Bizness un ekonomika

Pērn fiksēts par 65,12% vairāk mobilajiem tālruņiem kaitīgas programmatūras

Jauns.lv

2010. gadā fiksēts par 65,12% vairāk mobilo ierīču kaitīgo programmatūru nekā 2009.gadā, savukārt 17 mēnešu laikā šādu programmu skaits teju dubultojies, liecina datu drošības kompānijas "Kaspersky Lab" apkopotie dati.

Salīdzinājumam uzņēmums min, ka 2009.gada augustā uzņēmums reģistrējis 106 tā saucamās ģimenes un 514 dažādus kaitīgās programmatūras veidus, bet līdz 2010.gada beigām to skaits izaudzis līdz 153 ģimenēm un vairāk nekā 1000 veidu.

Novērojumi liecina, ka ir paplašinājies to platformu skaits, uz kurām tiek mērķēti uzbrukumi, ietverot arī "Google" operētājsistēmu "Android" un "iOS", ko izmanto "Apple" tālruņiem "iPhone". "Kaspersky Lab" norāda, ka uz "iOS" mērķētā kaitīgā programmatūra spēj inficēt tikai "uzlauztos" tālruņus.

Lielākā daļa kaitīgo programmatūru, kas fiksēta pagājušajā gadā, veidota ar mērķi zagt naudu no mobilo ierīču lietotājiem.

Pēc platformām līderpozīcijas joprojām ieņem "Java 2 Micro Edition" (J2ME), jo tā aptver ne vien noteiktu marku viedtālruņu lietotājus, bet arī gandrīz ikvienu parasta mūsdienu mobilā tālruņa īpašnieku, skaidro "Kaspersky Lab". Uz to attiecas 57% fiksēto kaitīgās programmatūras veidu.

Tālāk ar 29% seko "Symbian", ko izmanto "Nokia". Saskaņā ar "Kaspersky Lab" datiem "Windows Mobile" daļa ir 5,08%, bet "Android" un "iOS" - krietni niecīgāka, attiecīgi 1,41% un 0,19%.

Kaitīgo programmu vidū dominē tāda programmatūra, kas nosūta īsziņas uz maksas īsajiem numuriem. Kā norāda datu drošības kompānija, īsziņu trojāni ir vienkāršākais un efektīvākais peļņas veids, jo mobilajām ierīcēm ir tieša saikne ar to īpašnieka naudu caur mobilo kontu. Kā atzīmē uzņēmums, viens no šādiem trojāniem izmanto pieaugušajiem paredzētos resursus, proti, inficētie viedtālruņi nekavējoties nosūta četras īsziņas uz numuru, ko izmanto, lai maksātu par piekļuvi šādiem materiāliem.

Pērn pirmo reizi sešu gadu laikā "Kaspersky Lab" atklājuši trojānu, kas veic zvanus uz starptautiskajiem maksas numuriem.

Atklāta arī uz "iPhone" lietotājiem mērķēta programmatūra, ko kibernoziedznieki izmantoja, lai izvilinātu kādas holandiešu bankas lietotāju datus. Kad no inficētajiem tālruņiem notika mēģinājums apmeklēt bankas interneta lapu, lietotājs tika pārslēgts uz viltus lapu.

Prognozējot nākotni, "Kaspersky Lab" paredz, ka īsziņu trojānu skaits nesamazināsies, jo dažās valstīs joprojām ir caurumi likumos. Augot "Android" popularitātei, pieaugs arī kibernoziedznieku interese par to, un atklāsies arī citu viedtālruņu platformu ievainojamības.

Uzņēmums paredz, ka augs arī komerciālai spiegošanai paredzētās programmatūras apjoms. To var izmantot, piemēram, konfidenciālas informācijas iegūšanai.

Eksperti aicina neaizmirst arī par planšetdatoriem. Tā kā šajās ierīcēs tiek un tiks izmantotas tās pašas operētājsistēmas kā tālruņiem, kaitīgā programmatūra varēs darboties arī tajās.

LETA Nozare.lv