Renārs Kaupers nosoda „Jaunā viļņa” zvaigznes
Slavenības

Renārs Kaupers nosoda „Jaunā viļņa” zvaigznes

Jauns.lv

Grupa „Prāta vētra” šonedēļ uzstāsies Tallinā Igaunijas neatkarības atgūšanas 20. gadadienai veltītā koncertā. Pirms tam mūziķis Renārs Kaupers izdevumam „Postimees” sniedzis interviju, kurā stāsta par brīvību, naudas pelnīšanu un Krievijas dziedātājiem, kuri „Jaunajā vilnī” dzied fonogrammas pavadībā.

Renārs Kaupers nosoda „Jaunā viļņa” zvaigznes...
„Prāta vētra” solists Renārs Kaupers nekad nepieļautu dzīvajā grupas koncertā dziedāt fonogrammas pavadījumā.
„Prāta vētra” solists Renārs Kaupers nekad nepieļautu dzīvajā grupas koncertā dziedāt fonogrammas pavadījumā.

Renārs Kaupers sarunā ar igauņu preses izdevumu dalījies 20 gadus senās atmiņās par laiku, kad arī Latvija ieguva neatkarību. „Ļoti labi atminos, ka pirms 20 gadiem Latvijā pat gaisā varēja just, ka tuvojas neatkarība. Tas bija spēcīgs brīvības gars. Es tolaik mācījos vēl skolā un ļoti labi atminos, ka vecāko klašu skolēni nēsāja nozīmītes – Latvijas neatkarības karodziņu sarkanbaltsarkanā krāsā. Taču karodziņu vajadzēja slēpt aiz žaketes atloka, jo to nebija atļauts nēsāt. Atceros, ka tolaik daudz tika lasīta latviešu patriota – dzejnieka Ausekļa daiļrade. Atceros, ka bija tik jauki pirmo reizi dzirdēt Latvijas himnu,” savās atmiņām dalās Kaupers.

Populārais latviešu dziedātājs, runājot par neatkarības atgūšanu, pieminējis arī barikādes Vecrīgā. „Turp devās visi pieaugušie vīrieši – mūsu tēvi. Arī bērni pamanījās pa kluso nokļūt līdz barikādēm, lai visu redzētu savām acīm,” neslēpj dziedātājs. Kauperam ir svarīgi, ka viņš ir brīvas un demokrātiskas valsts pilsonis un var nodarboties ar to, ko vēlas, kā arī viņa bērni var iegūt labu izglītību.

Kaupers par grupas „Prāta vētra”, kas Eiropā un Krievijā vairāk zināma kā grupa „Brainstorm”, radošo darbību stāsta, ka pēdējā laikā sanāk maz koncertēt. „30 – 35 koncerti gadā. Mums šobrīd ir klusais laika periods. Lielākoties laiku pavadām ar savām ģimenēm, un tas ir labi. Nesen atgriezāmies no koncerttūres. Pabijām Sanktpēterburgā, Maskavā un Sibīrijā.

Pēdējo albumu izdevām pirms trijiem gadiem, tagad jāsāk rakstīt jauns. Taču strādājam mēs lēnām, īsti latviskā stilā. Sniedzam tieši tik daudz koncertu, lai pietiktu naudas, ar ko dzīvot. Mēs esam sapratuši, ka visu pasaules naudu nenopelnīsim,” ar grupas aktivitātēm iepazīstina Kaupers.

Briljanti, pērles un stila katastrofas „Jaunajā vilnī”

Vaicājot, dziedātājam, vai viņš nevēlas ņemt piemēru no sava kolēģa Laura Reinika un ierakstīt dziesmas igauņu valodā, Kaupers pastāstīja, ka ir ierakstīta igauņu bērnu multfilmas „Lote no izgudrotāju ciema” otrā daļa, kura drīz nonāks pie mazākajiem skatītājiem. „Esmu mēģinājis dziedāt igauņu mēlē. Ļoti centos. Taču nevaru tikt vaļā no akcenta,” skaidrojis Kaupers.

Igaunijas preses izdevums noskaidrojis arī mūziķa domas par Jūrmalā notiekošo muzikālo festivālu „Jaunais vilnis”. „Konkursantus neņemos kritizēt. Taču nekādi nesaprotu, kāpēc krievu publika, kura katru gadu pulcējas Jūrmalā, ļauj sevi tā muļķot. Zvaigznes, kuras lielā skaitā ierodas Jūrmalā un kāpj uz vienas skatuves kopā ar konkursantiem, dzied fonogrammas pavadījumā. Izklausās nedabiski un dažreiz pat dziedātāji aizmirst dziesmu vārdus. Protams, arī man tā ir gadījies, kad TV raidījuma ieraksta laikā nav iespējams noregulēt skaņu un galu galā ir jādzied zem fonogrammas. Taču dzīvajā koncertā es sev nekad neko tādu neatļautu,” skarbus vārdus Krievijas estrādes dziedātājiem saka Kaupers.

Renāra Kaupera dvīņi Emīls un Edgars savulaik nodibināja grupu Žirafe, viņi pat 2007. gadā muzicēja Vērmanes dārzā Rīgā.

Renārs Kaupers un viņa dēli

Grupas „Prāta Vētra” dzīvais izpildījums koncertā Mežaparkā

Santa Cipule/ Foto: Antons Korbijns un no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva