Eksperti: Ne vienmēr jaunāks televizors ir energoefektīvāks
Televizors ir no tām sadzīves elektronikas precēm, uz ko ne vienmēr var attiecināt atziņu "jaunāks, tātad energoefektīvāks", AS "Latvenergo" izdevumā "Energo Forums" stāsta energokompānijas Energoefektivitātes centra pārstāvji.
Pēc centra vadītājas Birutas Ģines stāstītā, pirms parādījās gaismas diožu jeb LED tehnoloģijas, cilvēku prātos bija iesīkstējis mīts, ka jauns televizors patērēs mazāk elektroenerģijas nekā iepriekšējais. Tam pamatā bijuši divi iemesli. Pirmkārt, ja tiek pirkts jauns televizors, ļoti bieži viens no kritērijiem ir, lai tas būtu lielāks nekā vecais. Savukārt televizors ar lielāku ekrāna virsmu patērēs vairāk elektroenerģijas. Otrkārt, it īpaši plazmas tehnoloģiju televizori ir pārvērtēti kā energoefektīvas tehnoloģijas, norāda Ģine.
"Tā saucamajos treknajos gados plazmas televizori strauji ienāca veikalu plauktos, un cilvēki tos arī pirka, taču jāsaka, ka no energoefektivitātes viedokļa šie televizori tiešām patērē ļoti daudz elektroenerģijas," norāda "Latvenergo" Energoefektivitātes centra elektroinženieris Andris Spīdāns.
Abi energoefektivitātes eksperti ir vienisprātis, ka salīdzinoši jaunā LED tehnoloģija ir spērusi nozīmīgu soli energoefektivitātes virzienā, teikts izdevumā.
"Ja vidējā LCD (šķidro kristālu displeja televizors) tehnoloģijas televizors patērē vidēji 90 vatu jaudu, tad līdzīgs LED televizors patērēs jau apmēram 40 vatu jaudu. Tas ir nozīmīgs elektroenerģijas patēriņa samazinājums," norādījis Spīdāns.
Ģine piebilst, ka LED tehnoloģija ir pietiekoši attīstījusies un spēj arī cenas ziņā būt konkurētspējīga ar LCD un plazmas tehnoloģiju ekrāniem.
Pirms iegādāties jaunu televizoru, eksperti iesaka noskaidrot to elektroenerģijas patēriņu. "Tas it kā šķiet pašsaprotami, taču cilvēki ne vienmēr to praktizē. Cilvēki parasti interesējas par viena vai cita noskatītā televizora funkcionalitāti un attēla kvalitāti, arī tirdzniecības vietas pārdod televizorus, reklamējot to īpašās iespējas un tehnoloģiskās novitātes. Taču faktiski nekur neparādās, cik energoefektīva ir attiecīgā iekārta, kā tas ir, piemēram, ledusskapjiem, putekļusūcējiem vai veļas mašīnām," norāda Ģine.
Pēc Spīdāna teiktā, pašlaik vienīgais veids, kā noskaidrot noskatītā televizora elektroenerģijas patēriņu, ir burtiski apgriezt televizoru kājām gaisā un izpētīt tā aizmugurē norādītos parametrus.
Eksperti arī uzsver, ka būtisks aspekts energoefektivitātes jautājumā ir cilvēku paradumiem.
"Domāju, daudzi piekritīs, ka televizors ikdienā tiek lietots par daudz. Un šeit pat nav tik daudz runa par televizora lietošanas biežumu, cik par tās lietderīgumu. Tas bieži vien darbojas, kad to neskatāmies," norāda Ģine.
Arī Spīdāns bilst, ka televizors palielina elektroenerģijas patēriņu, it īpaši, ja televizors no rīta tiek ieslēgts un tikai vakarā izslēgts. Abi energoefektivitātes eksperti arī piebilst, ka televizoru pēc tā skatīšanās varētu arī izslēgt pilnībā - ar pogu, ne tikai ar pulti, jo gaidīšanas režīmā, kad deg sarkanā lampiņa, televizors patērē elektroenerģiju. Viņi arī mudina pirms pirkuma izdarīšanas apsvērt, vai tiešām ir nepieciešams attiecīgā izmēra televizors, vai arī pietiktu ar mazāku, jo lielāks ekrāns patērē vairāk elektroenerģijas.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA