Panākta vienošanās par atbalsta dubultošanu nabadzīgo valstu vides aizsardzībai
Pasaules valdību pārstāvji ANO vides aizsardzības konferencē Haidarābādā sestdien vienojušies, ka līdz 2015.gadam tiks palielināts nabadzīgo valstu finansējums sarūkošo dabas resursu atjaunošanai.
Agrajās rīta stundās noslēgtā vienošanās panākta pēc vairāku nakšu smagas kaulēšanās par nabadzīgo valstu atbalsta palielināšanas apjomu un termiņiem.
Bioloģiskās daudzveidības konferences gala dokumentā valdības paudušas bažas, ka nepietiekami finansiālie resursi bremzē dabas resursu patēriņa ierobežošanu, lai gan no tās ir atkarīga cilvēces nodrošināšana ar pārtiku, pajumti un iztiku.
Dokumentā izteikts savstarpējs aicinājums "izvērtēt visus iespējamos resursus un līdzekļus, kas var palīdzēt sasniegt nepieciešamo resursu līmeni".
Pirms diviem gadiem konferencē, kura notika Japānā, ANO dalībvalstis apstiprināja plānu, kas satur 20 punktus, kuru izpilde nepieciešama, lai līdz 2020.gadam apturētu pasaules bioloģiskās daudzveidības samazināšanu.
Starp tā dēvētajiem Aiči bioloģiskās daudzveidības mērķiem ir apņemšanās uz pusi samazināt ekoloģisko sistēmu izzušanas tempu, paplašināt aizsargājamās ūdens un sauszemes teritorijas, novērst sugu izmiršanu un atjaunot vismaz 15% sagrauto ekositēmu.
Taču plāna izpildi, īpaši jaunattīstības valstīs, nobremzējis finansējuma trūkums, jo valstis galveno vērību pasaules ekonomiskās krīzes laikā pievērš inflācijas apkarošanai, nabadzības mazināšanai un bezdarba novēršanai.
Pēc mokošām sarunām, kas sākās vēl trešdien, 77 valstu valdību pārstāvji beidzot tomēr vienojušies, ka līdz 2015.gadam nabadzīgajām valstīm piešķiramais finansējums bioloģiskās daudzveidības uzturēšanai tiks dubultots, salīdzinot ar vidējo finansējuma lielumu laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam, un ka šis līmenis tiks uzturēts līdz 2020.gadam.
Vienošanās gan nesatur konkrētu skaitli, kas tiek uzskatīts par vidējo finansējuma lielumu laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam.
Vienlaikus vienošanās satur prasību vismaz 75% nabadzīgo valstu līdz 2015.gadam iesnieg ziņojumus par saviem tēriņiem, kā arī izstrādāt nacionālos bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas plānus.