foto: Ieva Leiniša/LETA
Uz Rīgas veikaliem sūta strādāt pārdevējas-kasieres no provinces
Rīgas lielveikalos strādā pārdevēji no provinces. Viņiem tiekot maksāts vairāk, apgalvo ne tikai veikalu pārstāvji, bet arī informācija no darba biržas, kas liecina, ka Rīgas un Pierīgas veikalos darbiniekiem maksā dāsnāk nekā attālākajos valsts rajonos.
Bizness un ekonomika
2019. gada 5. maijs, 06:16

Uz Rīgas veikaliem sūta strādāt pārdevējas-kasieres no provinces

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Galvaspilsētas lielveikalos strādā pārdevējas-kasieres, kuras uz Rīgu atsūtītas komandējumā no provinces veikaliem. Tā “Akropoles” “Maxima” strādā pārdevējas no Līvānos slēgtā veikala, bet uz “Rimi”, kas atrodas “Galerijā Centrs”, kasē strādā pārdevēja no Madonas “Rimi”.

To Jauns.lv uzzināja no pazīstamajām pārdevējām, kuras atzinās, ka atsūtītas strādāt uz galvaspilsētu – komandējumā. Kāda līvāniete, Jauns.lv atzina, ka Rīgā jūtas apmierināta, jo te alga esot lielāka un varot vairāk nopelnīt. Ir ne tikai lielāka alga, bet arī nav jāmaksā par dzīvošanu, jo tiek piedāvāta dienesta viesnīca, un ir piemaksas pie pamatalgas jeb komandējuma nauda.

Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā var pārliecināties, ka strādāt par pārdevēju Rīgā vai Pierīgā ir izdevīgāk nekā kaut kur attālāk no galvaspilsētas. Pārdevējus un kasierus darbā aicina veikali visā Latvijā. Piemēram, “Rimi” tīklā Rīgā stundas likme var sasniegt 4,5 eiro, Mārupē – 4,1 eiro, Ikšķilē, Jūrmalā, Salaspilī un Ogrē– 4 eiro, bet, jo tālāk no Rīgas, nav pat, ko cerēt uz stundas likmi, kas sasniedz 4 eiro: Aizkrauklē, Ventspilī un Valmierā  pārdevējam sola maksāt 3,1–3,5 eiro stundā. Līdzīga situācija ir arī “Maxima” tīklā. Ja Jūrmalā veikala kasieris var nopelnīt 3,5-3,75 eiro stundā, tad Aizkrauklē – 2,85 eiro.

„Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule par pārdevēju sūtīšanu no Līvāniem un Rīgu Jauns.lv pastāstīja:

““Maxima X” veikals Līvānos, Rīgas ielā 37A, uz rekonstrukciju slēgts marta vidū un durvis klientiem jau atjaunotā veidolā plāno vērt pēc pāris mēnešiem – jūnija otrajā pusē.

Veikalu rekonstrukciju laikā to darbiniekiem sniedzam alternatīvas iespējas, piedāvājot darbu kādā no 165 veikaliem visā Latvijā. Veikals, kur strādāt, tiek piedāvāts izvērtējot vairākus faktorus, bet viens no tiem ir nepieciešamais darbinieku skaits veikalos visā mazumtirdzniecības tīklā.
  
“Maxima XXX” veikals “Akropolē” ir lielākais un modernākais “Maxima” veikals Latvijā, kur nepieciešams vislielākais darbinieku skaits, tāpēc kā viena no alternatīvām tiek piedāvāts šis veikals. Darbiniekiem šī ir arī lieliska iespēja saņemt jaunu pieredzi, strādājot ar jaunākajām digitālajām tehnoloģijām mazumtirdzniecībā (elektroniskās cenu zīmes, mākslīgais intelekts plauktu monitorēšanai, planšetes, kas tiek izmantotas kā veikala vadības centrs, kā arī derīguma termiņa izsekošanai un citām tehnoloģijām).
 
Darbiniekiem no reģioniem piedāvājam bezmaksas dienesta viesnīcu, kā arī virkni citu labumu, kas pieejami visiem veikalu darbiniekiem - bezmaksas pusdienas, veselības apdrošināšanu, piemaksas, profesionālas izaugsmes iespējas, komandas saliedēšanas pasākumus un citus labumus”.

Par to, kas pienākas cilvēkam, kuru darba devējs aizsūta strādāt uz citu pilsētu, Jauns.lv skaidro juriskonsulte Maija Pastare:
 
“Vispirms jāskatās, kas ir rakstīts darba līgumā attiecībā uz darbinieka darba vietu. Iespējams, ka darbinieks un darba devējs ir vienojošies, ka darbinieku var nodarbināt dažādās vietās. Ja darbiniekam ir noteikta mobilā darba vieta, tad darba devējs drīkst viņu nodarbināt jebkurā vietā uzņēmumā.

Par komandējumu ir uzskatāms brauciens uz citu apdzīvotu vietu Latvijā vai ārvalstīs, lai pildītu darba pienākumus. Darbinieku komandējumā nosūta ar rakstisku darba devēja rīkojumu.
 
Ministru kabineta noteikumi Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” reglamentē darbinieka izdevumu atlīdzināšanu. Ja darbinieks bijis komandējumā Latvijas Republikā, viņam atlīdzina:

* izdevumus par braucienu uz komandējuma vietu un atpakaļ uz pastāvīgo darba vietu. Darbiniekam ir jāiesniedz dokumenti, kas apliecina viņa braukšanas izdevumus;
 
* dienas naudu − sešus eiro par katru komandējuma dienu. Ja darbinieks komandējuma laikā katru dienu var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā, darba devējs var pieņemt lēmumu par dienas naudas atlīdzināšanu 50% apmērā no minētās summas. Ja darbinieks tiek komandēts tikai uz vienu dienu un var atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā, ievērojot normatīvajos aktos noteikto darba un atpūtas režīmu, dienas nauda netiek maksāta;

* izdevumus par viesnīcu (naktsmītni).

Ja darbiniekam ir nodrošināta bezmaksas uzturēšanās – tiek nodrošināta viesnīca (naktsmītne) un ēdināšana trīs reizes dienā, par katru komandējuma dienu viņam izmaksā līdz 30 % no dienas naudas normas.
 
Darbiniekam komandējuma laikā tiek saglabāta darba vieta (amats) un darba samaksa (atalgojums)”.