Kļūdas, ko nepieļaut saskarsmē ar nelaimes skartu cilvēku. TOP 7
Kā runāt ar cilvēku, kuru pašu vai kādu no viņa tuviniekiem skārušas smagas problēmas? Nereti šādā situācijā tiek pieļautas kļūdas, kas rodas vai nu aiz nezināšanas, vai no pārprastas atturības. Nepieļauj šīs kļūdas!
1. Neizvairies no saskarsmes ar cietušo. Tieši tad, kad cilvēkam klājas grūti, viņam visvairāk nepieciešams atbalsts. Pārvari bailes un neatstāj cietušo vienu pašu grūtajā brīdī.
2. Nepadari viņa problēmu mazāku un nesvarīgāku, kā tā ir. Labi domātie mierinājuma vārdi neatbildīs cietēja spēcīgajām emocijām un jūtām.
3. Nepiedāvā tūlītējus risinājumus. Ja jau būtu tik viegli atrast risinājumus, tad cietušajam nebūtu tik grūti. Uzklausi viņu, jautā, izsaki ieteikumus. Izturies nopietni pret sarunu biedru un palīdzi viņam pašam atrast risinājumus.
4. Nepielej eļļu ugunij. Nepadari likteņa trieciena skartā cilvēka problēmas vēl smagākas, nekā tās ir. Izrādi līdzjūtību un izpratni, bet izvairies no dramatizēšanas. Nepadari viņu par upuri, bet gan centies dāvāt drosmi.
5. Neizvairies no emocijām. Asaras un klusēšana var mums likt justies bezpalīdzīgiem un nespējīgiem dot padomus. Taču cietušajam var būt svarīgi izraudāties un klusēt, ļauj viņam to!
6. Centies ievērot pieklājīgu distanci. Tas var būt mīļi un palīdzēt grūtā brīdī, ja sajūti sirsnīgu apskāvienu vai glāstu. Bet tas var arī likt justies neērti. Uzmanīgi vēro neverbālos signālus, ko sūta sarunu biedrs. Varbūt viņš tādu tuvību nevēlas. Izvēlies apdomīgi, kā pareizāk rīkoties.
7. Neapvainojies, ja tiec noraidīta. Smagās situācijās ne vienmēr cilvēks saka to, ko domā. Respektē vēlmi būt vienatnē, taču brīdi pa brīdim sūti viņam kādu ziņu, tā apliecinot, ka tevi interesē, kā viņam klājas. Cilvēkus iespējams izraut no bēdām, ja viņi jūtas vajadzīgi, aicināti palīdzēt un veikt uzdevumus.
Kasjauns.lv / Foto: Bulls Press