Grāmatizdevējiem šis bijis labs gads. Lasītājus uztrauc vienīgi grāmatu dārdzība
Latvijas grāmatu izdevējiem šis gads ir bijis stabils un kopumā iedzīvotāju interese par grāmatām nav mazinājusies, pastāstīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes locekle Renāte Punka.
Viņa sacīja, ka kopumā gads bijis stabils. Šogad nozarē turpinājies darbs pie vairākiem projektiem, un iznākušas daudz vērtīgas grāmatas. Vienlaikus viņa teica, ka ir ļoti grūti nosaukt objektīvus datus par grāmatizdevēju šā gada apgrozījumu, iekams nav apkopoti oficiālie statistikas dati par šogad izdotajām grāmatām un iesniegti gada pārskati.
Pēc Punkas teiktā, Latvijas iedzīvotājiem palielinās interese par latviešu autoru sarakstītajiem darbiem. Līdzīga tendence ir arī citās valstīs. "Tādos skaitliski nelielos tirgos interese par oriģinālliteratūru pēdējos gados ir aktualizējusies. Nesen biju Zviedrijā, kur izdevēji arī apstiprināja, ja pirms pieciem gadiem topos bija ārzemju bestselleri, tagad ir izteiktāka interese par vietējo autoru darbiem," viņa sacīja.
Vienlaikus šogad negatīvi vērtējams tas, ka sabiedrībā joprojām nav izpratnes, ka grāmata ir laikietilpīgs un darbietilpīgs produktus, kuru nevar pārdot par zemu cenu. "Cilvēki tik tiešām ārkārtīgi pieķeras jautājumam par to, kāpēc grāmatas maksā dārgi. Tā kā mēs esam nozare, kas strādā tikai vietējam tirgum, tikai latviešu valodā un stiprinām latviešu valodu ar savu devumu, mums zināmā mērā ir pat mazliet aizskaroši, ka cilvēks, kas dzīvo savā valstī un grib lasīt dzimtajā valodā, zinot un saprotot, cik mūsu ir nedaudz, šo jautājumu apspriež," teica Punka, piebilstot, ka tajā pašā laikā sabiedrība neapspriež, ka citiem kultūras produktiem cenas paaugstinās, jo uzskata to par pašsaprotamu.
Pēc viņas teiktā, Latvijas grāmatu izdevēju tirgus ir neliels, jo latviešu valodā pasaules mērogā lasa mazs cilvēku skaits, arī grāmatu tirāžas ir nelielas, tāpēc nevar sagaidīt, ka grāmata maksās divus, trīs eiro, kas ir neiespējami pat milzīgās pasaules valstīs. Pēc Punkas teiktā, citās Eiropas valstīs grāmatas nemaksā lētāk kā Latvijā. Piemēram, Itālijā vidēji grāmata maksā 17 eiro. Līdz to arī Latvijas sabiedrībā būtu nepieciešama lielāka izpratne par grāmatas cenu veidojošiem faktoriem.
Tāpat jāapzinās literatūras nozīme kopumā, viņa uzsvēra. "Ja turpināsim lasīt tikai dzelteno presi vai interneta ziņas, tad nevaram sevi dēvēt par lasošu, kulturālu sabiedrību, salīdzinot ar igauņiem, vāciešiem un citām nācijām, kurās redzama ekonomikas stabilitāte un inovācijas. Šīs nācijas lasa. Šeit ir zināma kopsakarība, ko neredz ne politiķi, ne pedagogi. (..) Jāsaprot, ka mums kā pilsoniskai un latviski domājošai sabiedrībai jāsāk vairāk lasīt grāmatas un pirkt tās par pilnu cenu nevis gaidīt atlaides," teica Punka.
Latvijas Grāmatizdevēju asociācija dibināta 1993.gadā. Pašlaik asociācijā apvienojušies 30 biedru - profesionāli izdevēji, kas laiž klajā nepilnu pusi no Latvijā izdoto grāmatu kopskaita un no gada kopējā grāmatu metiena.
LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA