84% jauno vecāku labprāt strādātu bērnu kopšanas atvaļinājumā, ja valsts atļautu nezaudēt pabalstu
foto: Pexels.com
Bizness un ekonomika

84% jauno vecāku labprāt strādātu bērnu kopšanas atvaļinājumā, ja valsts atļautu nezaudēt pabalstu

Jauns.lv

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aptaujā noskaidrojusi, ka bērnu kopšanas atvaļinājumā esošas personas 84,3% gadījumā labprāt turpinātu strādāt, visbiežāk izvēloties ceturtdaļslodzi vai pusslodzi.

LTRK veiktajā aptaujā piedalījās 1467 respondentu un tika noskaidrots, ka no 1286 respondentiem, kuri šobrīd bērna kopšanas atvaļinājumā nestrādā, 84,3% labprāt turpinātu darba gaitas, ja nezaudētu vecāku kopšanas pabalstu, un tikai 15,7 % izvēlētos neturpināt darba gaitas. Jautāti, kādu darba slodzi viņi vēlētos veikt, ja būtu iespēja strādāt, lielākā daļa jeb 52,2% pauda, ka vispiemērotākā būtu ceturtdaļslodze, bet 42,2% - pusslodzi. 5,6% respondentu sacīja, ka varētu apvienot bērna kopšanu arī ar pilnas slodzes darbu.

Laikā, kad darbaspēka problēma turpina pieaugt, nepieciešams apzināt iespējas tepat pieejamo cilvēku iesaistīšanai darba tirgū, tādēļ aptaujas dati ir ļoti noderīgi, lai zinātu, kā virzīties tālāk jau uzsāktajās sarunās ar Labklājības ministriju, lai iniciētu izmaiņas normatīvajos aktos,” saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, piebilstot, ka mazie un vidējie uzņēmumi arvien biežāk pauž gatavību nodarbināt jaunos vecākus, taču daudziem šķērslis ir vecāku pabalsta samazināšana tad, ja viņi vēlas piestrādāt. 

Aptaujā noskaidrots, ka papildu vecāku pabalstam, 20,7% gadījumos saņemtu papildu ienākumus līdz 200 eiro, savukārt lielākā daļa jeb 43,9% norādīja, ka ieņēmumi veidotu no 201 līdz 430 eiro mēnesī. 25,4% respondenti rēķinātos ar 431 līdz 800 eiro, bet 10% sacīja, ka visdrīzāk saņemtu pat vairāk nekā 800 eiro mēnesī, ja nezaudējot bērnu kopšanas atvaļinājumā saņemto pabalstu, būtu iespējams papildu strādāt. 

Aptaujas respondenti norāda, ka, ja tie izvēlētos strādāt bērna kopšanas atvaļinājumā, visbiežāk jaundzimušie tiktu uzticēti auklēšanai vecvecākiem, otram vecākam vai auklei, bet samērā bieži tika pausta arī atbilde, ka varētu bērnu pieskatīt arī paši, ja būtu iespēja strādāt attālināti no mājām. „Esam priecīgi, ka diskusija par jauno vecāku iesaistīšanu darba tirgū ir uzsākta, jo zinām, ka reģionos meklē legālu veidu, kā saglabāt vecāku pabalstu un arī nedaudz piestrādāt, lai palielinātu ģimenes budžetu,” piebilst Endziņš.