„Latvijas Finieris” atradis veidu, kā pasargāt savas akcijas
Tiek mēģināts izslēgt iespēju pārdot "Latvijas Finiera" akcijas nevēlamiem pircējiem. Uzņēmuma vadība, nevēloties ne pieļaut jaunu ārvalstu investoru kļūšanu par šī Latvijas lielākā kokapstrādes uzņēmuma akcionāriem, ne arī maksāt augstāku cenu uzņēmuma mazajiem akcionāriem, kuri vēlas savas akcijas pārdot, izraudzījusies veidu, kā šos mērķus sasniegt.
Uzņēmuma statūtos plānots noteikt, ka jebkurā akciju pārdošanas vai dāvināšanas gadījumā tai nepieciešama akcionāru sapulces piekrišana.
Kā atgādina "Pietiek.com", Krievijas uzņēmums "Sveza" sākotnēji bija izteicis publisku akciju atpirkšanas piedāvājumu visiem "Latvijas Finiera" akcionāriem, bet, kad tas neguva atsaucību un sacēla iespaidīgu rezonansi sabiedrībā, no nodomiem formāli atteicās un pēc tam jau daudz klusāk ir mēģinājis sasniegt savus mērķus, izmantojot trešās personas - investīciju fondus utml.
Taču, kā izrādās, "Latvijas Finiera" vadība, kas reāli kontrolē arī uzņēmuma akcionāru sapulces, jau aizvadītajā rudenī ir nolēmusi būtiski mainīt kompānijas statūtus, lai akciju nonākšanu "nevēlamās" rokās padarītu faktiski neiespējamu: uzņēmuma akcionāru sapulcē pieņemtie statūtu grozījumi nu paredz veselu kompleksu īpašu akciju atsavināšanas noteikumu.
Saskaņā ar jaunajiem statūtiem gadījumā, ja akcionārs vēlas pārdot akciju, tam akcijas apliecība kopā ar akcijas pārdevēja un pircēja kopīgu rakstveida iesniegumu, kurā tiek norādīta akcijas pārdošanas cena, jāiesniedz valdei. Uzņēmuma valde piedāvā pārdošanai iesniegtās akcijas esošajiem akcionāriem mēneša laikā no iepriekšminētā pieteikuma saņemšanas. Ja uz pārdošanai iesniegtajām akcijām piesakās vairāki akcionāri, akcijas tiek pārdotas proporcionāli viņiem jau esošo akciju skaitam.
Akcijas vispirms tiek piedāvātas akcionāriem, kuriem pieder tās pašas kategorijas akcijas, kas iesniegtas pārdošanai. Ja nopirkt pārdošanai iesniegtās akcijas piesakās vairāk akcionāru nekā ir pārdošanai iesniegtās akcijas, tad pirmtiesības ir tiem akcionāriem, kuri ir ātrāk iesnieguši valdei pieteikumu par vēlēšanos pirkt akcijas.
Ja neviens no akcionāriem nepiesakās pirkt pārdošanai iesniegtās akcijas, akcijas pārdevējs ir tiesīgs pārdot šīs akcijas norādītajam pircējam par cenu, kas nav zemāka par akcijas pārdošanas cenu, kas norādīta augstākminētajā akcijas pārdevēja un pircēja iesniegumā. Savukārt, ja divi vai vairāki akcionāri apvienojas vārda akciju pārdošanai nedalāmā paketē, tad šādai akciju pārdošanai ir nepieciešama akcionāru pilnsapulces piekrišana.
Akciju ieķīlāšanas gadījumā, kā nosaka jaunie statūti, akcionāram ir pienākums paziņot par to uzņēmuma valdei, kura akcionāru reģistrā izdara atzīmi par akcijas ieķīlāšanu. Ja akcijas tiek pārdotas, realizējot ķīlas tiesības, akciju atsavinātājs vai ieguvējs valdei iesniedz darījuma norakstu (uzrādot oriģinālu) vai akciju atsavinātāja un akciju ieguvēja kopīgu pieteikumu, kurā ir norādīta pārdošanas cena.
Lai akcijas kā ķīlas pārdošanas gadījumā nodrošinātu pārējo akcionāru pirmpirkuma tiesību ievērošanu, uzņēmuma valde, saņemot iepriekšminēto pieteikumu vai darījuma norakstu, nosūta pārējiem akcionāriem paziņojumu par tiesībām izmantot pirmpirkuma tiesības - un tālāk viss notiek atbilstoši jau aprakstītajai akciju pārdošanas kārtībai.
Taču vienlaikus ar šiem punktiem, kas reāli nekādā veidā tomēr nekavē uzņēmuma akciju pārdošanu par iespējami augstāku cenu, ko esošie akcionāri maksāt nevar vai nevēlas, "Latvijas Finiera" akcionāri ir nolēmuši statūtus papildināt arī ar punktu, kas nosaka, ka ikvienā akciju atsavināšanas gadījumā tai nepieciešama akcionāru sapulces piekrišana.
Tas nozīmē - pat tad, ja esošie akcionāri nevēlētos izmantot savas pirmpirkuma tiesības un kāds pircējs ārpus uzņēmuma piedāvātu par kāda akcionāra īpašumā esošām akcijām labāku cenu, akcionāru sapulcei būtu tiesības šo darījumi vienkārši nepieļaut.
Šī statūtu norma kā, iespējams, pretlikumīga ir radījusi Uzņēmumu reģistra iebildumus. Par to liecina arī fakts, ka pašlaik Komercreģistrā ierakstītajos Latvijas Finiera statūtos minētā punkta vienkārši nav - pēc 7.2 punkta uzreiz seko 7.4 punkts.
