Ar „spiegu skandālu” grauj viesnīcnieka biznesu
Bizness un ekonomika

Ar „spiegu skandālu” grauj viesnīcnieka biznesu

Jauns.lv

Rīgas Centra rajona tiesa ir noraidījusi maksātnespējas lietu pret Vecrīgas viesnīcas „Ainavas” īpašnieku. Tikai pārdesmit tūkstošu latu dēļ draudēja biznesa sagraušana, ir aizdomas par korupciju...

Uzņēmējs Kaspars Pone būtībā niecīga un turklāt jau samaksāta parāda dēļ ir izmests no savas viesnīcas Vecrīgā. „Par mērķi, izmantojot Maksātnespējas likumu, var kļūt jebkurš,” brīdina Pone.
Uzņēmējs Kaspars Pone būtībā niecīga un turklāt jau samaksāta parāda dēļ ir izmests no savas viesnīcas Vecrīgā. „Par mērķi, izmantojot Maksātnespējas likumu, var kļūt jebkurš,” brīdina Pone.

Lai diskreditētu uzņēmēju, šajā gadījumā lietā likti pat apgalvojumi, ka viesnīcā atrastas noklausīšanās ierīces. Par to jūnija sākumā publiski paziņoja maksātnespējas administratore Ilze Gulbe un „Swedbank līzings”.

„Spiegu skandāls” hotelī

Kad viesnīcā ieradās TV3 žurnālisti, „Swedbank” nolīgtā apsardze demonstrēja noņemtas ierīces, ar kurām it kā izspiegoti viesnīcas viesi. Kad žurnālisti lūdza parādīt kādu numuru, kur šīs ierīces būtu noslēptas sienā vai lustrā, apsargi aizbildinājās, ka nevarēšot gan.

Operatoram izdevās nofilmēt, kā viņi savā starpā spriež: „Gunča, moš ka lai Anža aiziet, kādā istabā pievieno.” Drošības policijas pārstāve atzina, ka iesniegums ir saņemts un „spiegu ierīces” bijušas tam pievienotas – tas nekādi neliecina par reālu noklausīšanos numuriņos.

SIA „Boutique Hotel Ainavas” valdes loceklis Kaspars Pone atzīst, ka tikai koplietošanas telpās – vestibilā, gaiteņos, virtuvē – uzstādītas video novērošanas iekārtas, kā katrā normālā viesnīcā. Par ko tad šā hoteļa saimnieks kritis nežēlastībā?

Viesnīcu izglābj Augstākā tiesa

Firma bija iekavējusi maksājumu „Swedbank līzingam” par gaisa kondicionētājiem viesnīcai – ap 7000 latu, palikuši no 43 000 latu, tātad lielākā daļa parāda jau bija segta.  

Uzņēmējs Kaspars Pone Kasjauns.lv to nenoliedz: „Neskatoties uz to, ka es sūtīju vēstuli, ka vēlos šo parādu segt un sadalīt dalītos maksājumos, banku nemaz neinteresēja saņemt naudu, bet gan pārņemt visus aktīvus savā valdījumā.” Par atbildi pret uzņēmumu ierosināja maksātnespējas lietu.

Līdz tiesas dienai parāds bija segts, pat ar uzviju (samaksājot 12 733,50 latus), savukārt „Swedbank līzings”, kā apgalvo Pone, uz vēstulēm un zvaniem „apzināti neatbildēja”.

Parāda nomaksa nelīdzēja — Centra rajona tiesas tiesnesis Raimonds Buls pasludināja maksātnespēju. Tiesa nolēma pievienot lietas materiāliem pievienot „Swedbank līzings” dokumentus par papildus uzrēķinātiem vēl 29 234 latiem. Viesnīca par to nebija saņēmusi nekādus dokumentus.

