Ko darīt, ja gadās saslimt brīvdienās?
Dzīvesstils

Ko darīt, ja gadās saslimt brīvdienās?

Jauns.lv

Smejies vai raudi, zobusāpes visbiežāk piemetas naktī, bet slimība piemeklē piektdienas vakarā vai sestdienas rītā – tieši tad, kad saņemt mediķa palīdzību ir sarežģītāk nekā darbdienā.

Ko darīt, ja gadās saslimt brīvdienās?...

Kādas ir tavas pacienta iespējas šādā nereizē tikt pie ārsta, skaidro Veselības norēķinu centra (VNC) sabiedrisko attiecību vadītājs Toms Noviks.

Pirmā iespēja:

ja sliktās pašsajūtas iemesls ir tikai saaukstēšanās vai kāds cits tev „atpazīstams bacilis” (piemēram, zini, ka tavas atvases klasē bērni slimo ar kādu negantu vīrusu), ņem talkā tautas medicīnas līdzekļus – dzer daudz šķidruma, uzņem C vitamīnu un kārtīgi izgulies cerībā, ka tava imunitāte izrādīs pietiekami sīvu pretestību un jau nākamajā dienā būs labāk, vai arī sagaidīsi, kad pirmdienas rītā varēsi sazināties ar ģimenes ārstu un nepieciešamības gadījumā pieteikties vizītē.

Otrā iespēja:

ja sliktā pašsajūta neļauj gaidīt, bet ģimenes ārsts nestrādā un ar viņu nav iespēju konsultēties arī pa mobilo telefonu, meklē dzīvesvietai tuvāko dežūrārstu neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta esi reģistrēts. Vislabāk, ja informāciju par savai dzīvesvietai pieejamāko dežūrārstu tālredzīgi esi noskaidrojis jau iepriekš (par dežūrārstu darba vietām un pieņemšanas laikiem jautā, zvanot uz Veselības norēķinu centra bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17, piektdienās – līdz 16) vai arī meklē veselības norēķinu centra mājas lapā www.vnc.gov.lv (sadaļas „Ģimenes ārsti” apakšsadaļā „Dežūrārsti”) Atceries, ka sestdienās arī dežūrārsti strādā tikai līdz pēcpusdienai (pārējā laikā pacientiem neatliekamo palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas).

Diemžēl mājaslapā nav norādīti diennakts zobārstniecības palīdzības sniedzēji, izņemot Valsts zobārstniecības un sejas ķirurģijas centru. Visplašākās iespējas glābties ar vēlā vakarstundā sāpošu zobu, protams, ir Rīgā: diennakts zobārsta palīdzību var saņemt zobārstniecības klīnikā Denta Brīvības gatvē 230, centrā – diennakts zobārstniecībā Stabu ielā 9, Pārdaugavā – jau minētajā Valsts zobārstniecības centrā Dzirciema ielā.

Trešā iespēja: zvani un lūdz mediķa konsultāciju pa tālruni! Šāds pakalpojums tiek sniegts par maksu (piemēram, zvanot uz projekta „SOS03” maksas tālruni 90002798, par minūti jāmaksā 48 santīmi, uz SIA emedica informatīvo tālruni 90003200 – 71 santīms). Protams, telefonsaruna neaizstāj vizīti pie ārsta, jo pa telefonu diagnozi uzstādīt nevar, tāpat arī izrakstīt recepti, taču tā ir iespēja saņemt padomu un psiholoģisku atbalstu.

Ceturtā iespēja: meklē palīdzību slimnīcas uzņemšanas nodaļā un ārstniecības iestāžu diennakts neatliekamās palīdzības punktos vai traumpunktos. Slimnīcās visu diennakti visbiežāk pieejami speciālisti internajās slimībās, neiroloģijā, ķirurģijā, uroloģijā, ginekoloģijā, acu slimībās, ausu, kakla, deguna slimībās. Tiesa, vēršoties pēc palīdzības slimnīcas uzņemšanas nodaļā, jārēķinās, ka ambulatorie pacienti tiek pieņemti rindas kārtībā un vispirms palīdzība tiek sniegta pacientiem, kuru dzīvībai draud briesmas, un arī šis būs maksas pakalpojums ap Ls 10. Ja veiksi virkni izmeklējumu, var būt dārgāk.

Piektā iespēja: ja situācija, tavuprāt, kļūst neparedzama (pēkšņas sāpes, smakšanas lēkmes, sirds  ritma traucējumi, krampji, asiņošana, samaņas zudums u.c.) nekavējies, zvani ātrajiem! Dispečers izvērtēs situāciju un vajadzības gadījumā nosūtīs mediķu brigādi, kas varēs sniegt neatliekamu palīdzību.


Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock