Grindeks: arguments par sliktu Ķīnas izejvielu kvalitāti ir pilnīgas muļķības
Vakar medijos izskanēja „Olainfarm” valdes priekšsēdētāja V. Maligina viedoklis, kur viņš kritizē „Grindeks” – it kā tas iegādājas zemas kvalitātes izejvielas Ķīnā. Šis ir tik specifisks jautājums, ka vērts ir noskaidrot arī „Grindeks” valdes priekšsēdētāja Jura Bunduļa nostāju.
Gribu teikt, ka šis viennozīmīgi nav jautājums par izejvielu piegādātāja izcelsmes valsti, bet par zāļu ražotāja atbildību par kvalitāti un drošību veselības aprūpes speciālistu un pacientu priekšā. Eiropas Savienībā farmaceitisko ražošanu regulē GMP – angļu val. jeb „Labas ražošanas prakses” standarts. Tas nozīmē, ka arī izejvielām ir jābūt ražotām ražotnēs, kas atbilst šim standartam. Tam nav nozīmes, vai ražošana notiek Ķīnā vai citās valstīs. Neliekuļosim – visi zinām, ka Ķīna industriāli attīstās ļoti strauji. Tas laiks, kad Ķīna ražoja tikai zemas kvalitātes produkciju ir sen pagājis. „Grindeks” ir uz ilgtermiņa attīstību vērsts uzņēmums un atbildīgs ražotājs, kas izvērtē, ar ko un kur sadarboties. Tāpat kā jebkurā citā valstī, mēs varam atrast gan godprātīgus ražotājus, gan tādus, kuri nav.
Arī Latvijā?
Arī Latvijā. Laikam jau nebūtu šāda intervija, ja visi vairāk skatītos uz sevi nevis koncentrētos uz citu analizēšanu. Esmu pārliecināts, ka biznesa kultūra ar laiku mainīsies, tajā skaitā arī farmācijas nozarē. Katrā ziņā pēdējā laikā „Grindeks” ir pacēlis šo flagmaņa karogu – runāt, darīt un strādāt godprātīgi un ētiski. Retorisks jautājums – vai mēs tiešām gribam uzkāpt uz grābekļa kā daudzas starptautiskas farmācijas kompānijas pirms dažiem gadiem – iepirka izejvielas no dažādām valstīm un noliedza to sabiedrībai, bet pēc tam mēģināja taisnoties, kaitējot savai reputācijai iedzīvotāju acīs?
Atgriezīsimies pie izejvielām
Tātad… Visas Ķīnā un citur ražotās izejvielas vai substances, kuras tālāk tiek izmantotas gatavoto zāļu ražošanā, ir sertificētas atbilstoši „Labai ražošanas praksei”. Mēs sadarbojamies ar partneriem, kas iztur GMP un mūsu pašu izvirzītās augstās kvalitātes prasības. Tā pagājušā gadā mūsu speciālisti auditēja 25 ārvalstu izejvielu ražotājus un līgumpartnerus. Mēs respektējam visu valstu nacionālās likumdošanas prasības, un, ja ir jautājumi, cieši sadarbojamies ar katras valsts farmāciju un veselības aprūpi uzraugošajām institūcijām. Arguments par sliktu izejvielu kvalitāti ir pilnīgas muļķības.
Vai „Grindeks” visas izejvielas jeb aktīvās farmaceitiskās vielas pērk ārpus Latvijas, piemēram, Ķīnā?
Nu, protams, ka nē. Mums ir moderna aktīvo farmaceitisko vielu ražotne, kas izvietota aptuveni 10 000 m2 lielā platībā. Aktīvās vielas tiek ražotas 11 ražošanas iecirkņos, kur dažāda tilpuma – sākot no 100 līdz 6000 litru – reaktoros. Pagājušā gadā vien tika ražotas 24 substances. Taču mūsu gatavo zāļu produktu portfelī ir ap 100 gatavo zāļu formu, tāpēc visām nav iespējams substanci saražot pašu resursiem. Daļu ražot pašiem, daļu iepirkt – tā ir visu starptautisku farmācijas uzņēmumu prakse. Tiesa, katram uzņēmumam ir stratēģiski svarīgie produkti, un tajā gadījumā uzņēmums pašu spēkiem nodrošina visu ražošanas ciklu, sākot no substances līdz gatavai formai.
Vai Olainfarm pats ražo substances visiem produktiem?
Es nevēlos komentēt „Olainfarm” darbību. Tas ir uz viņu sirdsapziņas maldināt sabiedrību vai sniegt godīgu atbildi. Grūti pieņemt un noticēt, ka Latvijas nacionālās farmācijas industrijas spēlētāji, kuri spējuši izdzīvot un sekmīgi attīstās, šobrīd paši grib sevi pazudināt.
Karlīna Timofejeva, Foto: Publicitātes