Cenšoties saglabāt latviešu valodu, Daugavpils bārā nerunā krieviski
Daugavpils bārs „Artilērijas pagrabi” esot Faibuševiču ģimenes (attēlā) īpašums, tur cenšas saglabāt latviešu valodas vērtības, Daugavpils krievus apkalpojot tikai latviešu mēlē.
Bizness un ekonomika

Cenšoties saglabāt latviešu valodu, Daugavpils bārā nerunā krieviski

Jauns.lv

Vairākumam vairs nav pārsteigums, ka, aizbraucot uz Daugavpili, veikalā un citās sabiedriskās vietās, visticamāk, jūs apkalpos krievu valodā. Latviski te runā tikai retais, taču kādā bārā Daugavpilī piekopj pavisam citu metodi, proti, apkalpošana notiek tikai latviešu mēlē, lai valsts valoda šajā Latgales vietā neizzustu pavisam.

Šajā Latgales pilsētā, pēc statistikas datiem,

51 procents iedzīvotāju ir krievi, gandrīz 18 procenti - latviešu, pārējie – poļi, ukraiņi, baltkrievi, lietuvieši un citu tautību cilvēki.

Nesenā publikācijā britu laikraksts „Daily Telegraph” pavēstīja, ka bārā Daugavpilī īpašnieks aizliedzis apmeklētājiem lietot krievu valodu, un, lai kaut ko pasūtītu, jārunā tikai latviski. Portālam Kasjauns.lv gan bāra „Artilērijas pagrabi” īpašnieks teic, ka tā nemaz neesot sacījis.

„Šis ir vienīgais bārs, kurā krievu valoda ir aizliegta. Mūsu mērķis ir pierādīt, ka krievu valoda šeit nav vairāk vajadzīga, kā Lielbritānijā,” - tādus vārdus kluba īpašnieka mutē ielikusi britu avīze. Pats Andrejs Faibuševičs sarunā ar portālu Kasjauns.lv atklāj, ka briti apzināti „pārpratuši” viņa teikto, piebilstot – „Kā gan praksē vispār būtu iespējams „aizliegt” krievu valodu?”

Krievu valodu neaizliedz, bet apkalpo tikai latviski

„Ja vien klients nav ārzemnieks, mēs visiem atbildam latviski, un mums ir liels prieks, ka mūsu bažas nav apstiprinājušās – gandrīz visi mūsu klienti ļoti labi un pat lieliski runā latviski. Mēs bijām pārsteigti un jā, arī lepni, atklājot, cik lieliski valsts valodā runā mūsu Daugavpils krievu, poļu, lietuviešu un citu tautību klienti,” sociālajos tīklos pēc „Daily Telegraph” kļūdainās informācijas atzinis Faibuševičs.

Viņš skaidro, ka iemesls, kāpēc tik ļoti klubā uzsvērta latviešu valoda, meklējams tās apdraudētībā, jo lielākais drauds ir konkurējošais spiediens no krievu valodas. „Rusifikācijas sekas ir izslēgtas tikai latviskajos lauku apvidos, tieši tas noteica izvēli izslēgt krievu valodu no lietošanas. Jā, tas var šķist netaisnīgs izņēmums, bet tā varētu teikt gadījumā, ja situācija valodas jomā Latvijā būtu normāla un krievvalodīgie ne tikai zinātu latviešu valodu, bet arī to lietotu,” portālam Kasjauns.lv stāsta Faibuševičs.

Darbā pieņem tos, kas krieviski neprot

Nevienam nav noslēpums, ka, dzīvojot Latvijā, darba atrašanas iespējas jauniešu vidū krietni apgrūtina krievu valodas prasme/neprasme, arī tas esot viens no iemesliem, kāpēc Daugavpils bārs „Artilērijas pagrabi” izvēlējies apkalpošanu veikt tikai valsts valodā. „Latviešu jaunieši tiek izstumti no darba tirgus, ar pilnīgi nepamatotām prasībām prast krievu valodu. Galvenais šīs pieejas „ideologu” arguments vienmēr bijušas gaudas, ka, nerunājot krieviski, viņi zaudēs klientus un cietīs bizness. Mūsu mērķis bija praksē pierādīt pretējo,” atzīst Faibuševičs.

Viņš stāsta, ka kluba darbības pirmsākumos pat apzināti tika meklēti bārmeņi, kuri neprot krievu valodu, un īpaši svarīgi tas esot tieši Daugavpilī, kas tiek uzskatīta par krieviskāko Latvijas pilsētu.

Lai gan Latvijā valsts valoda joprojām viena, un tā ir latviešu, Daugavpilī esot vietas, kur latviski nerunā un pat nesaprot.
Lai gan Latvijā valsts valoda joprojām viena, un tā ir latviešu, Daugavpilī esot vietas, kur latviski nerunā un pat nesaprot.

Pajautājot latviski, uz jums lūrēs kā garā vāju

Lai gan Latvijā valsts valoda joprojām viena, un tā ir latviešu, Daugavpilī esot vietas, kur latviski nerunā un pat nesaprot. „Artilērijas pagrabi” īpašnieks stāsta – „Var atrast vismaz piecus, sešu bārus, kuros, pajautājot kaut ko latviski, uz jums lūrēs kā uz garā vāju un izliksies par muļķi. Nav manīts, ka par to kāds uztrauktos publiskajā telpā.”

Faibuševičs atzīst, ka bizness Latvijā ir iespējams, arī nelietojot krievu valodu, un „Artilērijas pagrabi” tam esot lielisks piemērs. Viņš piebilst: „Tiem, kas apgalvo pretējo, visdrīzāk ir problēmas ar biznesu, nevis ar valodu.”

Tūristiem latviešu valodu nemāca, tos apkalpo viņu mēlē

Lai gan „Daily Telegraph” tika pausta informācija, ka bārā krievu valodā nerunā vispār, un saziņai izmanto tikai latviešu valodu, tā nu gluži neesot. „Artilērijas pagrabu” īpašnieks neslēpj, ka tūristi tiek apkalpoti angļu valodā, jo viņi objektīvi neprot latviski. „Mēs mierīgi runājam angliski, runājam arī ar Krievijas un Baltkrievijas tūristiem. Galvenais ir pozitīva attieksme. Smaids uz lūpām atbruņo jebkuru, un pēc 1-2 alus kausiem atveras arī plašā krievu dvēsele,” teic Faibuševičs.

Tā izskatās slavenajā Daugavpils bārā "Artilērijas pagrabi"

Tā izskatās slavenajā Daugavpils bārā "Artilērijas pagrabi"

Kasjauns.lv/ Foto: no Andreja Faibuševiča personiskā arhīva, Foursquare