Konsultācijas sievietēm pirms aborta plāno ieviest 2014.gadā
Dzīvesstils

Konsultācijas sievietēm pirms aborta plāno ieviest 2014.gadā

Jauns.lv

No 2014.gada valsts plāno nodrošināt īpaši sagatavotu speciālistu konsultācijas sievietēm, kuras nolēmušas veikt abortu, paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais rīcības plāns ģimenes valsts politikas pamatnostādņu 2011.–2017.gadam īstenošanai, ko otrdien atbalstīja valdība.

Konsultācijas sievietēm pirms aborta plāno ieviest...

Labklājības ministrijas pārstāve Marika Kupče norādīja, ka tuvākajos gados paredzēts īstenot vairākus pasākumus reproduktīvās veselības risku samazināšanai. Piemēram, no 2014.gada plānots nodrošināt īpaši sagatavotu speciālistu konsultācijas sievietēm, kuras nolēmušas veikt abortu. Domāts arī ieviest pasākumu kompleksu, piemēram, atbalsta grupas, atbalsta personas, ģimenēm, kuras ir saskārušās ar negatīvu grūtniecības un dzemdību pieredzi vai bērna zaudējumu.

Iepriekš priekšlikumi par abortu skaita samazināšanu Latvijā karstas diskusijas raisīja Saeimā, Demogrāfijas lietu apakškomisijā, kuras vēl nav beigušās, jo visi priekšlikumi vēl nav izvētīti.

Otrdien valdības atbalstītā rīcības plāna pasākumi, kurus īstenos līdz 2014.gadam, vērsti, lai sekmētu atbalsta sniegšanu ģimenēm ar bērniem.

Noteikti pasākumi pirmsskolas izglītības iestāžu pieejamības veicināšanai no bērna pusotra gada vecuma. Nākamgad plānots pirmsskolas iestādēs iedzīvināt principu "nauda seko", kā arī noteikt, ka pašvaldībām nepieciešamības gadījumā ir jānodrošina alternatīvas iespējas bērna pieskatīšanai, piemēram, auklīšu dienesti, pakalpojuma pirkšana no privātajiem bērnudārziem.

Rīcības plānā kā viens no būtiskākajiem pasākumiem paredzēta materiālā atbalsta palielināšana ekonomiski aktīvām ģimenēm, piemēram, paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošu bērnu. Plānots arī izstrādāt priekšlikumus kompleksai pieejai ģimenes mājokļa problēmu risināšanai.

Iekļauta arī rehabilitācijas programmu izstrāde vardarbības ģimenē novēršanai. No 2014.gada paredzēts ieviest sociālās rehabilitācijas pakalpojumus no vardarbības cietušajiem pilngadīgiem cilvēkiem. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumi būs paredzēti varmākām – cilvēkiem, kuri veikuši vardarbību ģimenē. Profesionāli strādājot ar varmāku un upuri, tiktu samazināta vardarbība ģimenē un sabiedrībā.

Dokumentā noteikti arī vairāki citi tuvākajos gados īstenojami pasākumi, kas paredz ģimenes un darba dzīves saskaņošanu, laulības institūta stiprināšanu. Piemēram, 2013. un 2014.gadā plānots izstrādāt pirmslaulību mācību programmu un īstenot pilotprojektu mācību programmas aprobēšanai, izstrādāt informatīvu materiālu par civiltiesiskajām sekām personām, kas nedzīvo laulībā, īpaši attiecībā uz bērniem, izvērtēt iespēju ieviest elektronisku pieteikšanos laulības reģistrēšanai dzimtsarakstu nodaļās, izvērtēt ieviest automātisku datu apmaiņu starp iestādēm par bērna dzimšanu.

Plāns izstrādāts sadarbībā ar nozaru ministrijām, valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī nevalstiskajām organizācijām.

BNS/ Foto: Shutterstock