Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

FOTO: ļaudis apmeklē LNSO sezonas noslēguma koncertu 1

Mūzika
14. maijā 17:26 2022. gada 14. maijā 17:26
  Jauns.lv / LETA
Piektdien, 13. maijā, Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) diriģenta Andra Pogas vadībā izskanēja orķestra 96. sezonas noslēguma koncerts.

Uz to bija ieradušies arī vairāki sabiedrībā labi zināmi ļaudis, tostarp kultūras ministrs Nauris Puntulis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, bijušais valsts prezidents Valdis Zatlers un citi.

Kopā ar LNSO uz skatuves kāpa arī starptautisku atzinību guvušais franču čellists Edgars Moro.

Vien 28 gadus vecais Parīzes čellists Moro uz lielās skatuves debitēja 11 gadu vecumā, spēlējot solo Antonīna Dvoržāka Čellkoncertā; šādas grūtības pakāpes skaņdarbs visbiežāk atrodas jau pieredzējušu profesionāļu repertuārā. Kopš šīs debijas ārkārtīgi talantīgais un harismātiskais mūziķis kļuvis par vienu no savas paaudzes spilgtākajiem čellistiem, kurš koncertējis lielākajās pasaules koncertzālēs, agrā vecumā plūcis laurus ietekmīgajos Rostropoviča un Čaikovska konkursos, kā arī muzicējis ar tādiem mūzikas gigantiem kā Jojo Ma, Emanuels Paī, Marta Argeriča, Andrāšs Šifs un daudzi citi. Sastrādājies ar pasaulē atzītiem orķestriem, tai skaitā Londonas Simfonisko orķestri, Romas Svētās Cecīlijas akadēmijas orķestri, Mālera kamerorķestri, Tokijas Metropoles orķestri.

Koncerta ievadā varēja dzirdēt Artura Maskata skaisto Cantus diatonicus, kurš piedzīvoja simboliskas apaļās dzimšanas dienas svinības – tieši pirms 30 gadiem Imanta Rešņa vadībā LNSO pirmatskaņoja šo opusu kā tolaik vēl studenta diplomdarbu.

Savukārt kopā ar Edgaru Moro LNSO piedāvāja īstu postmodernās mūzikas pērli – franču meistara Anrī Ditijē ap 1970. gadu komponēto čellkoncertu Tout un monde lointain, kas iecerē balstīts Šarla Bodlēra slavenajā dzejas krājumā "Ļaunuma puķes". Šis darbs ir viens no spožākajiem 20. gadsimtā radītajiem čellkoncertiem.

Koncerta otrajā daļā klausītāji baudīja Sergeja Rahmaņinova Trešo simfoniju, kas tapusi komponista trimdas gados ASV un Šveicē un kas vietumis ir tuva radiniece populārajām "Simfoniskajām dejām". Vēlīnais Rahmaņinovs uzrunā mūs orķestrāli izteiksmīgi un emocionāli spēcīgi.

Pie diriģenta pults redzējām Stavangeras simfoniskā orķestra galveno diriģentu un LNSO kādreizējo māksliniecisko vadītāju Andri Pogu, kurš patlaban turpina sadarbību ar LNSO kā mākslinieciskais padomnieks.

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Krievijas karavīri Harkivas virzienā atsakās doties uzbrukumā 35
No "salauztas sirds" miris Teksasas skolā nošautās skolotājas vīrs 1
Redzams kartē, taču policija meklēt nesteidzas: Vanagu ģimene piedzīvo detektīva cienīgu atgadījumu 4
Pievienot komentāru