LG pētījums: Latvijā 60% cilvēku mēdz aizmigt pie televizora
Lai arī mūsdienās televizoru popularitāte nav viennozīmīga (citi skatās ļoti daudz televīzijas, citiem tam nav laika vispār), kādreiz televizori izskatījās pavisam savādāk. Tās bija lielas kastes, kas izstaroja diezgan neveselīgu starojumu. Telpā televizors aizņēma daudz vietas, ierīce bija smaga un galu galā – par pašu pirmo televizoru, kas bija pieejams tirgū, cilvēki priecājās ārkārtīgi, lai gan tā ekrāns bija salīdzinoši maziņš.
Šodienas
televizori ir izmēros daudz lielāki, funkcijās daudz spējīgāki, un attēla kvalitātē – nesalīdzināmi. Arī starojumu ziņā televizori ir krietni vien “auguši”, lai vairs nebūtu veselībai kaitīgi (tomēr sēdēt pārāk tuvu pie lielā ekrāna ilglaicīgi tomēr nav ieteicams).Laiku pa laikam tiek veikti dažādi interesanti pētījumi – arī saistībā ar televizoriem. To skatīšanās paradumi, mediju pētījumi, kas iekļauj arī televīzijas pārraides un tā tālāk. LG, vadošais elektronikas preču ražotājs, veicis aptauju, atklājot, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju pie televizora visbiežāk mēdz aizmigt (ieslēgta, skatoties pārraides). Vidēji 60% televizora skatītāju iemieg pārraides laikā. Un kamēr lielākā daļa norāda, ka aizmieg pie televizora tikai tad, kad ir ļoti noguruši, vismaz 18% aptaujāto atzinuši, ka pie televizora ekrāna aizmieg regulāri – teju katru vakaru. Tiesa, latvieši nav lielākie gulētāji pie ieslēgta televizora – Igauņi mūs šajā ziņā apsteidz.
Ieradums ir konkrēta darbība, kas tiek atkātota regulāri, un arī šajā gadījumā, aizmigšana pie televizora lielai daļai iedzīvotāju ir ieradums. Bieži vien šāda darbība notiek neapzināti, ne ar mērķi, ka televizora skaņa palīdz labāk gulēt vai ātrāk iemigt. Lielākoties pie televizora mēdz aizmigt gados jauni cilvēki (no 18 līdz 24 gadiem), savukārt vidējās paaudzes vecuma grupā šāda parādība novērojama daudz retāk. Savukārt gados vecāki cilvēki visbiežāk mēdz aizmigt pie ieslēgta televizora, skatoties kādu pārraidi. Un vienlīdz bieži pie televizora iemieg kā vīrieši, tā sievietes. Tiesa, ja sievietes, aptaujas respondentes, norādījušas, ka aizmieg pie televizora noguruma pēc, tad vīrieši, respondenti, kas atzinuši, ka aizmieg pie ieslēgta televizora, atzinuši, ka vismaz stundu katru vakaru mēdz nosnaust pie kādas televīzijas pārraides. Tas jau liecina par konkrēta ieraduma veidošanos.
Ieradumu cikls darbojas pēc 3 posmiem – pavediens, rutīna un atlīdzība. Ja sākas viss ar pavedienu – vienu, divām, trim aizmigšanas reizēm pie televizora noguruma pēc, tad vēlāk jau noteiktā laikā, pie nosacījuma, ka televizors ir ieslēgts, nepārvarami sāk nākt miegs. Tas darbojas tieši tāpat, ja katru vakaru ieradinātos doties gulēt vienā un tajā pašā laikā – pēc kāda laika šajā konkrētajā stundā cilvēkam sāk nākt miegs, jo ir izveidojies ieradums, ko arī organisms saprot, ir laiks iet gulēt! Rutīna izveidojas ātri, turklāt darbojas jau zemapziņā, ne mūsu apzinīgajā prātā. Ar laiku jau vairs pat neatminamies, kā nonācām pie šāda ieraduma, vai kā tas veidojās. Savukārt atlīdzība – ko iegūstam no izveidojušā ieraduma – šajā gadījumā, nelielu atpūtu vai pat pilnvērtīgu miegu, kas piezogas nemanāmi, kā tas lielākoties ir, ja aizmiegam pie televizora. Nav īpaši jāpiepūlas iemigt.
Un, lai gan teorētiski, aizmirt pie televizora nav īsti kaitīgs vai slikts ieradums, tam var būt savas nelabvēlīgās sekas. Ņemot vērā televizoru vēsturi, ir bijušas plašas diskusijas par to, vai ir veselīgi aizmigt pie ieslēgta televizora ekrāna. Tiesa, vairāk nācies secināt, ka televizora zilā gaisma var nodrošināt dziļāku miegu nelielai snaudai, pirms patiešām dodamies uz gultu. Arī cilvēku aizmigšanas paradumi ir dažādi – tiem, kam jebkāds troksnis traucē iemigt, nekad neaizmigs pie televizora ekrāna. Bilde nav galvenais, kas palīdz iemigt lielai daļai televizora skatītāju – tā ir skaņa. Tieši klausoties lielākā daļa mēdz ieslīdēt miega pasaulē, to pat nepamanot. Pastāv uzskats, ka arī šādi iemiegot, prāts vienalga uztver televizora skaņas, kas arī ir izskaidrojums tam, kāpēc reizēm, brīdī, kad kāds izslēdz televizoru, mēs mēdzam pamosties!