Vai un kāpēc jāievieš digitālais eiro? Skaidro Dombrovska vietniece
“Mēs redzam, ka cilvēki Eiropas Savienības valstīs pamazām atsakās no skaidras naudas lietošanas. Šāda tendence ir izteikta, piemēram, Zviedrijā, Somijā, Nīderlandē. Arī citās valstīs tieši pandēmijas laikā cilvēki arvien vairāk lieto digitālos maksājumus”, TV24 raidījumā “Naudas cena” skaidrojot digitālās naudas ieviešanas nepieciešamību, komentāru sniedz Valda Dombrovska kabineta vadītāja vietniece Žaneta Vegnere.
Eksperte skaidro, ka arī pati ekonomika kļūst arvien digitālāka un norāda, ka, salīdzinot ar 2015.gadu, šobrīd iepirkumu skaits internetā ir dubultojies, kas nozīmē, ka cilvēki pāriet un kļūst par digitālās ekonomikas patērētājiem.
Viņa norāda uz vēl kādu būtisku argumentu, ko gan politiķi, gan speciālisti lietojot par labu digitālā eiro ieviešanai: “Tas būtībā ir saistīts ar Eiropas savienības monetāro suverenitāti. Šobrīd pasaulē vairums centrālo banku izskata iespēju ieviest digitālu naudu. Vistālāk tikusi ir Ķīna, kura šo naudu varētu testēt jau nākamā gada sākumā. Ja skatāmies uz citām valstīm - Angliju, Ameriku vai Nigēriju, tad šie izpētes posmi digitālās naudas ieviešanā notiek masveidā. Tātad jautājums šeit ir tāds: ja citas valstis, piemēram, ASV, ieviesīs digitālo dolāru, un Eiropā digitālais eiro vēl nebūs, kas notiks ar naudas lietošanu? Varbūt cilvēki Eiropā izvēlēsies lietot juaņu vai dolāru? Tas ir jautājums arī par monetāro neatkarību.”
Savukārt, par to, kas lika Eiropas Centrālajai bankai un Eiropas finanšu ministriem aktīvāk aizdomāties par digitālās naudas ieviešanu, eksperte min kādu sociālo tīklu platformu: “Manuprāt, īsts modinātāja zvans Eiropā noskanēja 2019.gadā, kad Facebook nāca klajā ar paziņojumu par libras izveidi - stabila kripto aktīva izveidošanu, kas pacēla jautājumu par lielo, privāto, tehnoloģisko kompāniju sistēmisko ietekmi uz finanšu sistēmu, piemēram, nākot klajā ar kriptoaktīvu, kurš būtu pieejams uzreiz miljardiem cilvēku.”