Kā veiksmīgi tikt galā ar neparedzētiem izdevumiem?
foto: (Foto: Publicitātes)

Kā veiksmīgi tikt galā ar neparedzētiem izdevumiem?

Reklāmas projekts
0

Lai arī cik ļoti mēs censtos izvairīties no neparedzētiem izdevumiem, diemžēl tas nav iespējams – statistikas dati liecina, ka aptuveni 90% Latvijas iedzīvotāju ikdienā saskaras ar neparedzētiem izdevumiem. Neparedzēti izdevumi, liekot iztērēt lielāko daļu sev pieejamās finanses vai mudinot aizņemties, var ļoti negatīvi ietekmēt finansiālo situāciju, un, lai arī mēs nevaram no tiem izvairīties, mēs varam tiem laicīgi sagatavoties – šajā rakstā stāstām, kas ir neparedzēti izdevumi, kā tiem sagatavoties un kā ar tiem veiksmīgi tikt galā.

Kas ir neparedzēti izdevumi?

Neparedzēti izdevumi ir izdevumi, kurus nav iespējams paredzēt/ieplānot budžetā. Tie visbiežāk rodas pēkšņi un ārkārtas apstākļu dēļ, piemēram, rodoties veselības problēmām, saplīstot automašīnai vai sadzīves tehnikai, kaut kam saplīstot mājsaimniecībā u.c.

Neparedzēti izdevumi var ļoti negatīvi ietekmēt finansiālo situāciju, jo tie:

  • Satricina budžetu.
  • Rada finanšu stresu.
  • Liek atteikties no citiem izdevumiem/pārcelt tos.
  • Mudina aizņemties.

Kā sagatavoties neparedzētiem izdevumiem?

Izveidot ''drošības spilvenu''

Ikvienam finansiāli neatkarīgam cilvēkam vajadzētu būt savam drošības spilvenam jeb naudas uzkrājumam, kas paredzēts ārkārtas finanšu situācijām un neparedzētiem izdevumiem. Situācijā, kad radušies neparedzēti izdevumi, tas var palīdzēt saglabāt finansiālo stabilitāti, jo, pateicoties drošības spilvenam, nav nepieciešams atteikties no citiem izdevumiem vai aizņemties.

Finanšu eksperti uzskata – lai būtu gatavs dažādiem neparedzētiem gadījumiem, vajadzētu izveidot drošības spilvenu 2-3 mēnešalgu apmērā. Lai izveidotu drošības spilvenu, ieteicams regulāri ''atlikt malā'' noteiktu naudas summu, un to var darīt krājkasē, krājkontā vai citā sev ērtā veidā.

Finanšu plānošana un budžeta pārskatīšana

Tāpat ikvienam finansiāli neatkarīgam cilvēkam vajadzētu plānot savas finanses, lai zinātu savus ienākumus un izdevumus jeb finansiālās iespējas. Budžeta plānošana var palīdzēt saprast, kurās kategorijās tiek tērēts par daudz un turpmāk varētu ietaupīt, kā arī noteikt finanšu prioritātes, tādējādi rodot brīvos līdzekļus, kurus novirzīt drošības spilvena izveidei.

Budžeta plānošanai var izmantot dažādas pieejas. Viena no vienkāršākajām un pasaulē populārākajām - 50/30/20 likums, kas paredz, ka 50% no visiem ienākumiem tiek novirzīti vajadzību apmierināšanai, 30% tiek novirzīti vēlmju apmierināšanai, savukārt 20% tiek novirzīti uzkrājuma izveidei. Tomēr atgādinām – nepietiek vien ar to, ka budžets tiek izveidots. To nepieciešams regulāri (vismaz reizi 6 mēnešos) pārskatīt atbilstoši aktuālajai finanšu situācijai un prioritātēm.

Apdrošināšanas nozīme

Palīdzēt sagatavoties neparedzētiem izdevumiem var arī dažādas apdrošināšanas polises, jo, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, lielu daļu vai visus ar to saistītos zaudējumus segs apdrošinātājs. Polises iegāde, protams, rada papildu izmaksas ikmēneša budžetā, tomēr var palīdzēt izvairīties no pamatīgiem izdevumiem ārkārtas situācijās. Šī iemesla dēļ ir vērts apdomāt ne tikai veselības apdrošināšanu, bet arī, piemēram, mājokļa apdrošināšanu, ceļojumu apdrošināšanu (dodoties ceļojumā), brīvprātīgo auto apdrošināšanu jeb KASKO.

Kā rīkoties, ja nepieciešams segt neparedzētus izdevumus?

Neparedzēti izdevumi var būt ļoti izaicinoši, tomēr ir vairāki veidi, kā rīkoties, ar tiem saskaroties:

Budžeta pārskatīšana

Pirmais, ar ko būtu jāsāk – jāpārskata savs budžets un jāmēģina meklēt iespējas, kur īslaicīgi samazināt izdevumus. Ja vēl nav izveidots pietiekami liels drošības spilvens, varbūt iespējams atteikties no kāda lielāka pirkuma, kurš ieplānots tuvākajā laikā? Varbūt iespējams pārcelt plānoto mājokļa remontu? Tādā veidā vajadzētu pārskatīt ikvienu izdevumu pozīciju.

Aizņēmumu iespējas

Ja budžetā tomēr nav iespējas samazināt izdevumus un, ja nav arī citu alternatīvu, kur iegūt nepieciešamo naudas summu, tad ir iespēja izmantot tādu iespēju kā aizdevums. Neparedzētiem izdevumiem var būt piemērots, piemēram, ātrais kredīts, patēriņa kredīts, kredītlīnija. Kredīts internetā ir pieejams arī pie Moneza.lv.

Noformējot kādu no šiem aizdevumiem, naudu savā bankas kontā iespējams saņemt teju uzreiz pēc līguma noslēgšanas. Tomēr, lai ārkārtas situācijā nepieņemtu nepārdomātu lēmumu, kas pēc tam ietekmē finansiālo situāciju un labklājību vēl sliktāk, vajadzētu rīkoties sekojoši:

  • Izvērtēt aizdevuma nosacījumus. Svarīgi salīdzināt dažādus aizdevuma piedāvājumus, izvērtējot, kāds ir aizdevuma mērķis, pieejamā summa, atmaksas termiņš, procentu likme (īpaši gada procentu likme), papildu izmaksas un kopējā atmaksājamā summa.
  • Izvērtēt savas iespējas. Svarīgi saprast, vai varēsi aizdevumu godprātīgi atmaksāt, aizdevuma summu un atmaksas termiņu izvēloties saskaņā ar savu budžetu. Atceries – regulārā maksājuma segšanai nevajadzētu veltīt visus brīvos līdzekļus, tomēr tajā pašā laikā garāks atmaksas termiņš nozīmē, ka tiek samaksāts vairāk attiecībā uz procentu likmi.

Lai varētu saglabāt finansiālo stabilitāti un parūpēties par finansiālo labklājību tagad un nākotnē, ikvienam finansiāli neatkarīgam cilvēkam vajadzētu sagatavoties neparedzētiem izdevumiem: izveidot drošības spilvenu, plānot savu budžetu un apdomāt dažādas apdrošināšanas polises. Ceram, ka augstāk minētā informācija par neparedzētiem izdevumiem un padomi palīdzēs Tev tiem sagatavoties – lai izdodas!