Tikmēr pēdējos gados kārotās akcijas no "Latvijas Finiera" mazajiem akcionāriem masveidā, paklusām un faktiski par puscenu atpircis paša "Latvijas Finiera" meitasuzņēmums, kurā prāva kapitāldaļu pakete pieder "Latvijas Finiera" valdes un padomes priekšsēdētāju ģimenes loceklim.
Pats "Latvijas Finieris" kategoriski atsakās atbildēt uz jebkādiem jautājumiem, kas saistīti ar tā akciju pirkšanu un pārdošanu. Atsaucoties uz Komerclikuma nosacījumiem, uzņēmuma padomes biroja vadītāja Jolanta Medne iepriekš atteicās sniegt atbildi uz jautājumiem, vai "Latvijas Finiera" kontrolētais uzņēmums SIA "Troja", kurā tam pieder 50% kapitāldaļu, pēdējos gados ir iegādājies "Latvijas Finiera" akcijas un, ja jā, tad cik, no kā un par kādu kopējo summu.
Aizbildinoties ar to, ka "Latvijas Finiera" valdei neesot tiesību un tā arī neesot "atsevišķi pilnvarota izpaust akcionāru reģistrā iekļauto informāciju", Medne, kas iepriekš publiski paudusi uzņēmuma viedokli saistībā ar "Sveza" piedāvājumu, atteicās atbildēt arī uz jautājumiem, kas nekādi nav saistīti ar akcionāru reģistru - vai gadījumā SIA "Troja" nav iegādājusies "Latvijas Finiera" akcijas par paša "Latvijas Finiera" līdzekļiem un kādu mērķu dēļ šis pirkums vispār veikts.
Tikmēr no SIA "Troja" publiski pieejamajiem gada pārskatiem kļūst skaidrs, ka pēdējos gados uzņēmums paklusām sācis aktīvi uzpirkt savas "mātes" akcijas. 2008.gada beigās tam piederējušas jau 165 "Latvijas Finiera" akcijas - vairāk nekā 2,2% no uzņēmuma akcijām (paša uzņēmuma vērtējums - 2% no "Latvijas Finiera" akcijām). 2007.gada pārskatā šādas akcijas vēl nav minētas.
Savukārt 2009.gada laikā "Trojai" piederošo "Latvijas Finiera" akciju skaits vairāk nekā dubultojies - gada beigās tai piederējušas jau 387 "mātes" akcijas.
"Trojas" gada pārskati dod priekšstatu arī par to, par kādām summām "Troja" iegādājusies akcijas no "Latvijas Finiera" akcionāriem, kuriem tagad saskaņā ar uzņēmuma vadības pārstāvju publisko viedokli nevajadzētu "uzķerties" uz Krievijas uzņēmuma "makšķeres", pieņemot tā piedāvājumu - 10 000 latu par vienu parasto vārda akciju ar balsstiesībām un 1000 latu par vienu akciju ar balsstiesību ierobežojumiem.
Vienkāršoti uzskaitot, "Latvijas Finiera" akcionāriem kopumā pieder 3702 akcijas 10 000 latu nominālvērtībā katra un 3541 akcija 1000 latu nominālvērtībā katra.
2008.gada beigās Trojai ir piederējušas 165 "Latvijas Finiera" akcijas, kuru nominālvērtība bijusi 804 000 latu. Taču "Troja" no "Latvijas Finiera" akcionāriem tās atpirkusi par kopējo cenu, kas bijusi gandrīz divreiz mazāka par akciju nominālvērtību, - iegādes vērtība bijusi 439 500 lati.
Savukārt 2009.gada laikā "Trojas" iegādāto 222 "Latvijas Finiera" akciju kopējā iegādes vērtība saskaņā ar kompānijas gada pārskatu bijusi apmēram 125 000 latu - tātad par vienu akciju tās pārdevušie "Latvijas Finiera" akcionāri vidēji nav saņēmuši vairāk par nepilniem 560 latiem.
Kā norāda "Pietiek.com", šie skaitļi sniedz atbildi par iemesliem, kuru dēļ "Latvijas Finiera" vadības reakcija uz "Sveza" piedāvājumu bijusi tik asa: uz šo summu fona, par kurām akcijas uzpircis paša "Latvijas Finiera" meitasuzņēmums, kas turklāt ir ievērojami labākā finansiālajā stāvoklī nekā tā "māte", Krievijas uzņēmuma piedāvājums tiešām daudziem mazajiem akcionāriem varēja šķist pievilcīgs.
"Latvijas Finieris", kā minēts, nekad nav atklājis savu akcionāru sarakstu; zināms tikai, ka tā akcionāri ir vairāki simti personu, taču faktiski uzņēmumu ar saviem 10%-15% akciju (aplēses atšķiras) kontrolē Biķu ģimene - "Latvijas Finiera" padomes priekšsēdētājs Juris Biķis un valdes priekšsēdētājs Uldis Biķis.
Faktiski, "Trojai" uzpērkot "Latvijas Finiera" akcijas, Biķu ģimene vēl nostiprina savu kontroli uzņēmumā: kā rāda "Lursoft" dati, 50% "Trojas" kapitāldaļu pieder pašam "Latvijas Finierim", bet 11,25% - vienīgajam "Trojas" valdes loceklim, vēl vienam Biķu ģimenes pārstāvim Jānim Biķim.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Baiba Aprāne/LETA