Pēc negadījuma slēpojot sievietei parādās fenomenāla atmiņa
Gada laikā pēc kritiena viņai testi vairāk kā 100 smadzeņu testi, kas apliecina, ka neticami precīzā atmiņa ir tā dēvētais Savanta sindroms, proti, pēc traumas piepeši cilvēkam paveras īpašas spējas.
Trakā pasaule

Pēc negadījuma slēpojot sievietei parādās fenomenāla atmiņa

Jauns.lv

Viņa varētu būt viena no tikai piecdesmit cilvēkiem uz pasaules, kuriem galvas smadzeņu trauma pavērusi gluži jaunus apziņas apvāršņus. Amerikāniete, kas vēlas palikt anonīma, pēc kritiena slēpojot tagad spēj precīzi raksturot vietas, kur bijusi sen un tikai vienreiz. Viņa spēj redzēt grāmatas nākamo lappusi visās tās detaļās.

Pēc negadījuma slēpojot sievietei parādās fenomenā...

Anonīmā sieviete savā blogā uzrakstījusi eseju par to, kas ar viņu noticis pēc kritiena kalnos pirms vairāk kā gada. Kopā ar ģimeni viņa devusies slēpot, un, laižoties no ne pārāk augsta kalna lejup, vietā, kur sniega blīvums jau veidoja ledu, viņa pakritusi. Slēpotāja zaudējusi samaņu, un tādā bezapziņas stāvoklī tomēr spējusi staigāt – lai gan pati to neatceras. Viņa attapusies atkal kalna augšpusē pie sava brāļa. Kā atkal nokļuvusi kalnā, neatceras.

Kritiens šķietami nebija radījis nekādas traumas, atskaitot nedaudz sāpošu plecu un niecīgas galvas sāpes, tāpēc viņa turpinājusi slēpot un priecāties visu dienu. Tā kā viņai nebija ne reiboņi, ne slikta dūša, pie ārsta sieviete nedevās. Tomēr viņa tur nokļuva pēc divām dienām, un dabūja brāzienu no ārsta, proti, neliels galvas satricinājums tomēr diagnosticēts.

Viss mainījās divas nedēļas vēlāk, kad piepeši atmiņa un uztvere sākusi krasi mainīties, raksta amerikāniete. Viņa sākusi redzēt vīzijas – vietas, kur jebkad bijus, arī agrā bērnībā, viņa spēj atcerēties līdz smalkākajai detaļai, īpaši ēkas. Tās viņa apraksta tik precīzi, it kā šajā brīdī uz mājām skatītos. Atmiņa bijusi tik laba, ka viņa spēja uzzīmēt jebkuru vietu ar apbrīnojamu precizitāti. Sieviete centusies ignorēt šos simptomus, taču kādu rītu pamodusies ar ļoti spēcīgu migrēnu, tāpēc gāja pie neirologa.

Ārstus šis gadījums ļoti ieinteresējis. Gada laikā viņai veikti vismaz 100 smadzeņu testi, kas galu galā rezultējušies diagnozē: Savanta sindroms. Pasaulē ir apmēram piecdesmit cilvēki ar šādu diagnozi, un parasti tas nozīmē ģenialitātes iezīmes kādā no – visbiežāk – mākslas jomām. Piemēram, pēc traumas cilvēks pēkšņi spēj lieliski spēlēt mūzikas instrumentu, ko nekad iepriekš nav turējis rokās.Vai arī cilvēks sāk gleznot gluži kā akadēmisku izglītību guvis. Zināms par gadījumu, kad kāda sieviete tika ievainota laupīšanā Vašingtonā, un, slimnīcā nākot pie samaņas, viņa bija kļuvusi par izcilu matemātiķi – spēja galvā rēķināt jebkādus ciparus. Slēpotājas gadījumā trauma ietekmējusi to smadzeņu daļu, kas atbild par atmiņu.