Draugi šķiras? Piesargies, jūs varat būt nākamie...
Vispirms Elīna un Juris, pēc tam kā zibens spēriens – Anete un Andris... Ja tavu draugu pulkā kāds šķiras, piesargies – tas var būt lipīgi.
Droši vien pazīsti smieklu lēkmi, kas pārņem visu auditoriju. Vai sliktais noskaņojums – arī tas kā sērga izplatās kolektīvā, un tikai tie, kam laba imunitāte, ir neuzņēmīgi pret šīm garastāvokļa maiņām. Diemžēl līdzīgi emocijām, kas te nāk, te iet, var „saķert” arī ko nopietnāku. Boulinga efekts – tā var nosaukt šo paradoksu, ko novērojuši zinātnieki.
Nesen veiktā pētījumā konstatēts, ka viena pāra šķiršanās draugu kompānijā var izplatīties kā infekcija un izraisīt to, ka ceļi šķiras arī citiem vīriem un sievām. Damokla zobens virs galvas karājas diezgan draudīgi: 75% (!!!) – tik ļoti paaugstinās iespēja, ka jūs varat būt nākamie. Turklāt ir vienalga, vai šķiras draudzene, kas dzīvo Amerikā, vai tā, kas blakusmājā. Arī māsas vai kolēģa laulības sabrukums var ietekmēt tavas ģimenes pastāvēšanu.
Pētnieki brīdina – jo vairāk attiecību beidzas tev apkārt, jo lielāka iespēja, ka pati drīz vien piedzīvosi līdzīgu likteni. Tas ir kolektīvs fenomens, kas aizplūst tālu pāri konkrētā pāra robežām. Šādus secinājumus Ziemeļamerikas universitāšu sociologi un psihologi guvuši, analizējot statistiku. Un vēl viena sliktā ziņa – šķiroties zaudējam vismaz 10% draugu un dažu acīs kļūstam par sociālo draudu.
Mierinājumam – drošāk var justies tie, kam šķiras nevis tuvāki, bet nedaudz attālāki paziņas – draugu draugi. Tad draudi noplok līdz 33%. Arī tie, kam jau atvases, var nedaudz uzelpot – ar katru bērnu iespēja inficēties ar šķiršanās vīrusu saplok. Tomēr, ja vēlies justies droša, esi savtīga un neļauj Andrim un Anetei izšķirties.