Pone nepadevās, vērsās Augstākajā tiesā un Senāta Civillietu departaments 25. maijā tiesneša Buļa lēmumu atcēla, liekot lietu izskatīt atkārtoti Centra rajona tiesā citā sastāvā. 7. jūnijā jau bija izsludināta mantas izsole, un Pone savu īpašumu paglāba pēdējā brīdī.

Tomēr savā viesnīcā Pone netiek – tur darbojas administratore, un nevienu, viņasprāt, „svešu”, kopš 28. aprīļa neielaiž apsardzes firma. 25. maijā viesnīcu slēdza, darbiniekus izraidīja, nu priekšā ir dzeloņdrātis un restes. „Es investēju pilsētā, bet mani pataisa par noziedznieku, turklāt ap 20 cilvēku ir izmesti uz ielas!” sašutis ir uzņēmējs.

Uzņēmējs izsaka aizdomas par nelikumību shēmu

„Par mērķi var kļūt jebkurš,” brīdina Pone. Proti, Maksātnespējas likums nevērtē ne uzņēmuma aktīvus, ne citas reālās maksātspējas pazīmes, galvenais ir tikai viens — vai nokavētais maksājums sasniedz 3000 latu. Viena nianse gan ir būtiska — lai uzņēmuma aktīvi un reālā vērtība manāmi pārsniegtu parāda summu. Pretējā gadījumā administratoriem tas nebūs interesants, jo nebūs jau nekāda ieguvuma.

Saistībā ar tiesneša Bula darbību ir ierosināts kriminālprocess. Pones izteiktās aizdomas ir ļoti nopietnas – kukuļņemšana, dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, apzināta nelikumīga lēmuma taisīšana.

„”Swedbank” darbinieki ir izveidojuši shēmu, kā pārņemt kontroli uzņēmumos, kuru aktīvi daudzkārt pārsniedz saistību apmēru pret „Swedbank”, tātad ir tiem interesanti, izmantojot sev lojālus (precīzāk sakot – korumpētus) tiesnešus un maksātnespējas administratorus,” iesniegumā tobrīd vēl amatā esošajai iekšlietu ministrei raksta Kaspars Pone.

„Administratore [Ilze Gulbe] darbojas, par pamatu ņemot Centra rajona tiesas lēmumu, kas ir atcelts. Pārņemt kaut ko valdījumā var tikai ar tiesas lēmumu, kura nav,” atgādina Pone. Valsts policija ir atteikusies ierosināt kriminālprocesu par patvarību, Pone uzskata, ka viņš var pat sūdzēt valsti tiesā, jo ir liegtas Satversmē garantētās tiesības uz īpašumu. „Cilvēki ar ieročiem ieņēmuši tavu īpašumu, un tā nav patvarība?” viņš ir pārsteigts.

„Viņš (tiesnesis – M.P.) pēc būtības ne ar ko neriskē. Par to liecina iepriekšējie piemēri, ir vairākas disciplinārlietas, bet viņš turpina strādāt tālāk. Es riskēju ar visu, ar biznesu, ar reputāciju, bet tiesnesis, pieņemot prettiesisku lēmumu, neatbild ne ar ko,” piebilst Pone.

Interesanti, ka „Swedbank līzings” panāca tiesneses Mairas Narvilas atstatīšanu no maksātnespējas lietas izskatīšanas – ar argumentu, ka viņai ir darījumu attiecības (kredīts) ar „Swedbank”. Viņa sevi atstādināja no lietas izskatīšanas, tagad par to lems tiesnesis Andis Celms.

Tajā pašā laikā iepriekšējam tiesnesim Bulam arī „Swedbank” ir kredīts, kas bankas pārstāvjus gan neuztrauca. Kā liecina Bula deklarācija par pagājušo gadu, viņa saistības bija 55 162 eiro un 17 000 ASV dolāru.

Video: „Noklausīšanās ierīces” viesnīcā

(skatieties no 11.15 minūtes)


Māris Puķītis/Foto: Rojs Maizītis