Bizness un ekonomika

Tekošā konta deficīts pērn - 191,1 miljons eiro

Jauns.lv

Latvijas maksājumu bilances tekošajā kontā 2013.gada 4.ceturksnī veidojās 53,6 miljonu eiro pārpalikums, kas ir 0,8% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP).

2013.gadā kopumā salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem tekošā konta deficīts bija mazāks - 191,1 miljons eiro jeb 0,8% no prognozētā IKP, vietnē "makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Opmane.

2013.gadā deficīta sarukumu veicināja preču ārējās tirdzniecības deficīta samazinājums un pakalpojumu ārējās tirdzniecības pārpalikuma pieaugums.

Preču un pakalpojumu ārējās tirdzniecības deficīts 4.ceturksnī samazinājās līdz 18,4 miljoniem eiro, kas ir 0,3% no prognozētā IKP. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni preču eksports pieauga straujāk nekā preču imports, bet gan pakalpojumu eksports, gan imports samazinājās. 4.ceturksnī turpināja samazināties pārvadājumu pakalpojumu eksports, savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni labākus rezultātus uzrādīja būvniecības, kā arī informācijas un datorpakalpojumu eksports.

Ienākumu konta negatīvais saldo 4.ceturksnī saruka līdz 22,1 miljonam eiro jeb 0,3% no prognozētā IKP, jo nedaudz mazinājusies ārvalstu tiešo investoru Latvijā gūtā peļņa. Savukārt kārtējo pārvedumu pozitīvais saldo samazinājās līdz 94,1 miljonam eiro, kas ir 1,5% no prognozētā IKP, bet kapitāla konta pozitīvais saldo samazinājās līdz 140,9 miljoniem eiro, kas ir 2,2% no prognozētā IKP. Kārtējo pārvedumu un kapitāla konta plūsmas visvairāk ietekmē no Eiropas Savienības (ES) fondiem saņemtie maksājumi, kas gada nogalē bija salīdzinoši mazāki nekā gada sākumā. Kopumā no ES fondiem 2013.gadā tika saņemts 1,051 miljards eiro, kas ir nedaudz mazāk nekā gadu iepriekš. Nozīmīgas bija ES fondu līdzekļu ieplūdes no lauksaimniecības fondiem (331,8 miljoni eiro), Eiropas Reģionālās attīstības fonda (327,2 miljoni eiro) un Kohēzijas fonda (228,7 miljoni eiro).

Maksājumu bilances finanšu kontā 4.ceturksnī veidojās negatīvs saldo 76,9 miljoni eiro jeb 1,2% no prognozētā IKP.

Pērn 4.ceturksnis bijis veiksmīgs ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) piesaistei, tās palielinājās par 223,1 miljonu eiro jeb 3,5% no prognozētā IKP. Gadā kopumā ĀTI Latvijā pieauga par 2,6% no prognozētā IKP. Visvairāk investīciju 2013.gadā ieplūda finanšu un apdrošināšanas darbībās (no Zviedrijas un Krievijas), tomēr nozīmīgas investīcijas bija arī apstrādes rūpniecībā (no Luksemburgas, Kipras un Dānijas) un tirdzniecībā (no Igaunijas un Lietuvas). Latvijas ekonomiskās attīstības stabilitāti apliecina tas, ka 2013.gada nogalē un 2014.gada sākumā vairākas starptautiskās kredītreitingu aģentūras apstiprināja Latvijas kredītreitingu līdzšinējā līmenī, kā arī "Standard&Poor's" uzlabojusi Latvijas kredītreitinga nākotnes prognozi no stabilas uz pozitīvu, kas varētu veicināt turpmāku investīciju piesaisti, vērtē ekonomiste.

Maksājumu bilances finanšu plūsmas publiskajā sektorā 2014.gada sākumā ietekmēs tas, ka janvārī Latvija starptautiskos tirgos emitēja obligācijas viena miljarda eiro apmērā. Savukārt 2014.gadā ir jāveic maksājumi par starptautiskajā aizdevuma programmā saņemto aizņēmu no Eiropas Komisijas un iepriekš starptautiskajos tirgos emitētajām obligācijām.

Ņemot vērā paredzamās ES fondu ieplūdes kapitāla kontā un stabilo ĀTI piesaisti, sagaidāms, ka 2014.gadam prognozētais nelielais tekošā konta deficīts (ap 2% no IKP) pilnībā tiks segts ar noturīgu un uz investīcijām orientētu finansējumu, raksta Opmane.

LETA