Dzelzs trūkums asinīs. Vai tas ir ļoti bīstami?
Daudzi pavasarī jūtas pastāvīgi saguruši. Skaidrojumu ir daudz, sākot no saulītes un beidzot ar vitamīnu trūkumu. Taču sagurumam var būt arī pavisam nopietns iemesls – dzelzs deficīta anēmija.
Ja ilgāku laiku organismam trūkst dzelzs, pietiekamā daudzumā neveidojas hemoglobīns. Proti, samazinās sarkano asinsķermenīšu skaits, līdz ar to organismam sāk trūkt skābeklis. Ilgstošs nogurums un vājums, galvassāpes, reiboņi, totāls nespēks un elpas trūkums, sportojot vai tikai vingri ejot, bālums, kāre pēc dīvainām lietām, piemēram, māla, krīta, ledus – tas var signalizēt par tuvojošos veselības katastrofu.
Klasiski par dzelzs trūkumu jāsatraucas pubertātes laikā, kad organisms strauji aug, kā arī grūtniecības laikā un zīdot bērnu, jo mammītes organismam nu jāstrādā par diviem. Taču pietiekami bieži ir gadījumi, kad dzelzs deficīta anēmiju izraisa stipras mēnešreizes vai cita veida asiņošana (piemēram, kuņģa zarnu traktā, hemoroīdu problēmu vai parazītisko tārpu dēļ), nepareiza diēta vai badošanās. Ir gadījumi, kad dzelzij organismā traucē uzsūkties ilgstoši vai nepareizi lietoti medikamenti.
Tāpēc, ja nogurums sāk ievilkties, dodies pie ārsta. Tikai asinsanalīzes spēs noteikt, vai esi iedzīvojies dzelzs deficītā, un tikai ārsts spēs pateikt tā iemeslus un mazināšanas programmu. Taču, iekams lieta nav kļuvusi nopietna, dzelzs krājumus organismā vari uzturēt ar veselīgu dzīvesveidu un ēšanu. Savās ikdienas maltītēs (īpaši mēnešreižu laikā) vairāk iekļauj pupiņas un zirņus, teļa aknas un liesu liellopa un mājputnu gaļu, olas, pilngraudu produktus, žāvētus augļus, riekstus, zaļos lapu dārzeņus – vienvārdsakot, tos produktus, kuros ir daudz dzelzs, kā arī papildus lieto C vitamīnu, kas veicina dzelzs uzsūkšanos organismā.