoklī sēžoties pie stūres vai neuzmanīgi šķērsojot ielu vai ceļu. ASV statistika, piemēram, fiksē paaugstinātu jauniešu mirstību nākamajā dienā pēc 21. dzimšanas dienas iestāšanās - vecuma, kurā jauniešiem ir tiesības sākt legāli lietot alkoholu.

foto: Shutterstock

Trešais iemesls augstajai mirstībai dzimšanas dienās ir tas, ka šī diena daudziem ir ļoti saspringta. Nav noslēpums, ka daudziem, īpaši pieaugušajiem, nepatīk viņu dzimšanas dienas. Bieži vien viņi piedzīvo psiholoģisku krīzi, kas saistīta ar vecuma tuvošanos. Daudzi mēdz analizēt savu dzīves ceļu, kas, iespējams, nav bijis tik veiksmīgs un interesants, kā viņi bija cerējuši vai plānojuši jaunībā. Šo iemeslu apstiprina pētījums, kas veikts Ungārijā 2015. gadā. Tas atklāja, ka visu vecumu vīriešiem un par 60 gadiem vecākām sievietēm dzimšanas dienā pašnāvības risks ir lielāks nekā jebkurā citā gada dienā.

Pārsteidzoši, taču, pēc statistikas, dzimšanas dienā pat nomirt no vēža ir lielāka iespēja nekā parastā dienā. Nedziedināmi slimam cilvēkam dzimšanas diena ir mērķis, uz kuru viņš tiecas, un, kuru sasniedzot, viņš var zaudēt tālāko dzīves jēgu. Līdzīgs fenomens novērots lielu reliģisku svētku dienās, Ziemassvētkos un Lieldienās.

Šo versiju apstiprina cits neparasts pētījums, kura rezultāti publicēti izdevumā "British Medical Journal". Zinātnieki analizēja 210 000 ķīniešu un japāņu izcelsmes amerikāņu miršanas apliecības un 47 000 000 balto amerikāņu miršanas apliecības un secināja, ka ķīniešu un japāņu izcelsmes cilvēku nāves gadījumu skaits no sirds slimībām sasniedz maksimumu katra mēneša 4. datumā. Izskaidrojums tam varētu būt fakts, ka skaitlis 4 Ķīnā un Japānā tiek uzskatīts par neveiksmīgu. Tas vēlreiz pierāda, cik milzīga ietekme uz cilvēka veselību ir viņa emocionālajam, garīgajam stāvoklim, ticībai, kultūrai, paražām un pat māņticībai.

Daži zinātnieki augstu mirstību dzimšanas dienā saista ar fizioloģiskiem cēloņiem. Ir zināms, ka cilvēka ķermenis ir pakļauts iekšējam dienas (diennakts) ritmam. Taču papildus diennakts ritmam pastāv arī bioloģiskais ritms, kura periods ir gada garumā. Šis pieņēmums atspoguļojas vairākos reliģiskos uzskatos. Tā, piemēram, ebrejiem miršana dzimšanas dienā tiek uzskatīta par ļoti labu zīmi, kas liecina, ka cilvēks dzīvojis pareizo dzīvi, pilnībā atklājis savu potenciālu un vispilnīgākajā veidā izpildījis savu misiju uz zemes. Šī pilnība izpaužas faktā, ka misija beidzās tajā pašā dienā, kad tā tika uzsākta.

Papildus sadzīviskajiem ir arī ar astroloģiju un mistiku saistīti iemesli, kas izskaidro cilvēka neaizsargātību šajā periodā. “Mēnesi pirms dzimšanas dienas cilvēka enerģija vājinās. No astroloģijas viedokļa, Saule – dzīvības enerģijas zvaigzne – šajā periodā noslēdz apli – gadu. Un galu galā spēka vairs neatliek, tāpēc ap dzimšanas dienu cilvēks bieži saslimst,” skaidro astroloģe Alīna Safronova.

"Apmēram 80% nāves gadījumu patiešām notiek dzimšanas dienas priekšvakarā vai tūlīt pēc tās. Katram no mums ir savs personīgais sargeņģelis, kurš ir atbildīgs par mūsu drošību. Taču pāris nedēļas pirms un pēc dzimšanas dienas sargeņģelis mūs pamet, un šajā periodā mēs esam atstāti pašplūsmā, bez pieskatīšanas. Attiecīgi laiks bez mūsu sargeņģeļa daudziem cilvēkiem kļūst neparedzams, bīstams un pat nāvējošs. Lai glābtu savu dzīvību, šajos periodos vajadzētu atturēties no jebkādām riskantām darbībām,” iesaka ezoteriķe, numeroloģe un taroloģe Anastasija Aleina.

 

Tēmas