RAM: cik lielai ir jābūt datora operatīvajai atmiņai?
foto: Pexels.com / Sergei Starostin
Auto un tehnoloģijas

RAM: cik lielai ir jābūt datora operatīvajai atmiņai?

Reklāmas projekts

Dators ir sarežģīta ierīce, kas sastāv no dažādām mehāniskām, magnētiskām un elektroniskām komponentēm, nodrošinot pareizu un pilnvērtīgu tā funkcionēšanu. Nereti ierīces ātrdarbības veicināšanai ir nepieciešams iegādāties operatīvo atmiņu. Taču, ko ir svarīgi zināt par RAM un kā to izvēlēties? Lasi raksta turpinājumā!

Operatīvā atmiņa un ko par to ir svarīgi zināt

Pamatā visi datori ir aprīkoti ar diviem atmiņu veidiem – iekšējo un ārējo. Operatīvā jeb brīvpiekļuves (Random Access Memory) ir iekšējā atmiņa, kas nodrošina īslaicīgu datu uzglabāšanu pretēji cietajam diskam, kura pamatfunkcija ir datu uzglabāšana ilgtermiņā.

RAM atmiņā netiek glabāti lietotāja personīgie video, foto, filmas u.c., taču tā ļauj ātri piekļūt vajadzīgajiem failiem, kā arī nodrošina iespēju lietot interneta pārlūkprogrammu informācijas meklēšanai un citām darbībām. Brīdī, kad dators tiek izslēgts, nav vairs nepieciešamība pēc šīs atmiņas, tāpēc arī tās darbība tajā mirklī tiek pārtraukta. Fiziski šī atmiņa ir neliela izmēra, tādēļ tā tiek uzglabāta mikroshēmā.

Tomēr jāņem vērā, ka operatīvo atmiņu var iegādāties un pašrocīgi ievietot tikai stacionārajos datoros. Portatīvajiem datoriem šādas iespējas nav.

Operatīvās atmiņas komponentes

Operatīvā atmiņa sastāv no daudz komponentēm un dažādiem tehniskajiem parametriem. Ja vēlies iegādāties savam datoram RAM, aicinām izvēlēties tās tipu, kas tiek apzīmēts ar DDR jeb double data rate. Tas ir marķējums, kas apzīmē operatīvās atmiņas moduļa paaudzi. Piemēram, ja izvēlēsies RAM DDR4 moduli, ir jāpatur prātā, ka tas var nederēt tieši Tava datora modelim. Centrālais procesors un mātesplate ir tās komponentes, kas atbild par operatīvās atmiņas saderību ar datoru.  

Pavisam ir iespējams iegādāties dažādus šīs atmiņas moduļus, piemēram, DDR2, DDR3, DDR3L, jau pieminēto DDR4, DDR5 un citus, tomēr, lai pārliecinātos par to saderību ar ierīci, ieteicams ielūkoties datora ražotāja mājaslapā.

Kā izvēlēties visoptimālāko operatīvās atmiņas apjomu?

foto: Pexels.com / Olia Danilevich

Plānojot iegādāties operatīvo atmiņu datoram, primāri būtu jāizvērtē, cik intensīvi un bieži ierīce tiek izmantota. Protams, jo lielāka RAM atmiņa, jo pilnvērtīgāk dators spēs funkcionēt. Tomēr gadījumā, ja datoru izmanto tikai, piemēram, filmu skatīšanai, der apdomāt, vai ir nepieciešams tērēt naudu, nopērkot lielizmēra operatīvās atmiņas moduli, kas īsti nav vajadzīga. Pavisam ir iespējams iegādāties atmiņu no 1 līdz pat 128 GB.

  • 1 līdz 2 GB – mazizmēra atmiņa, kas nenodrošina pilnvērtīgu datora ātrdarbību, bet ļauj veikt atsevišķas darbības;
  • 4 līdz 6 GB – ar šādu atmiņas izmēru būs iespējams veikt visas ikdienā nepieciešamās darbības, tomēr labākai funkcionēšanai ir ieteicams izvēlēties apjomīgāku atmiņu;
  • 8 GB – tiek uzskatīts par optimālāko risinājumu gadījumā, ja dators tiek lietots intensīvam ikdienas darbam. Ar šādu operatīvās atmiņas apjomu būs iespējams skatīties augstas izšķirtspējas video, spēlēt datorspēles arī tad, ja, piemēram, vienlaicīgi ir atvērtas vairākas cilnes;
  • 12 līdz 16 GB – šāda izmēra atmiņa cenas ziņā jau būs dārgāka. Taču, ja ikdienā dators Tev ir nepieciešams foto apstrādei, video montēšanai vai citu lielapjoma darbu veikšanai, šis ir optimāls risinājums.
  • līdz pat 128 GB – tik apjomīga datora atmiņa būs nepieciešama vien atsevišķos gadījumos, ne ikdienas lietotājam, bet, piemēram, cilvēkiem, kuri strādā ar ļoti lielu datu apjomu.

Operatīvās atmiņas (RAM) moduļi plašā klāstā un dažādās cenu kategorijās ir pieejami arī 1a.lv internetveikalā. Ieskaties un atrodi savām vajadzībām vispiemērotāko risinājumu!

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar 1A.lv