Ātruma pārkāpēju ķeršana būs privāts bizness
Bizness un ekonomika

Ātruma pārkāpēju ķeršana būs privāts bizness

Jauns.lv

No nākamā gada ātruma pārkāpējus uz ceļiem ķers ne tikai policisti, bet arī privāts komersants ar fotoradariem — šādu iespēju konceptuāli atbalstījusi Saeima. Vai tas nozīmē, ka ikviens var iegādāties radaru un iekasēt soda naudas?

Tik vienkārši tomēr nebūs. Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūra ir izsludinājusi konkursu, lai noskaidrotu to uzņēmēju, kas varēs uzstādīt fotoradarus. Laimīgais uzvarētājs nevarēs darboties pilnīgi brīvi, piemēram, izlikt radaru uz ceļa pie savas mājas un zvilnot šūpuļkrēslā vērot, kā „nāk nauda”.

„Šis uzņēmējs fotoradarus varēs uzstādīt tikai tajās vietās, kurās to noteiks Valsts policija. Brīvi izraudzīties vietu uzņēmējs nebūs tiesīgs. Uzstādīto fotoradaru darbību Valsts policija rūpīgi uzraudzīs,” kasjauns.lv informē Iekšlietu ministrijas preses pārstāve Gunta Skrebele.

Pēc informācijas saņemšanas par fiksētajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē no uzņēmēja uzstādītajiem fotoradariem, tiks pieņemts lēmums  administratīvā pārkāpuma lietas ietvaros un transportlīdzekļa īpašniekam nosūtīts protokols. ...: „Šādu lēmumu pieņemt nav tiesīga privātpersona, t.i., uzņēmējs, to var darīt tikai Valsts policija.”

Šobrīd nav zināms, kāds būs radara privātīpašnieka guvums — viņam atvēlamo daļu, t.i., procentus no valsts budžetā saņemtās soda naudas summas vēl jānosaka Ministru kabineta noteikumos. Apmēru izšķirs par konkursa uzvarētāju atzītā pretendenta piedāvājums — tātad ieguvējs būs pieticīgākais.

Pašlaik Valsts policija ir iegādājusies četrus fotoradarus un jaunus nepirks. Ir ieceres uz Latvijas ceļiem izvietot 160 radarus, bet tie, kā jau minēts, piederēs privātam uzņēmējam.

Pēc Ceļu policijas statistikas, 40% negadījumu tiešā vai netiešā veidā ir ietekmējusi atļautā ātruma pārsniegšana. Pērn konstatēts 98 531 atļautā ātruma pārsniegšanas gadījums, 2008. gadā — 107 993 gadījumi.

Policija ir apzinājusi vietas un ceļa posmus, kur sistemātiski tiek pārkāpts atļautais ātrums un notiek negadījumi ar ļoti smagām sekām. Tieši šādās vietās iecerēts uzstādīt fotoradarus.

Kopš Latvijā izmantoto tikai četrus pārvietojamos fotoradarus, braukšanas ātrums vidēji samazinājies par desmit kilometriem stundā, apgalvo policija. Pētījumi Eiropā liecina, ka šāds samazinājums uz diviem miljoniem iedzīvotāju glābj aptuveni 150 dzīvības.

Māris Puķītis/Foto: LETA