Ko darīt, lai vienkāršas iesnas neizvērstos nopietnā slimībā? Padomi
Dzīvesstils

Ko darīt, lai vienkāršas iesnas neizvērstos nopietnā slimībā? Padomi

Jauns.lv

Vispirms – iesnas nav vienkāršas, tā jau ir nopietna slimība un neārstēta var veicināt dažādu komplikāciju veidošanos. Tāpēc vienmēr būs aktuāls jautājums – kā izārstēt iesnas?

Ko darīt, lai vienkāršas iesnas neizvērstos nopiet...
Deguna dobumā atrodas ožai ļoti svarīgi receptori, tāpēc iesnu ārstēšanu un tai izvēlētos preparātus nevajadzētu uzlūkot par mazsvarīgu jautājumu.
Deguna dobumā atrodas ožai ļoti svarīgi receptori, tāpēc iesnu ārstēšanu un tai izvēlētos preparātus nevajadzētu uzlūkot par mazsvarīgu jautājumu.

Kāju un roku karstas vannītes un pēc tam atpūta zem siltas segas, zāļu tējas ar medu, eikaliptu un piparmētru inhalācijas, ķiploka daiviņa katrā nāsī? Noteikti! Taču visbiežāk ar to būs par maz, vajadzēs arī iegriezties aptiekā. Ko tur pirkt?

•    Šķietami visefektīgākie pretiesnu preparāti ir deguna gļotādas asinsvadu sašaurinātājlīdzekļi, kas salīdzinoši ātri mazina gļotādas tūsku un deguna tecēšanu (ksilometazolīns, tetrizolīns un citi). Iepilini vai iespricē degunā, un – atvieglojums ir sajūtams ar pirmo reizi, jo nereti tie satur arī kādu antialerģisku komponentu vai antibiotikas, kas apkaro iesnas izraisījušo bacili. Bieži šiem deguna pilieniem pievieno mentolu, kas atvieglo elpošanu caur degunu. Diemžēl šie preparāti, lietoti ilgāk par 5–7 dienām, veicina deguna gļotādas atrofiju. Hroniskās iesnas ir viena bēda, ko izraisa atrofējusies deguna gļotāda. Deguna dobumā atrodas ožai ļoti svarīgi receptori, tāpēc iesnu ārstēšanu un tai izvēlētos preparātus nevajadzētu uzlūkot par mazsvarīgu jautājumu.

•    Gļotādai daudz saudzīgāki ir

jūras ūdeni saturoši deguna pilieni vai aerosoli

, ar ko skalot nāsis. Sāļais jūras ūdens, nokļūstot uz gļotādas, no deguna blakusdobumiem sekmīgi izvelk lieko šķidrumu, mazina aizlikumu un apstādina deguna tecēšanu. Šos pilienus un aerosolus var lietot ilgstoši, arī higiēniskos nolūkos. Taču, izvēloties jūras ūdens terapiju, vajadzētu atrast vēl kādu dabisku ārstniecības līdzekli samocītās deguna gļotādas atveseļošanai.

•     Pilieni, aerosoli, gēli no dabas vielām – kliņģerīšu, eikaliptu, piparmētras, smiltsērkšķa, dižegles u. c. ekstraktiem un eļļām. Visbiežāk tie ne tikai iztīra degunu un ir labi antiseptiķi, bet arī dziedē un palīdz atjaunoties deguna gļotādai, un paaugstina imunitāti.

•    Tabletes, kas satur ārstniecības augu ekstraktus, – iekšķīgai lietošanai. Šie preparāti paredzēti tieši deguna gļotādas atveseļošanai un stiprināšanai.

Kasjauns.lv / Foto: Bulls Press