Lipmans bažījas, ka Zaharjins un Segals aizbēgs no Latvijas
Maksātnespējīgā Liepājas metalurģijas uzņēmuma "Liepājas metalurgs" (LM) akcionārs Kirovs Lipmans bažījas, ka pārējie uzņēmuma akcionāri - Sergejs Zaharjins un Iļja Segals aizbēgs no Latvijas, tādējādi izvairoties no iespējamās atbildības uzņēmuma līdzekļu izsaimniekošanās, svētdien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".
Raidījums atzīmē, ka pagājis gads kopš kļuva zināms, ka LM draud bankrots. Šobrīd LM ir ciet un vairāk nekā tūkstotis strādnieku bez darba. Vienlaikus abi lielākie akcionāri - Zaharjins un Segals, kurus vaino rūpnīcas līdzekļu izsaimniekošanā, ir uz brīvībā un tikuši vaļā arī no aizdomās turamo statusa un drošības līdzekļiem.
"Nekā personīga" arī norāda, ka pašreiz izskatās, ka LM bankrota iemeslu izmeklēšanā ir visai maz progresa un notikumi drīzāk virzās uz scenāriju, kura atrisinājumā vainīgo nebūs.
Bažas par to, ka Zaharjins un Segals varētu aizbraukt no valsts, lai izvairītos no soda, Lipmans pauda arī raidījumam "Nekā personīga".
"Protams, ka viņi var aizlaisties jebkurā momentā! Kur ir garantija? Kur ir garantija?" sacīja Lipmans.
Tādu iespēju, pēc Lipmana domām, Zaharjinam un Segalam ir sagādājuši Liepājas prokuratūras prokurors Uldis Kursinskis un virsprokurors Atis Dzērvēns, kuri atbrīvojuši Zaharjinu un Segalu no aizdomās turamā statusa un drošības līdzekļiem.
Tāpat raidījums min - tas, ka pie LM bankrota lielā mērā ir vainojami paši tā saimnieki – Zaharjins un Segals – nav tikai Lipmana aizdomas vien. Pēc "Nekā personīga" vēstītā, arī auditori no "Ernst&Young" konstatēja, ka LM, tirgojot savu produkciju un iepērkot metāllūžņus, ir iesaistīts necaurskatāmās starpniekķēdēs.
Tādējādi īpašnieki iegūto naudu var sadalīt savā starpā un noslēpt, norāda "Nekā personīga", atgādinot - kamēr valsts par nodokļu maksātāju naudu Zaharjina un Segala vietā samaksāja 51 miljonu latu (72,6 miljonus eiro) par LM galvoto kredītu, abi akcionāri savus īpašumus ir saglabājuši vai norakstījuši radiem. "Bet brīdī, kad policija bija savākusi pierādījumus, un cerēja, ka vismaz daļa lietas drīz nonāks tiesā, Liepājas prokuratūra lietas materiālus noturējusi pie sevis apmēram piecus mēnešus, līdz beidzot paziņojusi, ka pamatojums ir nepietiekams un Zaharjinam un Segalam aizdomās turamā statuss un drošības līdzekļi jāatceļ," ziņo raidījums.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore Sintija Virse "Nekā personīga" pastāstīja, ka 5.februārī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde procesu saņēma atpakaļ savā lietvedībā, vienlaikus atzīstot, ka pašreiz runāt par tālākām darbībām, lēmumiem, virzību ir grūti, jo ir jāizvērtē, kas tad ir šajā procesā izmainīts un tad tālāk ir jāstrādā saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu.
Savukārt prokuratūra jebkādus publiskus komentārus par savu rīcību LM lietā pašlaik atsaka, savukārt policijai tagad ir desmit dienas, lai izlemtu, ko darīt tālāk.
Zaharjins un Segals un viņu pārstāvji no komentāriem atsakās, bet "Nekā personigā" informācijas avots raidījumam atklāja, ka Zaharjins, visticamāk, nekur nebēgs, jo tāpat jūtoties pietiekami drošs, ka pret viņu pierādījumu nebūs un tāpēc varētu palikt Latvijā. Sarežģītāka esot Segala situācija - atšķirībā no Zaharjina, kurš vadīja LM padomi, Segals bija tiešs izpildītājs tā valdē un tāpēc viņam no atbildības izvairīties daudz grūtāk. Tādēļ Segalam pazušana no Latvijas varētu būt glābiņš un viņam esot jau aizrunāta droša patvēruma vieta Baltkrievijā.
Tikmēr Metalurga lietā Lipmans ir gatavs cīnīties, lai Liepājas un Kurzemes prokuratūrai tiktu atņemta uzraudzība, jo tās attieksme pret Zaharjinu un Segalu esot uzkrītoši labvēlīga.
Plašsaziņas līdzekļos iepriekš ziņots, ka Liepājas prokuratūras prokurors Uldis Kursinskis pērn decembrī atcēlis aizdomās turamo statusu LM bijušajiem saimniekiem Segalam un Zaharjinam kriminālprocesā, kas bija sākts pēc Lipmana iesnieguma. Savukārt Lipmana pārstāvis Mārtiņš Krieķis bija vērsies pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, lūdzot izskatīt iespējamību nomainīt uzraudzības iestādi šajā kriminālprocesā.
BNS/Foto: Ieva Lūka/LETA