Šmidre: virszemes digitālās TV apraide jānodod valstij
Virszemes digitālās televīzijas apraide būtu jānodod Latvijas Valsts radio un televīzijas centram (LVRTC), intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam „Baltic Business Service” pauž „Baltcom” valdes priekšsēdētājs Pēteris Šmidre.
Runājot par telekanālu TV3 un LNT ieceri noteikt Latvijas kabeļtelevīzijas operatoriem retranslēšanas maksas, Šmidre norāda, ka tas ir vērtējams kā maksas televīzijas ieviešana.
„Kabeļtelevīzijas strādā ļoti saspringtas konkurences apstākļos. To peļņas daļas ir tādas, kādas tās ir. Savukārt, pieprasot īpašu maksu par šo divu kanālu retranslēšanu, tas nenozīmē neko citu, kā vien to, ka tādējādi tiks palielināta maksa kabeļtelevīziju klientiem. Es šo piedāvājumu uztveru kā maksas televīzijas ieviešanu. Ir pilnīgi skaidrs, ka tādā gadījumā arī mēs kā kabeļtelevīzijas operatori kaut ko iekasēsim no saviem klientiem,” teic Šmidre.
„Man ārkārtīgi nepatīk, ka kārtējā problēma, kas ir parādījusies valdības nesaprašanas dēļ, kārtējo reizi tiek pārnesta uz patērētāju pleciem, jo arī šīs problēmas iemesls ir meklējams apstāklī, ka kāds kaut ko kārtējo reizi nav izdarījis. Ciparu televīzijas ieviešana Latvijā bija skandāliem bagāta, un arī pašlaik to izmeklē prokuratūra. Var jau būt, ka beidzot ir pienācis laiks mainīt dažas lietas ciparu televīzijas apraides sistēmā un ieviest tajā kārtību. Citādi sanāk, ka šā procesa ietvaros kāds kaut ko nav izdarījis, bet šīs neizdarības dēļ par to ir jāmaksā patērētājiem,” klāsta Šmidre.
Pēc viņa teiktā, šādas maksas ieviešana ir riskanta arī televīzijām. „Es domāju, ka tādā gadījumā šīs televīzijas vispār varētu izzust. Ja šos divus kanālus sarindotu vienā līmenī ar pārējām programmām, kas ir mūsu piedāvājuma klāstā, kurā ir vairāk nekā 100 dažādu programmu, nedomāju, ka TV3, LNT un pārējie MTG kanāli būtu ar kaut ko labāki par pārējiem, īpaši, ņemot vērā cenu, ko šie kanāli vēlas prasīt. Mēs uzskatām, ka daudzas programmas ir dārgas, bet par populārākajām jau pašlaik ir jāmaksā mazāk nekā to cenu, ko vēlas sagaidīt LNT un TV3. Ja LNT un TV3 nolemj palikt „must carry” statusā un vēl papildus prasīt maksu no kabeļoperatoriem, tas būtu pretrunā ar Eiropas Savienības direktīvām. Mums saskaņā ar likumu šie kanāli ir jāretranslē savos tīklos. Manuprāt, šāds risinājums arī juridiski nebūtu korekts,” uzsver „Baltcom” vadītājs.
Viņš norāda, ka risinājums šai situācija ir vienkāršs – apraides nodrošināšanai jābūt LVRTC uzdevumam. „Nacionālajiem un sabiedriskajiem kanāliem par apraidi būtu jāmaksā mazāk, tāpēc būtu jānoskaidro šo pakalpojumu reālā cena, nevis jārēķina apraides maksa, izejot no komersanta izdevumiem. Tā kā joprojām nav zināms, kāpēc tieši tik jāmaksā par apraidi un kur radušies milzīgie izdevumi šā pakalpojuma nodrošināšanai, konkursā par turpmāko apraides periodu būtu jāvērtē komersantu piedāvājumi. Kā viens no risinājumiem būtu – valstij noteikt summu, kādu raidorganizācijas maksā LVRTC par kanālu izplatīšanu,” uzskata Šmidre. „Skaidrs, ka valsts iespējas ietekmēt LVRTC lēmumus ir lielākas nekā ietekmēt „Lattelecom" lēmumus.”
Šmidre uzsver, ka galvenā problēma saistībā ar ētera televīziju radusies no ciparu televīzijas projekta īstenošanas gaitā pieļautajām kļūdām: „Visās Centrāleiropas valstīs, ieviešot ciparu televīziju, to skaits ir palielinājies. Līdzīgi bija arī Lielbritānijā, kur kādreiz bija divi BBC kanāli, bet pašlaik ir teju 40 dažādu BBC versiju. Pie mums viss notiek otrādi. Tā ir lielākā problēma!”
BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA