Kāpēc vīrietim tik grūti samierināties, ka sieva pelna vairāk?
Aiz strīdiem par naudu bieži slēpjas cilvēka bažas, vai viņš ģimenē ir pietiekami labs, nozīmīgs un mīlēts. Vīrietis domā: ja viņš varēs apmaksāt un "nopirkt" pārējo ģimenes locekļu prieku, tātad ģimenē viss būs kārtībā.
Attiecības

Kāpēc vīrietim tik grūti samierināties, ka sieva pelna vairāk?

Jauns.lv

Tie laiki, kad vienīgie naudas pelnītāji ģimenē bija vīrieši, ir beigušies. Ģimenēs naudu pelna lielākoties abi, un dažkārt materiāli nodrošinātākas ir tieši sievietes. Kāpēc vīrietim ar to ir grūti samierināties? Konsultē psihoterapeits Arnolds Cerbulis.

Kāpēc vīrietim tik grūti samierināties, ka sieva p...

Lasītājas jautājums:

«Kāpēc nauda ģimenē dažkārt spēlē tik ļoti lielu lomu? Neizprotu iemeslu, kāpēc vīrs atsakās doties ceļojumā, aizbildinoties ar to, ka pretējā gadījumā viņš varēšot segt tikai nelielu izdevumu daļu. Neredzu nekādu problēmu, ka pelnu vairāk. Mēs dzīvojam kopā, un arī nauda ir kopīga. Tāpat neizprotu, kāpēc cilvēks, kurš gadiem ilgi sūkstās, ka pelna pārāk maz, neko nedara lietas labā un nemeklē labāk apmaksātu darbu?»

Nauda simbolizē varu

 «Nauda savā veidā attiecībās simbolizē varu, un katram cilvēkam, domājot par naudu, der sev uzdot jautājumu: kāds ir varas sadalījums manā ģimenē, un kā es tajā jūtos? Ja varas jautājums ir atrisināts, ja laulātie ir atraduši harmonisku veidu, kā sabalansēt varas attiecības ģimenē, visbiežāk arī naudas jautājumu risināt nav grūti. Aiz strīdiem par naudu bieži vien slēpjas cilvēka paša neapzinātās bažas, vai viņš ģimenē ir pietiekami labs, nozīmīgs un mīlēts. Nereti vīrieši nevis cenšas šķetināt būtiskus pamatjautājumus, bet gan izvēlas tos apiet un problēmu uzrunāt ar naudas starpniecību. Vīrietis domā: ja viņš varēs apmaksāt un „nopirkt” pārējo ģimenes locekļu prieku, tātad ģimenē viss būs kārtībā.

Partneris - atbalsts un domubiedrs, nevis konkurents

Loģiski, ka ģimeni kopā tur cilvēciskas vērtības, taču dažkārt naudas daudzums otra bankas konta partnerī rada apdraudētības izjūtu. Ikvienās attiecībās ir konkurence, taču veselīgā variantā partneris kļūst par atbalstu un domubiedru. Šādos gadījumos partneri realizējas katrs savā profesijā un sasniegumus gūst, pateicoties tieši savstarpējam atbalstam. Taču ir pāri, kas viens otram palīdz uzturēt bailes no pasaules un nostiprina pārliecību, ka censties nav vērts. Ir arī pāri, no kuriem tikai viens mēģina sevi realizēt, meklē jaunus apvāršņus. Šajās ģimenēs abiem partneriem nav viegli. Tam, kas nevēlas neko mainīt, nepieņem jaunus izaicinājumu, partneris rada diskomfortu ar savu materiālo un emocionālo patstāvību. Ļoti bieži bailes no jauniem izaicinājumiem, iespējām ir cilvēkiem ar zemu pašapziņu. Bet ģimenē katram cilvēkam ir svarīgi ne tikai gūt otra akceptu, bet to arī pašam pieņemt.

Es - foršs puisis? Beidziet ņirgāties!

Cilvēks ar zemu pašapziņu uz apgalvojumu, cik viņš ir foršs puisis, atbildēs ar vārdiem: «Beidziet taču par mani vienreiz ņirgāties!» Ar šādu cilvēku sarunāties ir ļoti grūti – ja partneris uzteiks mīļoto un aicinās viņu savā dzīvē kaut ko pilnveidot, viņš sadzirdēs tikai negatīvo vēstījumu. Tas liks viņam vēl vairāk noslēgties sevī. Savukārt, redzot otra sasniegumus, partneris jūt, ka viņa pašapziņa tiek iedragāta vēl vairāk. Viņam ir izjūta, it kā otrs visu laiku viņam priekšā turētu spoguli ar neglītā pīlēna seju. Ja abi partneri ir līdzīgās darba un finansiālās pozīcijās, tas palīdz viņiem tik krasi neizjust savu mazvērtības izjūtu.

Aiz rūpēm par naudu vīrietis slēpj iekšējo nedrošību

Tikai tad, ja cilvēkam ir normāla pašvērtība un izkopta spēja uzklausīt kritiku, ģimenē var runāt par problēmām un tās vērtēt ar domu: «Ko mēs varam darīt, lai problēmu atrisinātu?» Tāpat svarīgi apzināties, ka veselīgas attiecības ir tad, ja abi partneri viens otru atbalsta, un tas attiecas arī uz naudu. Kāpēc gan lai sieviete negribētu savai ģimenei radīt prieku, piemēram, uzdāvinot ceļojumu? Jo – kāpēc pieņemt, ka sieviete ģimenei var radīt prieku, trīs stundas pavadot virtuvē un gatavojot vakariņas, bet to nevar radīt ar naudas palīdzību? Taču, ja dāvinātājs domā vienu, bet saņēmējs – kaut ko citu, dāvanas var sākt apdraudēt. Dzirdēts, ka pāriem konfliktu gadījumos iesaka izrunāties, taču tas nav tik vienkārši. Par ko tad īsti viņiem runāt? Vairākumā gadījumu problēmas būtību cilvēkiem nav nemaz tik viegli identificēt. Vīrietim vieglāk savu nozīmību apliecināt ar naudu un fiziskām rūpēm – viņš aiz tā slēpj savu iekšējo nedrošību. Vīrietim tas ir ļoti liels izaicinājums atzīt, ka viņš kaut kādā ziņā jūtas nedrošs.

Nedrošam cilvēkam ir grūti mainīt darbu

Visbiežāk arī viņš pats īsti nemaz nesaprot, kas ir viņa neapmierinātības un satraukuma iemesls, tāpēc šādus jautājumus viņš neuzdod arī pats sev, kur nu vēl sievietei. Nedrošam cilvēkam ir grūti arī mainīt darbu, jo jaunā vidē viņam atkal jāiziet cauri jaunai nedrošības fāzei. Vecajā darbavietā ir zināma kārtība, tur cilvēks var justies stabili, jo ir zināmi spēles noteikumi, un tas nereti liek atteikties no jauniem izaicinājumiem, kaut arī tie sola jaunus panākumus un lielāku materiālo labklājību.

Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock