Glābiņš karstā laikā - ziedūdens
Dzīvesstils

Glābiņš karstā laikā - ziedūdens

Jauns.lv

Vasarā ziedūdens ir nepieciešamākais kosmētiskais līdzeklis, kuru var izmantot ādas tonizēšanai, mitrināšanai un atsvaidzināšanai. Tas sniegs enerģiju karstā dienā un nomierinās ādu pēc sauļošanās.

Glābiņš karstā laikā - ziedūdens...

Ziedūdens, jeb hidrolāts ir dabisks ēterisko eļļu ražošanas blakusprodukts. Tas satur visas augam piemītošās ēteriskās vielas, tikai daudz mazākā koncentrācijā, nekā eļļās. Tāpat kā ēteriskā eļļa, arī ziedūdens paredzēti konkrētiem mērķiem, atkarībā no tā iegūšanā izmantotajiem augiem. Te gan jāatzīmē, ka Latvijā iegūtie ziedūdeņus nevar dēvēt par blaksuproduktiem, jo ēteriskās eļļas no tiem faktiski neiegūst. Tāpēc viss vērtīgais, kas atrodas augā, paliek ziedūdenī.

Viena no pirmajām, kas pie mums sāka aktīvi darboties šajā lauciņā, ir zīmola GRAENN īpašniece Līga Salmane. Viņa uzsver, ka Latvija ir īpaši bagāta ar ārstnieciskajiem augiem, no kuriem var iegūt ļoti augstvērtīgus kosmētiskos līdzekļus. „Hidrolāta iegūšanā izmantoju pie mums plaši pieejamus un vērtīgus augus – pelašķus, nātres, kumelītes, meža avenes. Augus pati vācu Vidzemes pusē, tos uzreiz destilēju, nekaltējot. Tā kā ēteriskās eļļas no augiem nenodalu, tajos saglabājas ļoti daudz augstvērtīgas minerālvielas, vitamīni un organiskās skābes,” stāsta uzņēmēja. Lai paplašinātu savu piedāvājumu, Līga nepārtraukti turpina eksperimentēt ar dažādiem augiem, taču tas nav tik vienkārši, jo ne vienmēr auga aromāts un vērtīgās vielas tik labi pārnesas uz ūdens šķīdumu.

Plašu ziedūdeņu klāstu piedāvā vēl viens Latvijas zīmols DABBA. Tā autore Laura Kreišmane, stāsta, ka ideja par šo biznesu radās pēc vairāk kā divus gadus ilgas ceļošanas pa pasauli. “Salīdzinot, ko un kā cilvēki dara mājās un ārpus Latvijas, kļuva skaidrs, ka mums ir tik daudz bagātību, ko novērtējam par zemu un neprotam izmantot. Apzinoties Latvijas ziemeļnieciskās dabas un augu spēku, vēlējos likt sajust to īstās smaržas, izceļot  augu kosmētisko iedarbību,” stāsta Laura. Viņa uzsver, ka ziedūdens tiek gatavots tikai sezonas laikā  - no maija līdz septembrim, kad dabā atrodami svaigi, spēka pilni augi.

Pateicoties organiskajām skābēm, ziedūdens  ļoti efektīvi tonizē ādu, savukārt augos esošie vitamīni un minerāli ir lieliski sejas mitrinātāji. Pēc ziedūdens lietošanas āda ir mīksta un attīrīta. Šis produkts uzlabo asins cirkulāciju, veicina jaunu šūnu veidošanos. Hidrolats jālieto pirms krēma uzklāšanas, tad visas vērtīgās vielas labāk iesūksies sejas ādā. Savukārt karstā laikā ziedūdeni var droši uzsmidzināt virs kosmētikas, lai atsvaidzinātu sejas ādu.

Ziedūdeņus plaši izmanto arī matu kopšanā. Piemēram, nātru hidrolāts palīdz līdzsvarot tauku līmeni, uzlabot asinsriti galvas ādā un veicināt matu augšanu. Piparmētru ziedūdens novērš galvas ādas kairinājumu un niezi. Turklāt pēc ziedūdens lietošanas mati kļūst spīdīgi un  lieliski smaržo. Noteikti ņem līdz ziedūdeni uz pludmali! Tas ne tikai atsvaidzina, bet arī nomierina ādu pēc saules peldēm, mazinot tās kaitīgo iedarbību, reizē piešķirot ādai augu smaržu.

Ziedūdens ir noderīgs arī  pēc skūšanās vai epilācijas, jo mazina kairinājumu un iekaisumu rašanos. Ziedūdeņus izmanto arī ārstnieciskiem nolūkiem. Komprešu veidā  tie palīdz pie ādas iekaisumiem, alerģijām, pie acu iekaisumiem un ādas izsitumiem. Kumelīšu un gurķu ziedūdens ir labs līdzeklis pret uztūkušiem plakstiņiem. Samitrini ziedūdenī vates plāksnīti un paturi to uz plakstiņiem, kā kompresi. Ziedūdeņus, droši var izmantot grūtnieces un mazi bērni. Bērna vanniņai pievienots kumelīšu vai lavandas ziedūdens palīdzēs iekaisumu un izsitumu gadījumā.

Kasjauns.lv/ Foto: publicitātes foto

Tēmas