5 jautājumi par cistītu jeb urīnpūšļa iekaisumu
foto: Unsplash
Cistīta gadījuma sākas bieža, sāpīga, maza apjoma urinācija, dedzinoša sajūta čurāšanas laikā, sāpes vēdera lejasdaļā. Var būt nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra (līdz 37,5 grādiem).
Dzīvesstils

5 jautājumi par cistītu jeb urīnpūšļa iekaisumu

"100 Labi Padomi"

Kas izraisa cistītu, kā šī kaite izpaužas, vai to var saķert sabiedriskajā tualetē - šos un citus jautājumus par cistītu skaidro žurnāls "100 Labi Padomi".

5 jautājumi par cistītu jeb urīnpūšļa iekaisumu...

1. Vai saaukstēšanās var izraisīt saslimšanu?
Apsaldēšanās vai kāju samērcēšana ietekmē imunitāti, samazina organisma pretestības spējas, un tas rada labvēlīgu vidi saslimšanai, taču pašu slimību gan neizraisa. Slimībai ir citi izraisītāji – baktērijas, sēnītes vai retos gadījumos arī parazīti.

2. Sabiedriskajā tualetē var saķert cistītu?
Ja baktērijas netiek līdz urīnceļiem, cistīta nebūs. Tomēr higiēnisku apsvērumu dēļ, pirms sēsties uz poda malas, būtu ieteicams tās noslaucīt ar tīru papīra salveti vai arī lietot vienreizlietojamus higiēniskos poda sēdekļa pārklājumus.

3. Kādas ir cistīta izpausmes?
Sākas bieža, sāpīga, maza apjoma urinācija, dedzinoša sajūta čurāšanas laikā, sāpes vēdera lejasdaļā. Var būt nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra (līdz 37,5 grādiem). Lai apstiprinātu diagnozi, jāveic analīzes: urīnā konstatē leikocītus, baktērijas, var būt pozitīvs nitrītu tests, kā arī daži eritrocīti un nedaudz olbaltuma.

4. Kā ārstē?
Ārsti izvēlas piemērotus antibakteriālus medikamentus. Vieglu cistītu var izārstēt trīs dienu laikā, bet parasti ārstēšana ilgst nedēļu. Sildīt vēderu nevajadzētu, īpaši, ja cistīts ir smags un nav noskaidrots, kas to izraisījis. Uzturā jālieto daudz šķidruma, dzērvenes un šo ogu preparātus, kam ir dezinficējoši iedarbojas uz urīnceļiem, kā arī ik 3 stundas pilnībā iztukšot urīnpūsli. Ja cistītu neārstē, tas var pāriet smagākā infekcijā un sākties problēmas ar nierēm.