Pētījums: pārāk ilga gulēšana brīvdienās izraisa nogurumu pirmdienā
Vissliktāk izguļas cilvēki, kuri paliek nomodā ilgāk piektdienas vai sestdienas vakaros, īpaši apvienojumā ar uzvedību, kas kaitē miega kvalitātei, kā alkohola lietošana vai e-pasta skatīšanās pirms gulētiešanas.
Dzīvesstils

Pētījums: pārāk ilga gulēšana brīvdienās izraisa nogurumu pirmdienā

Jauns.lv

Pārāk ilga gulēšana nedēļas nogalē izraisa nogurumu pirmdienā, atklājuši amerikāņu zinātnieki. Doma, ka sestdienā un svētdienā paguļot ilgāk, izdosies kompensēt darba nedēļā zaudētās miega stundas, ir nepareiza.

Pētījums: pārāk ilga gulēšana brīvdienās izraisa n...

Pēc ilgākas pagulēšanas brīvdienās cilvēki pirmdienā nebūt nejūtas labāk atpūtušies un mundrāki, bet gan viņiem ir grūtāk piecelties un viņi jūtas noguruši.

Papildus gultā pavadītās stundas izjauc organisma diennakts ritmu, kas regulē organisma iekšējo pulksteni un nosaka, kad no rīta mosties un kad justies nogurušam vakarā.

Tā kā organisma diennakts cikls ilgst aptuveni 24 stundas, nedēļas nogalē paliekot ilgāk gultā, organisma iekšējais pulkstenis apjūk, un tādēļ cilvēks jūtas vairāk noguris, kad mēģina atgriezties pie ierastā diennakts ritma.

"Miega bada lielākais mīts ir, ka nedēļas laikā zaudēto miegu var atgūt, vairāk paguļot nedēļas nogalē," norādīja Teksasas Dienvidrietumu universitātes miega medicīnas speciālists doktors Gregorijs Kārters.

Organisms spēj tikt galā ar izmaiņām diennakts ciklā par aptuveni vienu stundu, taču nobīde par divām stundām un vairāk izjauc organisma ciklu, kā dēļ svētdienas vakarā ir grūtāk aizmigt un vēl grūtāk tikt laukā no gultas pirmdienas rītā.

Nedēļas laikā uzkrāto miega badu var izlīdzināt sestdienā vai svētdienā, vienkārši ievērojot kārtīgu astoņu stundu miegu, jo, kad cilvēks ir noguris, smadzenes atpūšas daudz efektīvāk, skaidroja Kārters.

Taču visefektīvāk ir nedēļas nogalē iet gulēt agrāk vakarā, nevis gulēt ilgāk no rīta.

Savukārt vēl sliktāk ir palikšana nomodā ilgāk piektdienas vai sestdienas vakaros, īpaši apvienojumā ar uzvedību, kas kaitē miega kvalitātei, kā alkohola lietošana vai e-pasta skatīšanās pirms gulētiešanas.


LETA, Daily Telegraph/ Foto: Shutterstock