Ko darīt, ja uz nagiem parādījušies iedzelteni plankumi?
Šādi, iespējams, piezagusies pēdu un kāju nagu sēnīte, tāpēc jādodas pie ārsta! Dermatoveneroloģe Monta Liepiņa skaidro, ka dzeltenīgos vai pelēkos punktiņus uz nagu plātnītes brīvās malas vai stūros var arī neievērot.
Naga daļa var iedzeltēt, bet kaite neizraisa sāpes. Paiet laiks un naga plātnīte sāk lobīties un šķelties. Ja kaiti neārstē, sēnīte skar arī pēdu ādu: papēžu āda sabiezē un sāk plaisāt. Iekaist pēdu sānu malas, sāk lobīties āda. Skartās vietas reizēm ieniezas, bet atkal pāriet.
Pati no sevis sēnīte nepāriet. Jāgriežas pie ārsta, lai veiktu analīzes un noskaidrotu precīzu diagnozi. Jo sēnītei līdzīgas pazīmes ar arī zvīņu ēdei. Ja konstatēta sēnīšslimība, paralēli ārstēšanai vajadzētu dezinficēt apavus. Vienkāršākais veids – izmazgāt tos ar kādu no ķīmiskajiem mazgāšanas līdzekļiem un rūpīgi izžāvēt. Modernāk ir lietot sprejus ar pretsēnīšu darbību, ko brīvi var nopirkt aptiekās. Ārsts var izrakstīt arī recepti speciāla šķīduma pagatavošanai, ar ko apstrādā apavu iekšpusi.
Nagi bojājas no brīvās malas un stūrīšiem. Infekcija var iekļūt audos pēc sasitumiem, noberzumiem, iegriezumiem vai veicot pedikīru. Veseli un pareizi kopti kāju nagi inficējas reti. Peldoties atklātās ūdenstilpnēs vai ejot uz baseinu, periodiski var lietot pretsēņu preparātus – ziedes vai sprejus, kas pieejami aptiekās bezrecepšu medikamentu kategorijā.
Atceries! Neārstēta pēdu un nagu sēnīte ar laiku var pārņemt arī roku nagus.
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock